Wasna firma – pożyczka czy dotacja?

dofinansowanie z Urzędu PracyOsoby które dopiero co zaczynają przygodę z biznesem, a dokładniej mówiąc z własnym biznesem jakim jest własna działalność gospodarcza często podejmują decyzję o kredycie. Nie jest to rzecz dziwna a wręcz przeciwnie jak najbardziej wskazana. Trzeba jednak mieć na uwadze kilka aspektów dotyczących kredytów dla osób bezrobotnych. Otóż zanim podejmiemy decyzję o pożyczce warto zastanowić się nad czymś bezpieczniejszym bo mogło by finansować naszą młodą firmę które dopiero co stawia pierwsze kroki. Zamiast pożyczki na nową firmę, warto zatroszczyć się o dotację. Dotację na rynku polskim są obecnie dwie. Albo z Urzędu Pracy albo z Unii Europejskiej. Dotacja z Urzędu Pracy (na przykład Powiatowy Urząd Pracy Bielsko-Biała) oferuje bezzwrotną pożyczkę na niecałe 20 tysięcy złotych. Nie jest to dużo dla kogoś kto planuje na prawdę poważną inwestycję ale jest to sporo dla kogoś kto ma w planach coś mniejszego. Plusem takiej dotacji z urzędu pracy jest prostota i szybkość jej otrzymania. Prostota nie oznacza oczywiście, że każdy zainteresowany ją otrzyma. Po pierwsze można ją otrzymać tylko raz, na otwarcie swojej pierwszej działalności a po drugie należy ukończyć szkolenie które trwa około 2 tygodni. Takie szkolenie uczy jak napisać biznes plan który potem jest potrzeby w momencie składania prośby o dotację. Po przez te wymagania wiele osób rezygnuje z tej formy pomocy ponieważ nie każdy ma czas na uczęszczanie 2 tygodnie na wykłady. Wiele osób bowiem pracuje przecież “na czarno” i nie ma wolnych 14 dni.

Drugą formą pomocy jest dotacja z Unii Europejskiej. Tutaj można otrzymać o wiele większą gotówkę ale postarać się trzeba bardziej. Tutaj należy wykonać na prawdę solidny biznes plan. Co gorsze, należy tutaj rozliczyć się z każdej złotówki którą otrzymaliśmy z UE. Wiele osób skrupulatnych które nie mają problemów z pracą księgowej (poszukaj pracy typu praca księgowa Kraków w naszych ogłoszeniach) wybiera właśnie tą formę pomocy pieniężnej. Oczywiście główną zaletą jest o wiele większa kwota dotacji. Mówimy tutaj o kwotach od 50 tys. wzwyż.

Warunkiem otrzymania dotacji w Urzędu Pracy jest utrzymanie własnej firmy przez co najmniej 1 rok. Przyznać można że to dość dobra perspektywa prawda?

Zanim więc weźmiesz pożyczkę z banku która najczęściej jest wysoko oprocentowana, zastanów się nad dotacją ponieważ tych pieniędzy nie musisz oddawać ani nikt nie naliczy Ci odsetek.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Kazek pisze:

    Pewnie, że lepiej mieć dotację ale jak sobie przypomnę jak starałem się o 50 tys. z EU na firmę i musiałem wypełniać tony dokumentów to wolałem pożyczać mniejsze kwoty przez http://www.chwilowka24.org i oddawać na bieżąco. Najważniejsze to kontrolować wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>