Praca w Holandii, a rozliczenie w Polsce

20211228125329_g6f0d0846a001c0773279a0b741638eb5305df3a0860ae5e6bcd82f729a59bef454a1522a35e6f84031837a25f4238daa_640.jpgPolacy bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę. Wizja atrakcyjnych i stabilnych warunków zatrudnienia oraz możliwość odłożenia większych sum pieniędzy zachęca wiele osób do pracy poza granicami naszego kraju. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest praca w Holandia.

Co powinieneś wiedzieć wyjeżdżając do pracy w Holandii

Jeśli pracujesz już w Holandii lub zamierzasz wyjechać do pracy w tym kraju, koniecznie powinieneś zapoznać się ze zmianami przepisów dotyczących abolicji podatkowej, które weszły w życie w styczniu 2021 roku. W polskich przepisach obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Holandią. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania osiąganych przez nas dochodów za pomocą dwóch metod.

Metody na uniknięcie podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją pozwala uniknąć podwójnego podatku, nie jest jednak stosowana w przypadku Holandii, ponieważ Polska nie zawarła z tym krajem umowy przewidującej wykorzystanie tego sposobu rozliczeń. W przypadku osób pracujących w Holandii stosowana jest druga z metod, czyli metoda proporcjonalnego odliczenia. 

Metoda ta mówi o obowiązku zapłaty podatku od dochodów za granicą również w Polsce. Zgodnie z założeniami od kwoty podatku należnego odlicza się wtedy podatek odprowadzony w państwie, w którym pracujemy. Dla tego systemu do końca 2020 obowiązywała właśnie ulga abolicyjna. Ulga abolicyjna miała zmniejszyć różnicę pomiędzy podatkiem obliczanym za pomocą metody odliczenia proporcjonalnego, a podatkiem obliczonym na podstawie metody wyłączenia z progresją.

Nowe przepisy w praktyce

Nowe przepisy są niekorzystne dla polskich rezydentów podatkowych, którzy skorzystali z ofert pracy w Holandii. Najwięcej stracą osoby, które wyjeżdżają do Holandii na prace sezonowe (np. podczas wakacji), a przez resztę roku zarabiają pieniądze w Polsce. W takim przypadku dochody są opodatkowane wg różnych stawek podatkowych co przekłada się na konieczność dopłaty różnic pomiędzy podatkiem w Holandii oraz Polsce.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>