Zasadność stosowania alkomatów w każdej branży. Co Ty o tym sądzisz?

alcosense-precision-workplace-breathalyser

Można by uniknąć tysięcy sytuacji, które mogłyby spowodować śmiertelne wypadki przy pracy i urazy w miejscu pracy, gdyby właściciele firm mogliby podjąć prostą decyzję o sprawdzeniu poziomu alkoholu u swoich klientów i pracowników.

Dzisiaj już niejedna firma oferuje narzędzia do testowania poziomu alkoholu w oddechu – potocznie znane jako alkomaty, które są konieczne dlatego, aby uniemożliwić klientom, pracownikom i firmom zminimalizować zagrożenie dla siebie i zadbać o bezpieczeństwo publiczne. Użytkowanie alkomatów w miejscach pracy szczególnie można zauważyć w ramach:

• firm transportowych,
• wykonawców budowlanych,
• w winiarniach i browarach.

Jednak prawda jest taka, że coraz więcej pracodawców na całym świecie zastanawia się nad kontrolą alkomatową, aby zapewnić swoim pracownikom maksymalne bezpieczeństwo pracy. Szukając odpowiedniego alkomatu (sprawdzone modele tutaj http://www.interlis.pl/category/alkomaty/) warto zwrócić uwagę na jego czułość – chodzi o wykrycie obecności alkoholu już na wyjątkowym poziomie dokładności – do trzech miejsc po przecinku. Taki alkomat doskonale sprawdza się także wtedy, gdy wymagane jest sprawdzenie jest poziomu alkoholu w wielu sytuacjach, które tego wymagają. Wysokiej jakości model alkomatu oferuje sporą dokładność, a dzięki możliwości zapisania ostatnich 10 odczytów jest to także opcja użyteczna dla menedżerów, którzy muszą sporządzić raporty z dokonanych przez siebie testów na pracownikach. Już liczni dyrektorzy docenili użyteczność alkomatów z wymiennymi ustnikami, które oferują odpowiednią swobodę w prowadzeniu testów w biurze.

Testy alkoholowe w miejscu pracy – dlaczego?

Ponad 14 milionów dni roboczych jest straconych każdego roku z powodu UŻ, absencji lub chorób związanych z alkoholem, ale i tak warto podkreślić iż natychmiastowe testy powinny być stosowane ostrożnie.

Rutynowe testowanie alkoholu w pracy może być łatwiejsze wraz z wprowadzeniem urządzeń, które dają wyniki po kilku sekundach. Urządzenie tego rodzaju często jest opisane jako 100-procentowy, nieinwazyjny pomiar. Dzięki licznym badaniom sugerującym, że co roku jest tak wiele traconych dni roboczych ze względu na nieobecność lub choroby związane z alkoholem, można zasadnie oczekiwać, że interesy pracodawców mogą być obsługiwane przez to szczególne urządzenie, a szczególnie w sektorze bezpieczeństwa, samorządu terytorialnego i branży transportowej.

W niektórych branżach, takich jak branże kolejowe i morskie, narkotykowe i alkoholowe testy są już obowiązkowe i konieczne jako wymogi prawne. Dla większości nisz jednak nie obowiązkowego badania poziomu alkoholu. Tym, co umacnia pozycję pracodawcy, jest to, czy istnieje pełna umowa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu zwalczania narkotyków i nadużywania alkoholu, która przewiduje testy w pewnych okolicznościach – i może obejmować losowe testy. Taka polityka byłaby zwykle zawarta w umowie o zatrudnienie lub w podręczniku pracowników, a także powinna wyraźnie wyjaśnić ewentualne sankcje dyscyplinarne w przypadku niepowodzenia testu. Jeśli bez uzasadnienia odmówisz testu, gdy pracodawca ma uzasadnione podstawy do jego przeprowadzenia, może to prowadzić do zwolnienia i utrudniać szanse na kolejne zatrudnienie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>