Wasna firma – pożyczka czy dotacja?

Osoby które dopiero co zaczynają przygodę z biznesem, a dokładniej mówiąc z własnym biznesem jakim jest własna działalność gospodarcza często podejmują decyzję o kredycie. Nie jest to rzecz dziwna a wręcz przeciwnie jak najbardziej wskazana. Trzeba jednak mieć na uwadze kilka aspektów dotyczących kredytów dla osób bezrobotnych. Otóż zanim podejmiemy decyzję o pożyczce warto zastanowić się nad czymś bezpieczniejszym bo mogło by finansować naszą młodą firmę które dopiero co stawia pierwsze kroki. Zamiast pożyczki na nową firmę, warto zatroszczyć się o dotację. Dotację na rynku polskim są obecnie dwie. Albo z Urzędu Pracy albo z Unii Europejskiej. Dotacja z Urzędu Pracy (na przykład Powiatowy Urząd Pracy Bielsko-Biała) oferuje bezzwrotną pożyczkę na niecałe 20 tysięcy złotych. Nie jest to dużo dla kogoś kto planuje na prawdę poważną inwestycję ale jest to sporo dla kogoś kto ma w planach coś mniejszego. Plusem takiej dotacji z urzędu pracy jest prostota i szybkość jej otrzymania. Prostota nie oznacza oczywiście, że każdy zainteresowany ją otrzyma. Po pierwsze można ją otrzymać tylko raz, na otwarcie swojej pierwszej działalności a po drugie należy ukończyć szkolenie które trwa około 2 tygodni. Takie szkolenie uczy jak napisać biznes plan który potem jest potrzeby w momencie składania prośby o dotację. Po przez te wymagania wiele osób rezygnuje z tej formy pomocy ponieważ nie każdy ma czas na uczęszczanie 2 tygodnie na wykłady. Wiele osób bowiem pracuje przecież “na czarno” i nie ma wolnych 14 dni.

Drugą formą pomocy jest dotacja z Unii Europejskiej. Tutaj można otrzymać o wiele większą gotówkę ale postarać się trzeba bardziej. Tutaj należy wykonać na prawdę solidny biznes plan. Co gorsze, należy tutaj rozliczyć się z każdej złotówki którą otrzymaliśmy z UE. Wiele osób skrupulatnych które nie mają problemów z pracą księgowej (poszukaj pracy typu praca księgowa Kraków w naszych ogłoszeniach) wybiera właśnie tą formę pomocy pieniężnej. Oczywiście główną zaletą jest o wiele większa kwota dotacji. Mówimy tutaj o kwotach od 50 tys. wzwyż.

Warunkiem otrzymania dotacji w Urzędu Pracy jest utrzymanie własnej firmy przez co najmniej 1 rok. Przyznać można że to dość dobra perspektywa prawda?

Zanim więc weźmiesz pożyczkę z banku która najczęściej jest wysoko oprocentowana, zastanów się nad dotacją ponieważ tych pieniędzy nie musisz oddawać ani nikt nie naliczy Ci odsetek.

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Kazek pisze:

    Pewnie, że lepiej mieć dotację ale jak sobie przypomnę jak starałem się o 50 tys. z EU na firmę i musiałem wypełniać tony dokumentów to wolałem pożyczać mniejsze kwoty przez http://www.chwilowka24.org i oddawać na bieżąco. Najważniejsze to kontrolować wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>