Obróbka metali – czym jest i na czym polega?

cubes-gc931c29cd_640Od strony czysto praktycznej obróbka metali to szereg procesów, dzięki którym wybrany detal zmienia swój kształt, charakterystykę, a także przeznaczenie. W zasadzie termin “obróbka metali” jest bardzo szeroki i dotyczy wielu różnych procesów, za wykonanie których odpowiedzialne są zaawansowane maszyny i ich wykwalifikowani pracownicy.

Zmiana właściwości = obróbka metalu

W procesie produkcyjnym każdy element ma swoje przeznaczenie. Kawałek stali może – na skutek np. toczenia CNC – zmienić się w element łożyska, pierścień lub jakikolwiek inny element. To samo dotyczy frezowania, zawijania i gięcia blach, obróbki termicznej itd. Ciekawą odmianą procesów obróbki metali jest ich galwanizacja, dzięki której – oprócz trwałej warstwy wybranego metalu – wybrany detal zyskuje zupełnie nowe właściwości. Idealnym przykładem takiego procesu jest cynkowanie, dzięki któremu metalowy przedmiot staje się całkowicie odporny na działanie wilgoci i innych, szkodliwych zjawisk. Po więcej informacji zapraszamy na https://obex.pl/

Obróbka metali – podstawowe procesy

Zakres świadczonej przez zakład produkcyjny obróbki metali, zależy w głównej mierze od liczby dostępnych na jego terenie stanowisk. Obowiązkowym “elementem wyposażenia” takiej hali są stanowiska spawalnicze, wśród których najprawdopodobniej spotka się spawarki MIG i TIG. To jednak nie wszystko.

  1. Walcowanie i gięcie – to proces, który polega przede wszystkim na obróbce elementów cylindrycznych. W ten sposób można uzyskać spłaszczoną lub wygiętą strukturę, która – co ważne – nie jest osłabiona w miejscu zgięcia. Obydwa te procesy realizowane są stosunkowo wolno, dzięki czemu obrabiany detal nie ulega wewnętrznym naprężeniom.
  2. Spawanie – to nie tylko łączenie dwóch elementów stalowych. To przede wszystkim umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii spawalniczych do łączenia najbardziej wymagających metali i ich stopów. Za pomocą spawarek pracujących w technologii TIG/MIG/MAG można spawać np. stal czarną, stal nierdzewną (na której wykonano cynkowanie), a także aluminium.
  3. Cięcie i wypalanie – integralnym elementem każdej hali produkcyjnej (i to nie tylko z branży automotive) jest piła, której zadaniem jest dokładne przycinanie tur, tulei, prętów stalowych i wielu innych, interesujących elementów. “Na stanie” zakładu powinno się znaleźć również specjalne urządzenie do wypalania plazmowego, dzięki któremu możliwe jest przycięcie dokładnych detali.
  4. Frezowanie – dla wielu specjalistów to po prostu przeciwieństwo toczenia CNC. O ile w tokarce znajduje się ruchomy detal (zamknięty w szczękach hydraulicznych), o tyle we frezarce jest on usadowiony w sposób ruchomy. Obróbka frezowaniem polega na oddziaływaniu na ów detal za pomocą ruchomego narzędzia.
  5. Szlifowanie – to proces ostatecznego wykończenia obrabianego detalu. Większość zakładów produkcyjnych dysponuje profesjonalnymi narzędziami ściernymi, dzięki którym można wyeliminować drobne bicia, rysy, a także zatarcia.

Naturalnie wszystkie te procesy należą głównie do kategorii mechanicznej obróbki detali. Co ważne, metale można również obrabiać w sposób chemiczny, elektryczny, a nawet termiczny.

Firma CNC Radmot - Usługi CNC - aluminium, metal, stal. miedź, tworzywa sztuczne

Polecamy:
Praca w Holandii, a rozliczenie w Polsce
Co musisz wiedzieć o recyklingu tworzyw sztucznych w Twojej firmie?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>