Usługi rachunkowe, zwolnienia z VAT i kasa fiskalna – co łączy te trze sprawy?

accounting

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tytułowe zwolnienia z VAT, usługi rachunkowe oraz kasa fiskalna nie mogą mieć ze sobą nic wspólnego, a jednak zmieniło się to w momencie, gdy wraz z dniem 9 kwietnia 2015 r., Minister Finansów postanowił wydać na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. interpretację ogólną odnoszącą się do stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT, ale też równocześnie decyzję dotyczącą obowiązku prowadzenia ewidencji związanej z posiadaniem kas rejestrujących. Rzecz miała się odnosić do konkretnych podmiotów, ale nas w kontekście artykułu interesować będą konkretne podmioty świadczące usługi rachunkowo-księgowe.

Skąd ta przedmiotowa interpretacja ogólna i co z niej wynika?

Jest ona odpowiedzią na wątpliwości i rozbieżności interpretacyjne, jakie ujrzały światło dzienne gdy dokonano nowelizacji przepisów ustawy z dnia 5 lipca 1996 r.. Chodzi o tę związaną z doradztwem podatkowym i o ułatwienie dostępu do realizacji niektórych zawodów regulowanych z racji tego.

Co jest najważniejsze?

Przede wszystkim w interpretacji ogólnej skupiono się na wskazaniu, że w warunkach kiedy to podmiot (tutaj np. biuro rachunkowe) świadczy tylko usługi, takie jak:

• prowadzenie ksiąg rachunkowych,
• prowadzenie ksiąg podatkowych,
• prowadzenie innych ewidencji do celów podatkowych,
• sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych

to ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT, o którym nadmieniliśmy wcześniej. Równocześnie wobec tegoż biura rachunkowego pojawia się obowiązek związany z ewidencjonowaniem realizowanym poprzez kasy rejestrując. Wszystko to ma miejsce w oparciu o zasady ogólne. Rozbieżności bowiem spowodowały, że podmioty zrezygnowały z tegoż zwolnienia. Całe szczęście mają możliwość powrotu do tego prawa po uprzednim zawiadomieniu o takiej chęci właściwego naczelnika urzędu skarbowego w określonym terminie.

Zwolnienie z podatku VAT związane z wykonywaniem czynności doradztwa podatkowego

Takie postanowienie jest zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Na jego podstawie zwalnia się od podatku od towarów i usług nic innego jak właśnie dokonywaną przez podatników sprzedaż, ale wtedy i tylko wtedy gdy wartość sprzedaży nie jest łącznie wyższa w odniesieniu do poprzedniego roku podatkowego aniżeli kwota o wysokości 150 tysięcy polskich złotych. Proszę pamiętać, że do wartości sprzedaży kwoty podatku nie wlicza się.

To nie koniec.

W interpretacji ogólnej mówi się też na temat zwolnienia od podatku od towarów i usług również i tę sprzedaż którą dokonuje się przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT. Warunkiem jednak jest to, by przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczyła w żadnym wypadku proporcji związanej ze szczegółowym okresem prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Artykuł ten jednak nie wyczerpuje tematu, zatem jeśli ktoś pragnie pozyskać więcej informacji na ten temat powinien poszukać dodatkowych źródeł wiedzy – by w pełni zaznajomić się z tematem.

Źródło: usługi rachunkowe Warszawa

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>