PIT-37 rozliczać z małżonkiem czy samodzielnie?

rozlicz-pit

Zostało coraz mniej czasu do złożenia deklaracji podatkowych, w związku z czym pojawia się wiele wątpliwości dotyczących formy rozliczenia. Jedno z takich rozważań dotyczy tego, czy rozliczać PIT-37 wraz ze swoim małżonkiem czy samodzielnie. Sprawy nie ułatwia fakt, że druk ten skonstruowany jest w taki sposób, że każde małżeństwo indywidualnie musi podjąć decyzję, czy rozliczanie się na wspólnych zasadach będzie dla nich opłacalne.

Korzyści ze wspólnych rozliczeń

W przypadku większości małżeństw okazuje się, że wspólne rozliczanie się jest korzystne, co wynika z uzyskania preferencyjnych warunków stawek podatkowych. Ten typ rozliczenia posiada także większe zalety w sytuacji, gdy dochód małżonków znacząco się różni lub jeden z partnerów w ogóle nie osiąga dochodów, a drugi uzyskuje ponad 85 528 zł rocznie. Dzięki temu małżonek z wyższymi zarobkami może uniknąć opodatkowania nadwyżki stawką 32%. Należy także pamiętać, że każdy ma prawo do pomniejszenia swojego dochodu o kwoty związane z dopuszczalnymi potrąceniami. Przykładowo, może to być ulga rehabilitacyjna lub internetowa. Wysokość poniesionych w ten sposób kosztów sumowana jest dla każdego małżonka z osobno.

Analogicznie, wspólne rozliczanie PIT-37 nie jest korzystne, kiedy dochody małżonków kształtują się na podobnym poziomie. Należy jednak pamiętać, że istnieją dwa warunki, które trzeba spełnić, aby składać deklaracje podatkową wraz z małżonkiem. Pierwszy z nich dotyczy czasu, który upłynął od zawarcia małżeństwa, a dokładniej musi ono trwać przez cały rok podatkowy. Drugie z wymagań zakłada, że małżonkowie przez cały ten okres posiadają wspólność majątkową. Warto także nakreślić, w jakich sytuacjach wspólne rozliczanie podatkowe małżonków nie jest możliwe. Dotyczy to sytuacji, w której podpisana została intercyza, sąd rozstrzygał o separacji, doszło do ubezwłasnowolnienia jednego z partnerów lub jedno z nich ogłosiło upadłość majątkową. Nie są to jednak jedyne możliwe przeszkody stojące na drodze wspólnego rozliczenia podatkowego.

Karta podatkowa

Preferencyjne rozliczenie nie realny w przypadku, gdy którekolwiek z partnerów objętych jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym lub tonażowych, a także kartą podatkową. Nieistotne jest tutaj czy podatnik zawiesił swoją działalność gospodarczą oraz czy dokonał zmiany w rozliczaniu ryczałtu. PIT-37 można jednak składać wspólnie, jeśli firma jednego z małżonków poniosła w tym roku stratę, ze świadomością, że nie zezwala się na odjęcie od dochodu jednego partnera strat generowanych przez drugiego. W takiej sytuacji, małżonkowie zapłacą podatek, który będzie podwójny, a obliczony zostanie od połowy tego dochodu, który nie przyniósł straty. Tego typu ujemny dochód będzie można odliczyć od dochodu pozyskanego z tej samej działalności gospodarczej w kolejnych latach.

Co z 1%?

Podejmując decyzję o wspólnym rozliczeniu podatku przez małżonków warto wziąć pod uwagę, że umożliwia to przekazanie wyższej kwoty w ramach oddania 1% podatku. Można go przekazać na działalność różnorodnych organizacji pożytku publicznego, których lista dostępna jest na stronach internetowych urzędów skarbowych.

Rozliczenie PIT-37 wraz z małżonkiem możliwe jest za pomocą tego samego druku, a także przy pomocy programu komputerowego. Na formularzu należy zaznaczyć, że małżonkowie mają być rozliczeni wspólnie, a podpis złożyć może tylko jeden z partnerów, pod warunkiem, że został on do tego upoważniony. Nie potrzebny jest tutaj żaden dodatkowy dokument o tym zaświadczający, jednak w przypadku fałszywych zeznań małżonek może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej zgodzie z literą prawa. Należy także pamiętać o kierowaniu się odpowiednią kolejnością wpisów, czyli wpisanie w rubryce B1 formularza osoby, która jest podatnikiem oraz w rubryce B2 dane małżonka. W dalszych częściach formularza należy się trzymać tego rozróżnienia.

Powyższe umówienie uwarunkowań rozliczania PIT-37 wraz z małżonkiem pozwala na stwierdzenie, że istnieje niewiele sytuacji, w których jest to rozwiązanie niekorzystne. Warto jednak przeanalizować warunki jakie trzeba spełnić, aby ten typ rozliczenia był zgodny z polskim prawem podatkowym.

źródło: pity-program.pl

Polecamy:
CIT-8 – jak złożyć wniosek online?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

2 komentarzy

  1. Koral pisze:

    Ja się rozliczam z żoną. Wychodzi nam wtedy większy podatek no i wystarczy potem, że jedna osoba pójdzie po odbiór zwrotu do kasy :) i to przeważnie jestem JA! :) Pamiętajcie, że od przyszłego roku może wzrosnąć kwota wolna od podatku! Nie róbcie więc PITu “na pamięć”. Tutaj http://www.kwop.pl sprawdzicie zawsze aktualną kwotę wolną od podatku. Pozdrawiam!

  2. Daniel pisze:

    Ja rozliczam się samodzielnie bo jeszcze nie mam małżonki :) Mi pomaga zawsze urząd skarbowy bo sam za bardzo nie rozumiem tych rozliczeń. Według mnie powinni bardziej uprościć system podatkowy w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>