Co to urlop macierzyński?

woman-holding-baby-while-sitting-on-fur-bean-bag-698878Kobietom pracującym na etacie, które urodziły dziecko, przysługują dodatkowe przywileje. Do ich należy m.in. urlop macierzyński. Chociaż jest on powszechnie stosowany, wiele młodych mam nie wie, jakie przysługują im prawa i jak z nich skorzystać. Wyjaśniamy, czym jest urlop macierzyński i kto może o niego się ubiegać.

Urlop macierzyński przy umowie o pracę

Urlop macierzyński jest przywilejem, z którego nie skorzystasz, jeśli nie masz podpisanej umowy o pracę. Jeśli więc przewidujesz, że w trakcie kariery zawodowej zechcesz powiększyć rodzinę nie tracąc z tego powodu dobrego stanowiska, odpowiadaj na oferty pracy proponujące zatrudnienie na etat. Pracodawcy w ogłoszeniach publikowanych np. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl informują o tym, jaką umowę zaproponują kandydatom do podpisania, by nawiązać stosunek pracy.
Urlop macierzyński to czas, w którym praca i projekty zawodowe ustępują miejsca obowiązkom młodej mamy. Przywilej ten gwarantują przepisy polskiego Prawa Pracy. Jasno określają, ile czasu przysługuje kobiecie na zebranie sił po porodzie, zanim wróci do wykonywania zadań zleconych jej przez pracodawcę. Warto wspomnieć, że urlop macierzyński jest płatny.

Nie tylko po porodzie

Urlop macierzyński kojarzy się głównie z okresem wolnym od pracy po urodzeniu dziecka. Wiele młodych mam nie wie, że z tego przywileju może skorzystać już przed porodem. Warto z tego skorzystać, by odpowiednio przygotować się do zmian, które lada moment zajdą w życiu rodzinnym.
Młodzi rodzice często nie wiedzą, że urlopem macierzyńskim mogą się podzielić między sobą. Oznacza to, że prawa do niego ma nie tylko mama, ale też tata noworodka. W obu przypadkach urlop jest płatny, a dni wolne od pracy rodzice wykorzystują zamiennie.

Jak ubiegać się o urlop macierzyński?

Chociaż urlop macierzyński przy umowie o pracę jest gwarantowany prawnie, to nie oznacza, że przyznawany jest obligatoryjnie. Młoda mama, chcąc skorzystać z tego przywileju, powinna złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>