W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest znaleźć pracę. Wszyscy marzymy o znalezieniu dobrze płatnej pracy, tymczasem mamy problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek. Często jest tak, że mamy możliwość zatrudnienia, ale bez jakiegokolwiek ubezpieczenia. Często również sami decydujemy się na takie zatrudnienie, zamiast ubezpieczenia i lat pracy, liczących się do naszej przyszłej emerytury. Praca bez ubezpieczenia, to tak zwana praca na czarno.
Wady pracy na czarno
Praca na czarno, to posiada sporo wad. Podstawowa wada takiej pracy, to podjęcie ryzyka, że pracodawca nie wypłaci nam wynagrodzenia. Może się tak zdarzyć, a nawet zdarza się bardzo często, że pracownicy po wykonaniu pracy, nie otrzymują wynagrodzenia. Pracownik w takim wypadku nie ma żadnych praw do roszczeń, ponieważ oficjalne nie wykonywał żadnej pracy w tym czasie u danego pracodawcy. Praca na czarno, wiąże się również z brakiem ochrony pracownika przed wykorzystywaniem go przez pracodawcę. Nie istnieją żadne zasady, regulowane kodeksem pracy, czy przepisami BHP.
Praca na czarno wiąże się również, z brakiem ubezpieczenia chorobowego, rentowego, wypadkowego, oraz emerytalnego. Nie możemy skorzystać z płatnego urlopu wypoczynkowego, czy ze świadczenia chorobowego. Pracownik wykonujący pracę na czarno, rezygnuje w ten sposób ze wszystkich możliwych świadczeń. Ryzykuje także swoim życiem i zdrowiem. Dopóki nie wydarzy się nic złego, człowiek nie zdaje sobie sprawy jak wiele ryzykuje. Jeżeli dojdzie do jakiegoś wypadku w pracy, pracownik nie może liczyć na niczyją pomoc.
Dużym ryzykiem, wiąże się również praca na czarno za granicą. Jest to nielegalne i pracownik może ponieść konsekwencje prawne, podobnie zresztą jak pracodawca. Pracownik również odpowiada za szkody, które wyrządzi podczas wykonywania swoich obowiązków. Jeżeli dojdzie do śmierci pracownika, który pracował za granicą na czarno, to wszelkimi kosztami związanymi z pogrzebem i przewozem ciała do kraju, zostanie obarczona rodzina.
Pracodawcom na rękę jest zatrudnianie pracowników na czarno. Oszczędzają w ten sposób na składkach, przez co siła robocza jest znacznie dla nich tańsza. Pracodawca nie musi udzielić urlopu, czy płacić chorobowego. W każdym momencie może pracownika wyrzucić z pracy, bez podania przyczyny i nie wypłacić mu wynagrodzenia.
Zalety pracy na czarno
Praca na czarno wiąże się także z zaletami dla pracowników. Szczególnie dla tych, którzy wykonują swoją prace za granicą. Mogą oni nadal korzystać ze świadczeń w naszym kraju, takich jak na przykład świadczenia z pomocy społecznej. Dużo łatwiej jest zdobyć pracę na czarno. Jeżeli przebywamy na świadczeniu rentowym, to w razie komisji nie zostanie nam udowodnione to, że możemy wykonywać pracę.
Pracowników, do wykonywania pracy na czarno, zazwyczaj przekonuje to, że osiągną wyższe zarobki, niż mogliby osiągnąć podczas wykonywania pracy legalnej, w której wymagane jest opłacenie koniecznych składek, na ubezpieczenia społeczne. Pracę na czarno, wykonuje duża grupa osób, którzy chcą ukryć swoje dochody. Nie muszą rozliczać się z wynagrodzenia, a także w przypadku obowiązku alimentacyjnego nie wykazują swoich dochodów, co jest dla wielu osób bardzo ważne.
Czy warto pracować na czarno?
Pamiętajmy, że wykonywanie pracy na czarno, jest nielegalne. Niezależnie od tego, czy wykonujemy ją za granicą naszego kraju, czy w Polsce. Pomimo tego, że wielu osobom wydaje się, że praca na czarno jest atrakcyjna, to w rzeczywistości jest to nieprawda. To pracodawca oszczędza na składkach, które umożliwiają pracownikowi korzystanie z wielu przywilejów. W razie wypadku pracownik jest zdany tylko na siebie. Z dnia na dzień może zostać zwolniony, bez podania przyczyny, a wynagrodzenia może nigdy nie otrzymać za wykonaną przez siebie pracę. Praca na czarno, tak naprawdę, opłaca się tylko i wyłącznie pracodawcy, a w dłuższym okresie czasu, pracownik na pewno przekona się o nieopłacalności, takiego sposobu wykonywania pracy zarobkowej.
Myślę, że pomimo tych “zalet” praca na czarno jest jednak opcją “zatrudnienia”, której nie powinniśmy wybierać. Wiem, że w pewnych życiowych sytuacjach jesteśmy zmuszeni do takiej pracy, ale ewentualne kłopoty nie powinny przesłonić nam korzyści. W razie wypadku zostajemy zdani sami na siebie, płacimy za leczenie etc. Warto?, no chyba nie.