Zalety prowadzenia biznesu na wsi – rozmowa z cieślą Januszem Kłosem

carpenter-720

Zalety prowadzenia biznesu na wsi – rozmowa z cieślą Januszem Kłosem.

Redaktor
Dzień dobry panie Januszu.

Janusz Kłos
Dzień dobry panu.

Redaktor
Panie Januszu. Zalety prowadzenia biznesu na wsi to:…?

Janusz Kłos
Jestem cieślą już ponad dwadzieścia lat, ale jeszcze nikt nie zadał mi takiego pytania (śmiech)

Redaktor
To jakie pytanie powinienem zadać, chcąc zgłębić zalety biznesu na wsi?

Janusz Kłos
Rozumiem, że jest pan z natury wesołkiem…

Redaktor
To, nie ma takich zalet?

Janusz Kłos
Nie, dlaczego? Oczywiście, że są. We wszystkim są jakieś zalety, tylko trzeba je dostrzec. Jeśli chodzi o biznes na wsi, trzeba się szczególnie postarać. Aby prowadzić biznes ogólnie w Polsce – czy to na wsi, czy w mieście – trzeba wysiłku i ciężkiej pracy, a to raczej do zalet nie należy. Chyba, że ktoś jest tzw. pracusiem i uwielbia się trudzić.

Redaktor
Ale ja nie to miałem na myśli. Raczej chodziło mi o…

Janusz Kłos
Wiem o co panu chodziło. Przepraszam, że przerywam, ale gdy ktoś mnie pyta o zalety, powinien sobie zdawać sprawę z tego, że przy zaletach są również i wady. Dlatego o tym wspomniałem.

Redaktor
O wadach porozmawiamy w innym wywiadzie. Teraz interesują nas same zalety. Czy pan je zna?

Janusz Kłos
No dobrze. Pierwszą i podstawową zaletą prowadzenia biznesu na wsi, jest własna lokalizacja. W moim fachu, wystarczy, że zarejestrowałem działalność gospodarczą pod moim adresem zamieszkania, a na robotę mogę jeździć do miejsc docelowych. Odpada mi tutaj czynsz, który zapewne musiałbym płacić w mieście, wynajmując pomieszczenie na warsztat. Przecież człowiek mieszkający w bloku nie będzie obrabiał drewna w mieszkaniu, ponieważ sąsiedzi by go szybko wymeldowali. Poza tym jest to nielegalne. Więc mając swój własny dom, można szybko zorganizować warsztat i to całkiem darmo.

Redaktor
Ok. Lokalizacja. Czy jest coś jeszcze?

Janusz Kłos
Mieszkańcy wsi mają tę dogodność, że na ich terenie rozpoczęcie biznesu nie wymaga tak dużego kapitału, jak w mieście. Także opłaty są mniejsze. Na wsi z reguły wszyscy się znają (szczególnie w małych miejscowościach) więc znalezienie zbytu na nasze usługi jest bardziej dostępne. Jeden drugiemu coś szepnie, potem kolejny, kolejnemu i reklama robi się sama. Prawie „po kosztach”. Oczywiście te „koszty”, to jest nasza praca. Jeśli wykonujemy ją solidnie, klient zawsze się znajdzie. Z drugiej strony – renomę można zepsuć szybciej niż w mieście. Dlatego fachowość i profesjonalizm – to podstawa.

Redaktor
Tak, to prawda. Ale miasto także wymaga fachowości.

Janusz Kłos
Oczywiście, że wymaga, jednak zanim wieści o „spartolonej robocie” dojdą do potencjalnych klientów, minie sporo czasu. Na wsi ten czas znacznie się skraca. A przecież każdy może się pomylić i coś zepsuć. Więc tutaj wiedza i doświadczenie jest na tzw. „wagę złota”. Ostatnio modna wśród moich klientów jest deska tarasowa, którą układamy na specjalne zamówienie z drewna egzotycznego. Generalnie, zakładając biznes na wsi, akceptujemy to, że wieści szybko się rozchodzą, przy okazji korzystając z darmowej reklamy. Ale to nie wszystko, także na wsi łatwiej o tzw. siłę roboczą. Trudniej tu znaleźć pracę, więc i ludzi jest do roboty więcej. Poza tym ich zarobki są mniejsze niż w mieście.

Redaktor
No tak. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Blanka pisze:

    są jakieś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>