Pielęgnacja oplątw – podlewać czy zraszać?

sarah-dorweiler-2s9aHF4eCjI-unsplashUprawa roślin egzotycznych cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które lubią mieć we wnętrzach zielono. Rośliny egzotyczne dostępne są w tylu gatunkach, że każdy bez problemu może znaleźć coś na miarę swoich upodobań i umiejętności ogrodniczych. Wśród ciekawych propozycji roślin warto zwrócić uwagę na oplątwy – są niewymagające w uprawie, a ich efektowny wygląd sprawi, że staną się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza.

Oplątwy to rośliny egzotyczne, które są wyjątkowo ciekawe i niepowtarzalne. Należą bowiem do grupy epifitów, czyli roślin, które nie potrzebują do życia gleby i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. Naturalnie rosną między innymi na drzewach – nie są jednak pasożytami, gdyż pobierają wszystko, czego potrzebują do życia z powietrza oraz z wody deszczowej. Jeśli zdecydujemy się na oplątwę do naszego domowego ogródka, możemy liczyć na ciekawą dekorację, która przy okazji nie będzie wymagająca w uprawie. Świetnie sprawdzi się we wnętrzu, a także w sezonie letnim na tarasie czy pełnym kwiatów balkonie.

Bezproblemowa uprawa oplątwy

Oplątwy prezentują się bardzo efektownie, mają długie, sztywne liście o różnym ubarwieniu. Podobnie ich kwiaty mogą występować w różnych kolorach i podkreślać efektowny wygląd wnętrza. Choć na pierwszy rzut oka oplątwa wygląda na bardzo wymagającą roślinę, w rzeczywistości jest dużo mniej problemowa niż inne rośliny egzotyczne. Przede wszystkim, nie potrzebuje ziemi ani doniczki, nie trzeba jej regularnie przesadzać i dbać o podłoże. Jedyne, co trzeba robić regularnie, to zraszanie jej wodą. Oplątwy nie należy podlewać, gdyż nadmiar wody utrzymujący się na liściach może powodować ich gnicie i obumieranie. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zraszacz do kwiatów i zraszanie rośliny przegotowaną wodą lub wodą mineralną. Roślinę należy zraszać dwa razy w tygodniu, a raz na miesiąc dobrze jest ją umieścić w naczyniu z wodą, aby mogła wchłonąć jej tyle, ile potrzebuje. Po wyjęciu z naczynia oplątwę trzeba obrócić spodem do góry i delikatnie strzepać. Woda bowiem nie powinna utrzymywać się na liściach.

Efektowne i bezproblemowe zielone ozdoby

Dzięki swoim właściwościom i niezwykłemu wyglądowi oplątwy świetnie prezentują się we wnętrzach. Mogą służyć jako rośliny wiszące lub leżące na eleganckich, dekoracyjnych podstawkach. Najlepiej jest umieszczać je w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych, gdyż najlepiej się czują w obecności dużej ilości światła. Pamiętajmy również, by kupować oplątwy w sprawdzonych sklepach ogrodniczych i u producentów, którzy gwarantują wysoką jakość, zdrowotność i żywotność roślin. Wybierajmy rośliny, które prezentują się nienagannie, nie mają na liściach żadnych plamek i przebarwień, dzięki temu możemy mieć pewność, że są one w stu procentach zdrowe i przez długi czas będą się doskonale sprawdzały jako żywa, zielona ozdoba naszego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>