Pielęgnacja oplątw – podlewać czy zraszać?

sarah-dorweiler-2s9aHF4eCjI-unsplashUprawa roślin egzotycznych cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które lubią mieć we wnętrzach zielono. Rośliny egzotyczne dostępne są w tylu gatunkach, że każdy bez problemu może znaleźć coś na miarę swoich upodobań i umiejętności ogrodniczych. Wśród ciekawych propozycji roślin warto zwrócić uwagę na oplątwy – są niewymagające w uprawie, a ich efektowny wygląd sprawi, że staną się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza.

Oplątwy to rośliny egzotyczne, które są wyjątkowo ciekawe i niepowtarzalne. Należą bowiem do grupy epifitów, czyli roślin, które nie potrzebują do życia gleby i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. Naturalnie rosną między innymi na drzewach – nie są jednak pasożytami, gdyż pobierają wszystko, czego potrzebują do życia z powietrza oraz z wody deszczowej. Jeśli zdecydujemy się na oplątwę do naszego domowego ogródka, możemy liczyć na ciekawą dekorację, która przy okazji nie będzie wymagająca w uprawie. Świetnie sprawdzi się we wnętrzu, a także w sezonie letnim na tarasie czy pełnym kwiatów balkonie.

Bezproblemowa uprawa oplątwy

Oplątwy prezentują się bardzo efektownie, mają długie, sztywne liście o różnym ubarwieniu. Podobnie ich kwiaty mogą występować w różnych kolorach i podkreślać efektowny wygląd wnętrza. Choć na pierwszy rzut oka oplątwa wygląda na bardzo wymagającą roślinę, w rzeczywistości jest dużo mniej problemowa niż inne rośliny egzotyczne. Przede wszystkim, nie potrzebuje ziemi ani doniczki, nie trzeba jej regularnie przesadzać i dbać o podłoże. Jedyne, co trzeba robić regularnie, to zraszanie jej wodą. Oplątwy nie należy podlewać, gdyż nadmiar wody utrzymujący się na liściach może powodować ich gnicie i obumieranie. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zraszacz do kwiatów i zraszanie rośliny przegotowaną wodą lub wodą mineralną. Roślinę należy zraszać dwa razy w tygodniu, a raz na miesiąc dobrze jest ją umieścić w naczyniu z wodą, aby mogła wchłonąć jej tyle, ile potrzebuje. Po wyjęciu z naczynia oplątwę trzeba obrócić spodem do góry i delikatnie strzepać. Woda bowiem nie powinna utrzymywać się na liściach.

Efektowne i bezproblemowe zielone ozdoby

Dzięki swoim właściwościom i niezwykłemu wyglądowi oplątwy świetnie prezentują się we wnętrzach. Mogą służyć jako rośliny wiszące lub leżące na eleganckich, dekoracyjnych podstawkach. Najlepiej jest umieszczać je w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych, gdyż najlepiej się czują w obecności dużej ilości światła. Pamiętajmy również, by kupować oplątwy w sprawdzonych sklepach ogrodniczych i u producentów, którzy gwarantują wysoką jakość, zdrowotność i żywotność roślin. Wybierajmy rośliny, które prezentują się nienagannie, nie mają na liściach żadnych plamek i przebarwień, dzięki temu możemy mieć pewność, że są one w stu procentach zdrowe i przez długi czas będą się doskonale sprawdzały jako żywa, zielona ozdoba naszego wnętrza.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>