Zostało coraz mniej czasu do złożenia deklaracji podatkowych, w związku z czym pojawia się wiele wątpliwości dotyczących formy rozliczenia. Jedno z takich rozważań dotyczy tego, czy rozliczać PIT-37 wraz ze swoim małżonkiem czy samodzielnie. Sprawy nie ułatwia fakt, że druk ten skonstruowany jest w taki sposób, że każde małżeństwo indywidualnie musi podjąć decyzję, czy rozliczanie się na wspólnych zasadach będzie dla nich opłacalne.
Korzyści ze wspólnych rozliczeń
W przypadku większości małżeństw okazuje się, że wspólne rozliczanie się jest korzystne, co wynika z uzyskania preferencyjnych warunków stawek podatkowych. Ten typ rozliczenia posiada także większe zalety w sytuacji, gdy dochód małżonków znacząco się różni lub jeden z partnerów w ogóle nie osiąga dochodów, a drugi uzyskuje ponad 85 528 zł rocznie. Dzięki temu małżonek z wyższymi zarobkami może uniknąć opodatkowania nadwyżki stawką 32%. Należy także pamiętać, że każdy ma prawo do pomniejszenia swojego dochodu o kwoty związane z dopuszczalnymi potrąceniami. Przykładowo, może to być ulga rehabilitacyjna lub internetowa. Wysokość poniesionych w ten sposób kosztów sumowana jest dla każdego małżonka z osobno.
Analogicznie, wspólne rozliczanie PIT-37 nie jest korzystne, kiedy dochody małżonków kształtują się na podobnym poziomie. Należy jednak pamiętać, że istnieją dwa warunki, które trzeba spełnić, aby składać deklaracje podatkową wraz z małżonkiem. Pierwszy z nich dotyczy czasu, który upłynął od zawarcia małżeństwa, a dokładniej musi ono trwać przez cały rok podatkowy. Drugie z wymagań zakłada, że małżonkowie przez cały ten okres posiadają wspólność majątkową. Warto także nakreślić, w jakich sytuacjach wspólne rozliczanie podatkowe małżonków nie jest możliwe. Dotyczy to sytuacji, w której podpisana została intercyza, sąd rozstrzygał o separacji, doszło do ubezwłasnowolnienia jednego z partnerów lub jedno z nich ogłosiło upadłość majątkową. Nie są to jednak jedyne możliwe przeszkody stojące na drodze wspólnego rozliczenia podatkowego.
Karta podatkowa
Preferencyjne rozliczenie nie realny w przypadku, gdy którekolwiek z partnerów objętych jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym lub tonażowych, a także kartą podatkową. Nieistotne jest tutaj czy podatnik zawiesił swoją działalność gospodarczą oraz czy dokonał zmiany w rozliczaniu ryczałtu. PIT-37 można jednak składać wspólnie, jeśli firma jednego z małżonków poniosła w tym roku stratę, ze świadomością, że nie zezwala się na odjęcie od dochodu jednego partnera strat generowanych przez drugiego. W takiej sytuacji, małżonkowie zapłacą podatek, który będzie podwójny, a obliczony zostanie od połowy tego dochodu, który nie przyniósł straty. Tego typu ujemny dochód będzie można odliczyć od dochodu pozyskanego z tej samej działalności gospodarczej w kolejnych latach.
Co z 1%?
Podejmując decyzję o wspólnym rozliczeniu podatku przez małżonków warto wziąć pod uwagę, że umożliwia to przekazanie wyższej kwoty w ramach oddania 1% podatku. Można go przekazać na działalność różnorodnych organizacji pożytku publicznego, których lista dostępna jest na stronach internetowych urzędów skarbowych.
Rozliczenie PIT-37 wraz z małżonkiem możliwe jest za pomocą tego samego druku, a także przy pomocy programu komputerowego. Na formularzu należy zaznaczyć, że małżonkowie mają być rozliczeni wspólnie, a podpis złożyć może tylko jeden z partnerów, pod warunkiem, że został on do tego upoważniony. Nie potrzebny jest tutaj żaden dodatkowy dokument o tym zaświadczający, jednak w przypadku fałszywych zeznań małżonek może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej zgodzie z literą prawa. Należy także pamiętać o kierowaniu się odpowiednią kolejnością wpisów, czyli wpisanie w rubryce B1 formularza osoby, która jest podatnikiem oraz w rubryce B2 dane małżonka. W dalszych częściach formularza należy się trzymać tego rozróżnienia.
Powyższe umówienie uwarunkowań rozliczania PIT-37 wraz z małżonkiem pozwala na stwierdzenie, że istnieje niewiele sytuacji, w których jest to rozwiązanie niekorzystne. Warto jednak przeanalizować warunki jakie trzeba spełnić, aby ten typ rozliczenia był zgodny z polskim prawem podatkowym.
źródło: pity-program.pl
Polecamy:
– CIT-8 – jak złożyć wniosek online?
Ja się rozliczam z żoną. Wychodzi nam wtedy większy podatek no i wystarczy potem, że jedna osoba pójdzie po odbiór zwrotu do kasy i to przeważnie jestem JA! Pamiętajcie, że od przyszłego roku może wzrosnąć kwota wolna od podatku! Nie róbcie więc PITu “na pamięć”. Tutaj http://www.kwop.pl sprawdzicie zawsze aktualną kwotę wolną od podatku. Pozdrawiam!
Ja rozliczam się samodzielnie bo jeszcze nie mam małżonki Mi pomaga zawsze urząd skarbowy bo sam za bardzo nie rozumiem tych rozliczeń. Według mnie powinni bardziej uprościć system podatkowy w naszym kraju.