Własny biznes: apteka

Restauracja, salon z telefonami komórkowymi, a może własna apteka? Jak się okazuje, ta ostatnia działalność, choć mocno chroniona przez prawo, nie wymaga od założyciela specjalistycznego wykształcenia, a co najważniejsze – jest niezwykle rentowna. Oznacza to, że aptekę może założyć każda osoba fizyczna, osoba prawna, a nawet spółka handlowa. Mimo że nawet początkujący przedsiębiorca może ubiegać się o otwarcie apteki, jego prawnym obowiązkiem będzie zatrudnienie specjalistów farmacji.

Jeśli postanowiłeś już, że założysz aptekę, odnalezienie odpowiedniej kadry pracowniczej nie będzie Twoją jedyną powinnością. Czeka Cię bowiem przebrnięcie przez szereg formalności, które w efekcie końcowym umożliwią Ci posiadanie apteki. Sprawdź zatem, co będziesz musiał zrobić, jeśli chcesz stać się właścicielem apteki:

Biznesplan i harmonogram działań.

Na początku, dowiedz się, jakie działania będziesz musiał podjąć w ramach zakładania apteki, jakie dokumenty wypełnić czy o jakie zgody się ubiegać. Sprawdź, jakimi środkami dysponujesz, ustal cele swojej działalności. To, co jednak będzie najważniejsze, to umiejscowienie tych zadań w ramach czasowych – otwarcie apteki zajmuje bowiem od 8 do 20 tygodni.

Lokal pod aptekę.

Znajdź odpowiednie miejsce dla swojej przyszłej działalności. Będzie to o tyle trudne, że apteka wymaga odpowiedniej powierzchni. Jak informuje Ustawa z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne, powierzchnia podstawowa apteki nie może mieć mniej niż 100 m2. Jeśli zakładamy aptekę w szpitalu, powierzchnia podstawowa nie może wynosić mniej niż 80 m2. Jeśli z kolei nasza działalność będzie mieściła się w mniejszej miejscowości, powierzchnia nie może mieć mniej niż 60 m2 – wszystkie detale na temat powierzchni apteki znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki. Z tego aktu prawnego dowiesz się także, że apteka może stanowić zarówno samodzielny budynek, jak i być częścią np. kompleksu usługowo-handlowego. Sam już jednak zrobisz rozeznanie w kwestii lokalizacji – jak wiadomo, pewne miejsca są gęściej zaludnione i bardziej sprzyjają rozwojowi działalności handlowej.

Projekt apteki.

Wybrawszy już odpowiednie miejsce pod działalność apteczną, umów się z architektem. Ten nie tylko obejrzy lokal i oceni stan, ale i przeprowadzi inwentaryzację architektoniczno-budowlaną oraz przygotuje projekt apteki. Wielobranżowy projekt apteki będzie stanowić niezwykle istotny dokument, który zaniesiesz do Starostwa Powiatowego.

Wniosek o udzielenie pozwolenia na prowadzenie apteki.

Mając już projekt apteki, możesz przygotować wniosek o jej otwarcie, który złożysz do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Do wniosku dołącza się takie dokumenty, jak projekt apteki czy potwierdzenie kwalifikacji farmaceutycznych kandydata wyznaczonego na kierownika apteki. Jeśli chodzi o wzory dokumentów, wszystkie dostępne są na stronie Inspektoratu Farmaceutycznego swojego województwa.

Spotkanie z inspektorem farmaceutycznym.

Jeśli powyższy wniosek został rozpatrzony pomyślnie, inspektor farmaceutyczny określi termin wizyty w celu kontroli lokalu. Wizyta inspektora oznacza dla nas mniej więcej tyle, że do tego czasu nasza apteka musi być już po odpowiednim remoncie i pracach adaptacyjnych.

Nabycie i wypełnienie stron tytułowych książek kontroli i ewidencji.

Po wizycie inspektora farmaceutycznego i zaakceptowaniu pomieszczenia apteki, nabądź książki kontroli, książki ewidencji zatrudnionych w Twojej aptece techników farmacji i farmaceutów oraz w książki kontroli środków odurzających i substancji psychotropowych. Następnie wypełnij strony tytułowe tych dokumentów i złóż w u Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

Otwarcie apteki. Po dopełnieniu wszystkich formalności, ustal dogodny termin otwarcia apteki.

Apteka – perspektywa biznesowa Choć powyższy proces został nieco skrócony na potrzeby czytelnika, miej na uwadze, że otwarcie własnej apteki bywa czasochłonne i absorbujące. Na szczęście, wszystkie podjęte działania rekompensowane są przez zyski i satysfakcję klientów. Ponadto założenie własnej apteki przyczyni się do zwiększenia ilości miejsc pracy na rynku farmacji – ten pełen jest specjalistów.

Jeśli poszukujesz pracy w farmacji, ale nie planujesz zakładać własnej apteki, zobacz oferty pracy na stronie: www.grafton.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. franiaa pisze:

    jeśli planujecie otwarcie apteki to polecam też rzucić okiem na ten artykuł bowiem chyba nic im nie umknęło (http://cenabiznesu.pl/-jak-zalozyc-apteke) Wszystkim startującym życzę powodzenia ale uważajcie na sieciówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>