Jakie są rodzaje i jakie spełniają funkcje karty płatnicze?

karty-platnicze

Karty płatnicze powoli zastępują w naszych portfelach gotówkę. Transakcje bezgotówkowe przeprowadzane są coraz częściej i coraz więcej osób się do nich przekonuje – są szybkie i wygodne. Istnieje kilka rodzajów kart, z których każda ma określoną funkcję. Jakie mamy rodzaje kart płatniczych? Jakie jest ich zastosowanie?

Narzędzie do transakcji bezgotówkowych

Karty płatnicze to podstawowe narzędzie, dzięki któremu mamy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym. Podczas otwierania rachunku, otrzymujemy również kartę debetową – możemy dzięki niej wypłacać pieniądze z bankomatów lub płacić bezgotówkowo. Karta debetowa daje nam dostęp do środków na koncie bez konieczności odwiedzania placówki banku. Dysponujemy wówczas pieniędzmi które faktycznie mamy na koncie – po dokonaniu płatności kartą kwota zakupu zostaje ściągnięta z rachunku. Transakcje bezgotówkowe zabezpieczane są czterocyfrowym kodem PIN, który otrzymujemy do każdej karty. Kod PIN powinien być przez nas pilnie strzeżony, by nie dostał się w niepowołane ręce i nikt oprócz posiadacza karty nie miał dostępu do środków na rachunku. Za pomocą karty debetowej dysponujemy jedynie pieniędzmi które faktycznie posiadamy – nie zaciągniemy przy jej użyciu kredytu. Do tego celu służy karta kredytowa – jest to karta, która umożliwia korzystanie z limitu udostępnionego posiadaczowi przez bank. Jest to więc w rzeczywistości oprocentowana pożyczka udostępniona jako środki na karcie kredytowej. Oferty banków są jednak bardzo korzystne – karty kredytowe mają okresy bez odsetek, co oznacza, że spłata dokonanych transakcji w określonym czasie odbywa się bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Dopiero po upływie tego okresu bank nalicza odsetki. Uzyskanie karty kredytowej jest również nieco trudniejsze – jednak zazwyczaj wystarczy mieć regularne wpływy na konto, by skorzystać z oferty. Kolejnym rodzajem karty jest karta przedpłacona – czyli karta, którą należy zasilić odpowiednią kwotą. Może być to rodzaj karty podarunkowej, jest idealna jako prezent. Taką kartą można dokonywać zakupów i wypłacać z bankomatów gotówkę w kwocie, na jaką została doładowana.

Różnice w budowie kart płatniczych

Karty płatnicze mają także odmienną budowę i również pod tym względem się różnią. Mamy więc karty wypukłe – wytłoczone jest na niej imię i nazwisko posiadacza oraz inne informacje, jak data jej ważności czy numer karty. Natomiast karty z paskiem magnetycznym lub chipem wszelkie informacje mają zapisane na danym nośniku. Mamy również karty zbliżeniowe, które umożliwiają przeprowadzanie szybkich transakcji bezgotówkowych – płatności na niewielkie kwoty (zazwyczaj do 50 zł) odbywają się bez podawania kodu PIN i składania podpisu na wydruku z terminala. Natomiast karta wirtualna służy wyłącznie do przeprowadzania transakcji przez internet – płacimy nią za zakupy online. Więcej informacji można uzyskać na tej stronie.

Rodzaj karty uzależniony od środków na koncie

Na rodzaj karty jaką otrzymamy ma również wpływ wysokość środków na koncie. Według zamożności klienta banki oferują następujące karty płatnicze:
Karta Classic (zwykła) – dostępna dla każdego posiadacza konta w banku, niezależnie od stanu konta i długości jego posiadania.
Karta Silver (srebrna) – umożliwia korzystanie z niewielkiego limitu kredytowego, jest atrakcyjnie oprocentowana, oferowana klientom banku z dłuższym stażem i regularnymi wpływami na konto w określonej kwocie.
Karta Gold (złota) – Poza większym limitem kredytowym, uprawnia do korzystania z wielu atrakcyjnych zniżek, promocji i rabatów oraz umożliwia korzystanie z wielu przywilejów.
Karta Platinum (platynowa) – dla zamożniejszych klientów, daje dostęp do licznych programów partnerskich, ofert rabatowych w ekskluzywnych punktach usługowych na całym świecie. Limit kredytowy jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb klienta.
Karta ekskluzywna – dostępna dla nielicznych, najzamożniejszych klientów banku. Umożliwia korzystanie ze stref VIP, zawiera liczne pakiety ubezpieczeń, daje dostęp do najbardziej ekskluzywnych miejsc. Limity kredytowe pozwalają na kupno np. samochodu.
Różne rodzaje kart oferuje się także klientom indywidualnym a inne firmom.

Korzystanie z kart płatniczych jest szybkie i wygodne. Bezpieczeństwo zapewnia kod PIN, natomiast karta może spełniać różne funkcje – każdy klient banku z pewnością znajdzie kartę na miarę swoich potrzeb. Oferty banków są obecnie niezwykle bogate, a karta może również świadczyć o statusie społecznym posiadacza. Warto więc wiedzieć, jakie mamy możliwości decydując się na własną kartę płatniczą.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Przyjemnie się czyta, aczkolwiek zabrakło mi wzmianki o czarnej karcie, którą banki oferują klientom lokującym w nich przynajmniej milion USD – posiadacze takich kart mogą liczyć na szereg udogodnień, najciekawszym jest chyba możliwość zadzwonienia do osobistego konsjerża, który na ich polecenie zrobi np. zakupy, wezwie taksówkę czy zarezerwuje lot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>