Szukasz pracy jako architekt?

architekt-kariera

Wykonywanie zawodu architekta jest związane z koniecznością posiadania odpowiedniego wykształcenia. Ukończenie studiów na takim kierunku wymaga lat ciężkiej pracy oraz zdobycia rozległej wiedzy oraz konkretnych umiejętności. Jest to również trudna i wymagająca praca, która wiążę się z dużą odpowiedzialnością i znajomością wielu przepisów i regulacji prawnych.

Oczekiwania i trudne początki

Biorąc pod uwagę wymagania, które są stawiane architektom, trudno dziwić się, że osoby wykonujące tą pracę liczą na odpowiednie dochody, które będą proporcjonalne do ich obowiązków oraz poziomu odpowiedzialności. Niestety początkujący architekci w naszym kraju mają spore problemy ze znalezieniem pracy, która będzie spełniania ich wymagania. Nie chodzi wyłącznie o poziom wynagrodzenia, ale także o możliwości rozwoju, zdobywania doświadczenia przy tworzeniu ciekawych kompetencji oraz podnoszenia umiejętności. Nie da się ukryć, że wiele rodzimych firm oferuje mało atrakcyjne płace, ale także niezbyt interesującą pracę, a młodych ludzi traktuje przede wszystkim jak źródło taniej siły roboczej. Dlatego coraz więcej młodych osób szuka pracy za granicą.

Praca za granicami Polski?

Zgodnie z obowiązującymi stereotypami osoby, które wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy, nie mają dobrego wykształcenia ani wysokich kwalifikacji. Tymczasem statystyki pokazują, że z Polski wyjeżdża wielu młodych ludzi z wyższym wykształceniem, którzy mają pracę w kraju. W ich przypadku powodem emigracji nie jest bezrobocie, ale niezadowolenie z aktualnych warunków zatrudnienia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku architektów i pokrewnych zawodów takich jak architekci wnętrz. Osoby z takim wykształceniem coraz częściej decydują się na poszukiwanie pracy za granicą. Taka decyzja wynika przede wszystkim z szans na dużo wyższe dochody, ale także na możliwości znalezienie ciekawszych ofert pracy.

Okazuje się, że zagraniczne firmy poszukują architektów i architektów wnętrz, a ofert pracy dla osób wykonujących ten zawód nie brakuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że za granicą realizuje się znacznie więcej inwestycji. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i innego rodzaju budynków. Ponieważ branża budowlana rozwija się, potrzeba również osób, które będą pracować w zawodach związanych z budownictwem. Jednocześnie architekci z Polski stanowią sporą konkurencję dla zagranicznych specjalistów, ponieważ często mają niższe wymagania dotyczące wynagrodzenia.

Architekt kontra gotowe projekty

Niestety w Polsce branża budowlana przeżywa zastój. Poza tym zdecydowana większość inwestorów szuka jak największych oszczędności, także kosztem projektów budynków. Bardzo dużą popularnością cieszą się przede wszystkim gotowe rozwiązania, które pozwalają na obniżenie wydatków. Tymczasem portfele za granicą są zazwyczaj dużo bardziej zasobne. Dotyczy to prywatnych inwestorów oraz firm, które znacznie chętniej decydują się na usługi architekta, przede wszystkim na zlecenie indywidualnego przygotowania projektów. Zamożnych inwestorów stać na oryginalność i realizowanie ciekawych wizji. Wymaga to oczywiście współpracy dobrych architektów, którzy w związku z tym są coraz bardziej poszukiwani.

Obiecująca przyszłość zawodu architekta

Nie da się ukryć, że za granicą powstaje również dużo więcej ciekawych inwestycji. Możliwość współpracy przy realizacji takich projektów to doskonała okazja do zdobycia interesującego doświadczenia i stanowi dużą pokusę dla młodych, wykształconych i ambitnych osób, które chcą kontynuować rozwój zawodowy. Oczywiście istnieją pewne przeszkody, takiej jak bariera językowa, jednak zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu dla ambitnych ludzi, którzy pragną zrobić karierę.

Niestety wszystkie statystyki pokazują, że szansa na powrót do kraju osób, które znalazły dobrą pracę za granicą, są bardzo niewielkie. W związku z tym nasza kraj traci wielu zdolnych i utalentowanych architektów, którzy korzystają z możliwości zrobienia kariery za granicą. Trudno im się jednak dziwić – duże zapotrzebowanie na ich usługi oraz dobre warunki pracy stanowią bardzo dużą pokusę, której na pewno trudno się oprzeć.

Poradnik przygotowany przy współpracy z portalem www.dominanta.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>