Rynek samochodów używanych w 2014 roku

volvo-lineup

Pomimo tego, że na rynku samochodów używanych jest ogromny wybór pojazdów i sprzedać samochód wcale nie jest łatwo, to nadal przeważająca liczba pojazdów na naszych drogach, to samochody sprowadzone z zagranicy. Co ważne podobnie jak w roku wcześniejszym najwięcej oferowanych na rynku pojazdów, to pojazdy sprzedawane przez auto handel, autokomisy, a nie przez prywatnych właścicieli. Warto zaznaczyć, że pomimo tego, że ciężko sprzedać pojazd, bo wybór jest ogromny, to wcale nie łatwo jest kupić wymarzony samochód.

Jakie auta kupują Polacy?

Mieszkańcy naszego kraju, tak jak już zaznaczono na początku, kupują zazwyczaj samochody sprowadzone z zagranicy. Dlaczego tak jest? Otóż powód jest prosty, samochody z zagranicy są zazwyczaj tańsze od pojazdów z naszego rynku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zazwyczaj mają o wiele większe przebiegi niż samochody krajowe, oraz mogą być po przejściach blacharskich. To, że auta za granica są o wiele tańsze to najzwyklejszy mit. W rzeczywistości okazje dotyczą tylko mocno wyeksploatowanych pojazdów. Istnieje oczywiście zaleta kupna samochodu z zagranicy. Taki pojazd jest zazwyczaj znacznie lepiej wyposażony od samochodu kupionego w krajowym salonie.

Polacy w 2014 roku podejmowali bardziej świadome decyzje dotyczące zakupu pojazdów, w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrosła ilość osób, które skorzystały z opinii fachowców podczas zakupu pojazdu. Oczywiście nie każdy samochód można sprawdzić. Zdarzają się przypadki, że właściciel nie zezwala na fachowe sprawdzenie pojazdu. Zakup takiego samochodu powinniśmy sobie całkowicie odpuścić.Ewidentnie właściciel ma coś do ukrycia.

Jak co roku także w 2014, najczęściej kupowanymi pojazdami, były te napędzane silnikami diesla. Najchętniej kupowane samochody to BMW, Ford, oraz samochody z grupy VAG. Znacząco zmalało zainteresowanie samochodami takimi jak Fiat, Peugeot, czy Kia. Nie można również powiedzieć, że pojazdy sprowadzane do Polski to stare wiekowe złomy. Polacy interesują się głównie samochodami w przedziale wiekowym między 4 do 8 lat. Ten przedział wiekowy obejmuje ponad połowę sprowadzanych do naszego kraju samochodów.

Oszustwa handlarzy

Handlarze od lat próbują oszukiwać swoich klientów i oferują im samochody, których rzeczywisty stan techniczny jest o wiele gorszy od tego przedstawianego w ogłoszeniu. Oczywiście klienci coraz bardziej są wyczuleni na punkcie przekrętów handlarzy i decydują się na fachowe ekspertyzy pojazdów. Warto jednak mieć świadomość tego, że nadal najpopularniejszym sposobem na oszukanie klienta jest tak zwana korekta licznika. Samochody takie jak na przykład Mercedes, czy BMW, nie wykazują zbyt dużych śladów zużycia przy przebiegu 200-300 tysięcy kilometrów. Dlatego często właśnie liczniki tych droższych marek są cofane o kilkaset tysięcy kilometrów.

Drugim oszustwem, z jakim możemy spotkać się na polskim rynku samochodów używanych jest sprzedaż samochodów powypadkowych, jako bezwypadkowe perełki. Jeżeli takim pojazdem zajmie się naprawdę prawdziwy fachowiec to na pierwszy rzut oka będzie ciężko stwierdzić czy auto miała jakąś ingerencję blacharską. Z tego powodu warto zakupić lub wypożyczyć miernik lakieru, który pozwoli nam sprawdzić powłokę lakieru na pojeździe. Miejmy świadomość tego, że samochód kilku czy kilkunastoletni nie ma prawa mieć idealnej powłoki lakierniczej.

Jeżeli taka ma, to wielce prawdopodobne, że był ponownie malowany. Lakier na pojeździe ulega pewnym uszkodzeniom z powodu czynników atmosferycznych, które mają na niego ogromny wpływ. Oczywiście niektórzy decydują się na zabezpieczanie powłoki i polerkę całego pojazdu, ale zazwyczaj robi się to, gdy pojazd jest jeszcze w miarę młody.

Polski rynek samochodów używanych jest bardzo niebezpieczny dla klientów. Naprawdę ciężko znaleźć samochód, który odpowiada nam pod każdym względem, a do jego stanu technicznego nie można się doczepić. Jeżeli chcemy dokonać odpowiedniego i świadomego zakupu samochodu, to warto zdecydować się na pomoc i opinię zawodowca, który przedstawi nam fachową opinię na temat wybranego przez nas pojazdu.

Pomoc w opracowaniu artykułu uzyskaliśmy od portalu autoline.com.pl – serwisu używanych pojazdów, części oraz innego osprzętu motoryzacyjnego.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Bartosz Winek pisze:

    Zauważyłem, że coraz mniej osób decyduje się na zakup aut powyżej ich 10 letniego wieku. Jak zresztą popatrzymy na ulice to widać, że starych aut jest o wiele mniej niż jeszcze 5 lat temu. Naród się bogaci? :) Jak widać również wypożyczalnie samochodów mają same nowe samochody (dane do wglądu choćby na stronie wypożyczalni samochodów Comfortcar.pl). Tak samo auta zastępcze od mechaników to już nie stare auta oby tylko jeździły tylko i tutaj dba się o wizerunek. Do wg. mnie dobry kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>