Urzędy pracy proponują staże. Czy warto skorzystać?

141747439713410000Wiele osób bezrobotnych poszukuje stabilnego zatrudnienia (na podstawie umowy o pracę) i satysfakcjonującego wynagrodzenia. Niestety nie zawsze na lokalnym rynku pracy można znaleźć ciekawe propozycje, a stanowiska zgodne z wykształceniem i zainteresowaniami. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy najbliższego urzędu pracy. Ze względu na rewolucję w przepisach i ciągłe zmiany ustawowe państwo ciągle inwestuje w pracę urzędów. Do dyspozycji osób bez pracy jest sztab specjalistów zajmujących się doradztwem zawodowym oraz długa lista bezpłatnych szkoleń, które podnoszą kwalifikacje i zwiększają szansę na zdobycie atrakcyjnej posady. Oprócz tego na zainteresowanie zasługują staże. Kto może z nich skorzystać? Na jakich zasadach są rozdawane?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że celem Państwowego Urzędów Pracy jest obsługiwanie bezrobotnych, wspomaganie w procesie poszukiwania zatrudnienia oraz aktywizacja zawodowa każdej grupy społecznej. Dobór narzędzi oraz rozwiązań uzależniony jest od indywidualnej sytuacji, sprawności fizycznej, predyspozycji, stopnia edukacji, doświadczenia oraz wielu innych czynników. Najczęściej jednak pracownicy proponują staż zawodowy i gwarantują korzystne warunki zatrudnienia.

Najczęściej staż zawierany jest terminowo (6 lub 12 miesięcy) i w czasie jego trwania uczestnik powinien nabyć niezbędną wiedzę oraz podstawowe umiejętności potrzebne do funkcjonowania na wyznaczonym stanowisku. To okazja do oswojenia się w roli pracownika oraz zrozumienia zasad obowiązujących w poważnej firmie. Oczywiście praca nie jest charytatywna, a zakwalifikowany na staż ma prawo do 120% aktualnie obowiązującego świadczenia dla osób bezrobotnych.

Warto dodać, że staż przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych oraz zawodowych. PUP dba o to, aby aktywizacji zawodowej poddawać całe społeczeństwo. Wszystko zależy od aktualnie obowiązującego programu oraz ustalonych wymagań. Najczęściej o staż ubiegają się osoby młode (jeszcze w czasie studiów lub innej edukacji, bez doświadczenia), w średnim wieku (straciły pracę w wyniku zwolnień grupowych) oraz ludzie starsi (w wieku przedemerytalnym). O liczbie przyjętych decyduje kwota przeznaczona na ten cel oraz ilość dostępnych miejsc pracy.

Na temat staży wiele wypowiada się również Unia Europejska, która proponuje wysokie dofinansowania dla zainteresowanych osób. Oznacza to, że bezrobotni na stażach unijnych otrzymają wyższe wynagrodzenie o około 20-30%. W przeciwieństwie do staży tradycyjnych tutaj stanowisko można uzyskać u prywatnego przedsiębiorcy, na wybranym przez siebie stanowisku. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ daje więcej możliwości rozwoju oraz szkolenia w wybranej branży.

Podsumowując, pomoc osobom bezrobotnym to wcale nie taka prosta sprawa. Trzeba spędzić wiele czasu, aby określić czyjeś umiejętności, ambicje i predyspozycje. Proces poszukiwania satysfakcjonującego zatrudnienia również nie jest krótki i należy się uzbroić w cierpliwość. Z pomocą przychodzą staże, która pozwalają się przekwalifikować, dają środki do życia oraz znajomości i kontakty międzyludzkie.

141747439722711600

Źródło: stanowisko CEO

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Jeśli jest mozliwość korzystania z takiego stażu, to oczywiście, że warto.
    Zwłaszcza wtedy gdy nie widzi się na horyzoncie innych propozycji, ale prawda jest i taka, że niewiele urzędów pracy w ogóle proponuje tak dużej liczbie bezrobotnych sensowne staże. Bo nie sztuka odpykać staż, który tak naprawdę jest zawodowo niewiele warty na rynku pracy, a służy tylko temu, żeby pracodawca nie zatrudniał…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>