Zakład pracy powinien być miejscem, gdzie każdy wykonuje swoje obowiązki i otrzymuje za nie adekwatne wynagrodzenie. Jednak jak z każdą czynnością w życiu społecznym bywa, ta również rodzi konflikty. Ich przyczyny mogą być różne, często nawet prozaiczne. Niewątpliwie jednak mogą one prowadzić do konfliktów.
Brak jasnej hierarchii
Brak jasnej hierarchii w zakładzie pracy bardzo często sprzyja konfliktom. Jest tak, gdyż bardzo wiele osób posiada bądź myśli, że posiada cechy przywódcze. Najczęściej w ten sposób chcą one pozbyć się części obowiązków, więc delegują je innym. Jeśli hierarchia jest zaburzona, pojawia się kilka pracowników, którzy twierdzą, iż są oni w stanie przewodzić i delegować zadania. Dochodzi wówczas między nimi do konfliktu, a sami pracownicy mogą być sfrustrowani niejasną sytuacją.
Różnice w wynagrodzeniach
W społeczeństwie najwięcej rozwarstwień i problemów rodziły od zawsze kwestie finansowe. Nie inaczej jest w pracy, kiedy to źródłem konfliktów są rozbieżności zarobkowe. Dotyczy to najczęściej pracowników z wieloletnim stażem oraz zasługami i nowo przyjętych. Ponadto, konflikty na tle finansowym rodzą się w okresie, gdy przeprowadzane są rozmowy dotyczące podwyżek. Im większe są różnice pomiędzy poszczególnymi zarobkami, tym częstsze są konflikty. Mogą się one zaogniać wówczas, gdy ktoś zarabiający więcej od innych daje to reszcie do zrozumienia bądź próbuje to nierozważnie zamaskować.
Zbyt duża liczba obowiązków
Duża ilość obowiązków na wybranym stanowisku bywa bardzo częstym podłożem konfliktów. Do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy wykonywane zadania różnią się zakresem od tych określanych w ofercie o pracę zamieszczonej np. na portalu Pracuj.pl. Największą frustrację budzi nie tylko ilość obowiązków, lecz również stopień ich skomplikowania, a także zbyt mała ilość pracowników delegowanych do ich wykonywania. Tego typu sytuacje najczęściej pojawiają się w firmach rozwijających się, zwłaszcza w handlu.