Jak ustrzec się przed komornikiem

Problemy finansowe

Chyba każdy kto zaciąga pożyczkę w banku lub firmie pożyczkowej, planuje spłacać ją w sposób jak najbardziej terminowy. Bo przecież wiadomo, że jeśli spłacamy nasze długi z opóźnieniem, to po pierwsze koszty związane z pożyczką są o wiele wyższe niż planowaliśmy, a po drugie, możemy mieć problemy z uzyskaniem kolejnych pożyczek, gdyż możemy trafić na różnego rodzaju listy dłużników.

Jednakże o wiele większym problemem jest ten pierwszy przypadek, czyli zwiększenie kosztów zadłużenia. Albowiem bank czy firma pożyczkowa, która udziela nam pożyczki chce ją odzyskać. Więc na początku będzie wysyłać nam upomnienia, za które oczywiście należy później zapłacić. Jeśli upomnienia nie odnoszą skutków, pożyczka oddawana jest do windykacji, a później do komornika.

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że koszty postępowania komornika są bardzo wysokie, a płaci za nie oczywiście pożyczkobiorca. I nawet jeśli komornik odzyska pieniądze, to w pierwszej kolejności pokrywa on nimi swoje koszty, a dopiero później część przeznaczoną na spłatę zadłużenia.

Jak uniknąć komornika?

man holds head in hands, credit cards bills money for debtCo więc robić by uniknąć takiej sytuacji, gdy nasza pożyczka zostaje ona oddana do windykacji i do komornika? Przede wszystkim pożyczajmy pieniądze odpowiedzialnie. To znaczy zanim złożymy wniosek o pożyczkę, zastanówmy się, czy będziemy mogli ją w terminach spłacać. Nie możemy pomyśleć sobie: „jakoś to będzie”. To najprostszy sposób na wejście w tarapaty finansowe. Jeśli więc wiesz że nie będzie stać cię na spłatę zadłużenia – nie pożyczaj pieniędzy. Ale przecież w życiu zdarzają się różne sytuacje i osoby, które były pewne że raty będą spłacać w terminie mogą mieć jakieś problemy i one również nie będą mogły spłacać długu w terminie.

Co wtedy zrobić. Przede wszystkim należy poinformować o tym instytucję w której pożyczyliśmy pieniądze. Czy to jest bank, SKOK czy firma pożyczkowa, zawsze musi ona wiedzieć, że nie mamy możliwości spłacania rat w terminie. I wtedy wspólnie można wymyślić jakieś rozwiązanie tego problemu, które będzie zadowalało obydwie strony.

Można przecież rozłożyć zadłużenie na dłuższy czas przez co raty się zmniejszą. Można też czasowo zawiesić spłatę, do momentu odzyskania „płynności finansowej”. Sposobów może być wiele, a każdy z nich pozwoli na uniknięcie wizyty komornika i zapobiegnie podwyższeniu kosztów pożyczki.

 

Artykuł powstał dzięki serwisowi www.sosfinansowe.pl – Pieniądze, pożyczki, ubezpieczenia

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>