Spuszczel – niebezpieczny szkodnik drewna

wood-511040_1280Chrząszcze takie jak spuszczel ustępują tylko termitom pod względem zdolności do niszczenia suchego, wysezonowanego drewna. A jednak często można znaleźć sprzeczne opinie na temat tego, czy owady i / lub uszkodzenia, które widzimy, są rzeczywiście spowodowane ich aktywnością. Błędy są również popełniane przy określaniu, czy infestacja jest aktywna, a jeśli tak, to jak należy nią zarządzać. W rezultacie szkodniki mogą powodować znaczne zamieszanie wśród właścicieli domów, dostawców drewna, producentów, budowniczych, a nawet firm zajmujących się zwalczaniem szkodników. Niniejsza publikacja wyjaśnia, jak bardzo szkodliwe są spuszczele pospolite i nie można ich ignorować.

Rodzaje i nawyki

Jest kilka gatunków małych owadów, które redukują drewno do proszku niemal przypominającego mąkę. Rozwijające się osobniki przypominające larwy wyrządzają szkody, tworząc wąskie, meandrujące tunele w drewnie podczas żerowania. Tunelowanie i rozwój larw odbywa się całkowicie pod powierzchnią drewna. Inwazje są zwykle wykrywane po zauważeniu proszku, któremu towarzyszą małe, okrągłe „otwory po strzałach” w powierzchni drewna. Są to otwory wyjściowe, w których dorosłe spuszczele wygryzły drewno po zakończeniu rozwoju. Nowo pojawiające się dorosłe osobniki łączą się w pary i składają jaja na lub pod powierzchnią gołego, niewykończonego drewna. Z jaj wylęgają się maleńkie larwy, które wwiercają się w drewno, wyłaniając się jako dorosłe rok do pięciu lat później, zwykle późną zimą, wiosną lub latem, w zależności od gatunku. Możemy częściej zobaczyć uszkodzenia niż same chrząszcze, ponieważ dorosłe osobniki są tajemnicze i aktywne głównie w nocy. Czasami chrząszcze te można znaleźć w pobliżu uszkodzonego drewna lub na parapetach, ponieważ niektóre są przyciągane przez światło.

Błędna identyfikacja

W budynkach może występować wiele podobnie wyglądających chrząszczy, które nie są chrząszczami typu spuszczel pospolity. Ważne jest, aby znać różnicę, aby uniknąć nieporozumień i upewnić się, że kosztowne zabiegi i naprawy nie są wykonywane niepotrzebnie. Ostateczna diagnoza zwykle wymaga potwierdzenia przez entomologa lub doświadczonego specjalistę od zwalczania szkodników. Jak wspomniano wcześniej, spuszczele pospolite są czasami mylone z innymi małymi brązowymi lub czarnymi chrząszczami atakującymi przechowywane artykuły spożywcze (mąka, płatki zbożowe, ziarna, nasiona, orzechy, przyprawy, karma dla zwierząt domowych/ptaków itp.). Przykłady obejmują chrząszcze mączne, ryjkowce i chrząszcze zbożowe. Te szkodniki zwykle występują w pobliżu przechowywanych artykułów spożywczych w kuchniach, spiżarniach itp.

Inna grupa szkodników, często mylona ze spuszczelem, żeruje na powierzchniowych pleśniach związanych z wilgocią. Jednym z najczęstszych jest chrząszcz zbożowy. Te chrząszcze są małe, brązowawe i liczne, a ich liczebność jest często obserwowana w całym budynku. Te należą do grupy chrząszczy, które żywią się pleśniami i grzybami rosnącymi na słabo wysezonowanej tarcicy lub mokrym tynku i płycie ściennej. Często stanowią problem w nowo budowanych domach, czyli inaczej niż spuszczel – który uwielbia stare drewno.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>