Plusy i minusy urlopów wychowawczych z punktu widzenia rodzica.

maternity-leave-watch

Urlop macierzyński wykorzystują wszystkie kobiety, które rodzą dziecko, ponieważ bez niego nie byłyby w stanie przejść porodu. Zwykle też przez pierwszych kilka miesięcy po narodzinach dziecka nie pracują. Nie zawsze jest to mile widziane przez szefów, lecz muszą uszanować decyzję świeżo upieczonych matek. Oprócz urlopu macierzyńskiego istnieje coś takiego jak urlop wychowawczy. Co to za urlop, jakie są jego plusy i minusy? Sprawdźmy!

Co kryje się pod terminem urlopu wychowawczego?

O urlop wychowawczy zwykle występują do swojego pracodawcy rodzice, którzy chcą sprawować opiekę nad dzieckiem. Skorzystać z niego mogą nie tylko matki, ale także ojcowie lub osoby będące opiekunami dziecka. Warto wiedzieć, że nie każdy może się o niego ubiegać. Urlop wychowawczy przysługuje tylko osobom, których staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy – do tego okresu zaliczane są także poprzednie okresy zatrudnienia. Na urlopie wychowawczym można być do 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Jakie korzyści płyną z urlopu wychowawczego?

Blog parentingowyPrzede wszystkim dziecko ma zapewnioną najlepszą opiekę. Nikt nie kocha go bardziej od rodziców, czy opiekunów, więc mogą wykorzystać wolny czas do maksimum, by poprawić swój kontakt z maluchem, pobyć z nim oraz kontrolować jego rozwój. Można w ten sposób zaoszczędzić też dziecku żłoba, a tym samym maluch będzie mógł się nacieszyć dzieciństwem. Urlop wychowawczy daje także dużo korzyści dla samych rodziców. W końcu mogą odpocząć od pracy i obowiązków służbowych. Mają też więcej wolnego dla siebie, więc mogą nadrobić zaległości w czytaniu książek, spacerach, spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Poza tym, gdy jedno z rodziców jest na urlopie wychowawczym, to poprawiają się relacje partnerów. Mają więcej czasu dla siebie, szybciej mogą gdzieś wyjść, czy wyjechać na krótkie wakacje.

Czy urlop wychowawczy ma jakieś wady?

Choć w czasie urlopu wychowawczego rodzic podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu pokrywanemu przez budżet państwa, to za urlop wychowawczy nie przysługuje mu wynagrodzenie. Jedynie mogą się ubiegać o dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, ale przysługuje on tylko osobom, których dochód nie przekracza 504 zł netto na członka rodziny miesięcznie. W czasie urlopu rodzic nie wie, co się dzieje w jego pracy, a co za tym idzie, z każdym dniem robi sobie zaległości w obowiązkach, więc po dłuższej przerwie może mieć znacznie utrudniony powrót do pracy. Nie zapominajmy również o tym, że urlopy wychowawczy nie jest dobrze widziany przez pracodawców, więc decyzja o skorzystaniu z niego może przekreślić powrót do pracy, bo szef na to miejsce może zatrudnić kogoś innego. Na świadectwie pracy również pojawia się adnotacja o wykorzystaniu urlopu wychowawczego, co może mieć wpływ na decyzję przyszłego pracodawcy o zatrudnieniu.

Urlop wychowawczy ma zarówno dobre, jak i złe strony. Zanim więc o niego wystąpimy do swojego pracodawcy, lepiej się dobrze zastanówmy, bo później możemy pożałować podjętej decyzji.

Artykuł opracowana wspólnie ze stroną https://omade.pl/ .

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>