Praca i rozliczanie się w niedziele i święta a przepisy prawne

praca-w-swieta

Praca w dni świąteczne

Praca w niedzielę i święta jest dla niektórych osób tematem kontrowersyjnym, dla niektórych natomiast nie stanowi żadnego problemu. Dla pokaźnej części polskiego społeczeństwa niechęć do pracy w niedzielę i święta religijne jest uwarunkowana nakazami religii katolickiej. Nie jest dla nich natomiast tak poważnym problemem praca w okresie świąt, które są tylko i wyłącznie świętami państwowymi, nie mającymi podłoża religijnego.

Nie wszyscy mogą iść na urlop

Pomimo wielu dyskusji i kontrowersji nie jest możliwe, żeby wszyscy pracownicy mieli urlop w dniach ustawowo wolnych od pracy. Taka sytuacja sparaliżowałaby wiele dziedzin życia społecznego, zwłaszcza w przypadku większych miast. W pewnych rejonach gospodarki nie jest możliwe zaprzestanie działalności choćby na jeden dzień. Takich zawodów jest wiele. Osoby wykonujące zawody zajmujące się ratowaniem ludzkiego życia muszą czuwać przez dwadzieścia cztery godziny na dobę niezależnie od dnia. Trudno jest nawet wyobrazić sobie takie przerwy, kiedy w nagłych wypadkach nie ma kto udzielić pomocy potrzebującym. Nie mogą przerwać pracy również służby drogowe, problemem byłoby także zaprzestaniem pracy przez stacje benzynowe. Również niektóre sklepy i restauracje szybkiej obsługi przyjmują klientów niezależnie od dnia i godziny.

Raj dla małych sklepów

Dla właścicieli małych sklepów okres świąt jest bardzo dobrą okazją do zwiększenia swoich obrotów. Jest to czas, kiedy duże centra handlowe i supermarkety są zamknięte, a rzadko się zdarza, żeby klienci nie potrzebowali zrobić choćby niewielkich zakupów. Osoby, które zwykle nie korzystają z małych osiedlowych sklepów w dniach świątecznych przychodzą do nich tłumnie. Żeby uniknąć problemów z zatrudnianiem pracowników w dniach świątecznych właściciele sklepów często sami zajmują się wtedy sprzedażą i obsługą klientów.

Co na to kodeks pracy?

Zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązanie pracownika do pracy w dni ustawowo wolne od pracy niesie ze sobą pewne komplikacje, dlatego pracodawcy unikają takich sytuacji, jeżeli tylko mogą. Kodeks pracy nakazuje zapewnić pracownikowi pracującemu w niedzielę jeden dzień wolny innego dnia tygodnia, ale powinno to być sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli. W sytuacji, kiedy pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi wolnego dnia w tym terminie, ma obowiązek zapewnić mu dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku zatrudnienia pracownika w święto, pracodawca musi zapewnić mu w zamian inny dzień wolny w ciągu bieżącego okresu rozliczeniowego.

Dodatkowe wynagrodzenie

Zdarzają się jednak sytuacje, braku dodatkowych pracowników, którzy mogliby wykonywać obowiązki osoby, która pracowała w święto lub w niedzielę. Jeżeli nie ma możliwości zastąpienia takiego pracownika, wówczas kodeks pracy nakazuje wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie. Kiedy pracownik wykonujący swoje obowiązki w niedzielę nie ma możliwości otrzymania za nie dodatkowego wolnego dnia w czasie do terminu rozliczeniowego, wtedy pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia mu dodatku do wynagrodzenia w wysokości stu procent wynagrodzenia, jakie otrzymałby za pracę w niedzielę. Tak samo wygląda sytuacja z osobami pracującymi w święta, jeżeli ich pracodawca nie zapewni im dnia wolnego we wskazanym okresie. Przysługuje im wtedy dodatek w wysokości stu procent za każdą przepracowaną godzinę. To samo tyczy się godzin nadliczbowych.

Przekonania religijne a obowiązek pracy

Osoba, która nie chce pracować w niedzielę lub święto ze względu na swoje przekonania religijne, z punktu widzenia prawa nie ma szansy takich powinności uniknąć. Jest zobowiązana do podjęcia pracy. Chociaż warunki, na jakich odbywa się praca w niedziele i święta stwarzają pewną zachętę dla osób, które nie mają moralnych przeszkód do działalności w tym terminie i za dodatkowe wynagrodzenie chętnie podejmą się pracy.

Często jednak dni ustawowo wolne od pracy są również dla osób nie wyznających żadnej religii sposobem na spędzenie czasu z najbliższymi i wypoczynek w gronie rodziny. Jest to trudna sytuacja, z której nie sposób wybrnąć. Są zawody, które wymagają pracy w święta i wykonujące je osoby nie są w stanie tego zmienić. Jedyną szansą dla ludzi szczególnie przejmujących się sprawami wiary, jest wybranie takiej aktywności zawodowej, która nie będzie wymagała od nich pracy w święta religijne i niedzielę.

Informacji na temat kodeksu pracy udzielił nam pracownik portalu prawniczego www.przyjaznyprawnik.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>