Czy e-palenie w pracy jest dozwolone?

Praktycznie każdy z nas miał już styczność z elektronicznym paleniem. E-papieros jest często spotykany na ulicy, a wiele osób zastanawia się czy można z niego korzystać w pracy lub w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia. Przepisy bhp nie zawierają w tej kwestii szczegółowych wytycznych.

Podejście do e-papierosów

Stan prawny elektronicznych papierosów w wielu krajach znacząco się od siebie różni. Niektóre państwa kategorycznie zakazały ich sprzedaży lub reklamy, a inne nie wprowadziły żadnych regulacji ograniczających ich użytkowanie lub dystrybucję. Wszystko to wynika z tego, że e-papieros jest różnie oceniany przez instytuty badawcze i naukowe. Jego propagatorzy są zdania, że papieros elektroniczny daje możliwość zażywania nikotyny pozbawionej szkodliwych i rakotwórczych związków, które nagminnie ujawniają się podczas zwyczajnego palenia. Osoby będące przeciw głoszą jednak, że produkt ten jest zbyt krótko obecny na rynku by potwierdzić jego zalety. Dużo naukowców zwraca również uwagę, że elektroniczny papieros nie jest wcale pomocny w rzucaniu palenia i jego używanie może prowadzić do pogłębienia uzależnienia od nikotyny.

Polecamy również: www.oto-praca.pl – informacje z rynków pracy

e-papieros

Stan prawny e-palenia

Polskie prawo nie zawiera jednoznacznych przepisów odnoszących się do użytkowania papierosów elektronicznych w czasie pracy. Ustawa o  o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z roku 1995 zabrania jedynie palenia tradycyjnych papierosów w różnych miejscach na terenie zakładu pracy. Dodatkowo zgodnie ze wspominaną ustawą e-papieros nie jest uznawany za wyrób tytoniowy. Do tej kategorii przepisy zaliczają jednie zwyczajne papierosy, cygara oraz tytoń do samodzielnego przygotowywania papierosów. Nie oznacza to jednak wcale, że e-palenie jest wszędzie dozwolone. Dobrym przykładem są pojazdy komunikacji zbiorowej w największych polskich miastach. Pomimo braku odgórnych przepisów, władze lokalne zdecydowały się na zakazanie e-palenia w urzędach oraz autobusach i tramwajach. Podobne ograniczenia mogą wprowadzać również pracodawcy.

Możliwości pracodawcy

Polscy pracodawcy mają możliwość ograniczenia e-palenia w swoim zakładzie na kilka sposobów. Najważniejszy z nich to wprowadzenie zapisu do regulaminu pracy zgodnie, z którym e-papieros nie będzie mógł być wykorzystywany podczas przebywania na stanowisku pracy.  Zakaz musi być naturalnie uzasadniony ważnymi przesłankami, ale w tym przypadku zaliczymy do nich troskę o bezpieczeństwo wszystkich pracowników oraz potencjalnych klientów. Ograniczenie e-palenia nie może jedynie dotyczyć czasu przerwy pracownika. E-papierosy zdecydowanie nie powinny być używane w czasie pracy. Korzystanie z nich przez pracowników może negatywnie wpływać na wizerunek firmy lub dobre samopoczucie innych zatrudnionych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Rozumiem zatem, ze mogę poprzez zapis w regulaminie zakazać używania e-papierosa w miejscu pracy. Skoro podczas przerwy pracownik teoretycznie może używać e-papierosa, czy może robić to w ogólnodostępnych miejscach – np. korytarze etc, czy w takim przypadku muszę wyznaczyć jakąś “palarnię” (której dla osób palących “zwykłe” papierosy nie ma)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>