Przemysł jest bardzo specyficzną gałęzią rynku. Produkuje się towary na potrzeby innych firm, które dopiero w następnych krokach sprzedadzą je indywidualnemu konsumentowi. W związku z tym, logiczną potrzebą takiej działalności jest zabezpieczenie wyprodukowanych i używanych do produkcji artykułów do transportu i dłuższego przechowywania. Rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju opakowań.
Przemysł spożywczy
Mówiąc o opakowaniach w przemyśle, na myśl pierwsza przychodzi branża spożywcza. Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń ochronnych jest niezwykle ważne, nie tylko z powodu obowiązujących przepisów. Żywność musi zostać dostarczona do konsumenta w stanie nienaruszonym, w większości przypadków w opakowaniach hermetycznych. W sklepach widzi się pojemniki plastikowe, szklane butelki, folie aluminiowe. Wszystkie te opakowania stosuje się właśnie w branży spożywczej. Problemem jest ich mała biodegradowalność. Większość takich opakowań zalega na wysypiskach śmieci, a ich rozkład trwa nawet kilkaset lat. Stosunkowo nowym rodzajem zabezpieczeń są opakowania jadalne. Nazwa może być trochę myląca, gdyż mimo wykonania z całkowicie naturalnych i niesyntetycznych substancji, które można znaleźć w codziennym jedzeniu, samych opakowań nie warto spożywać. Oczywiście, nie spowodują uszczerbku na zdrowiu, jednak raczej nie zapewnią żadnych odżywczych mikroelementów. Opakowania tego rodzaju są wykonywane z białek i lipidów, a są niczym druga skóra dla artykułów spożywczych. Doskonale chronią przed wilgocią czy zanieczyszczeniami. Niestety, produkty zapakowane w ten sposób, dalej trzeba wkładać w standardowe, plastikowe pojemniczki. Nie rozwiązują więc problemu zaśmiecania środowiska, jednak znacznie go ograniczają.
Karton i papier
Pozostałe gałęzie przemysłu mogą w dużej mierze korzystać z surowców takich jak karton i papier. Bardzo często przewożone artykuły są wielkich gabarytów, stąd i potrzeba bardzo dużych opakowań. Nie zawsze również zwykłe kartonowe pudło się sprawdzi, jak chociażby w przypadku substancji ciekłych. Wprowadzono szereg innowacyjnych technologii, które pozwalają na dogodniejsze i bezpieczniejsze przechowywanie towarów. Jedną z nich jest Hybrid, który jest jednorazowym opakowaniem dla różnego rodzaju cieczy. Z wierzchu wielki karton, w środku zbiornik, który pozwala na całkowite wypompowanie przechowywanej substancji. Problematyczne może być również przechowywanie bardzo ciężkich materiałów, których zwykły karton nie wytrzyma. Stąd wymyślono wytrzymałe, kartonowe pudło o podstawie z palety. Nie tylko bez problemu przechowa nawet kilkusetkilogramowe towary, ale sam ich transport jest łatwy dzięki użyciu wózka widłowego. Przykładem wykorzystania takiej technologii są chociażby oktabiny, które są dobrą alternatywą dla dużej ilości małych opakowań. Pozwalają na swobodny dostęp do znajdujących się wewnątrz produktów, a także dzięki bardzo mocnej pokrywie, można ustawiać je warstwowo. Bardzo często widuje się również opakowana produkowane specjalnie dla jakiejś branży. Wymagającym klientem jest branża motoryzacyjna, która z racji korzystania z wielu niewymiarowych elementów, potrzebuje specjalnych opakowań.
Wszystko dla przemysłu
Niestety, przemysł korzysta również z materiałów i opakowań, które nie są tak bezpieczne dla środowiska jak karton i tektura. Najczęściej spotyka się folie PVC czy stretch, worki foliowe i taśmy. Rodzaj stosowanych zabezpieczeń zależy już od samej branży. Jednym firmom wystarczą zwykłe pudła kartonowe, inne potrzebują specjalistycznych kontenerów i zbiorników. W każdym przypadku, najważniejszym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, jest bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych. Wygoda w przechowywaniu powinna znaleźć się dopiero na drugim miejscu. Źle zabezpieczone i nieszczelne opakowanie może grozić nie tylko stratami finansowymi firmy z racji utraty i zniszczenia towaru, ale także poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jeśli mowa o substancjach chemicznych czy łatwopalnych. Zamawiając opakowania, zawsze należy poinformować producenta o ich przeznaczeniu oraz stosować je zgodnie z otrzymanymi wytycznymi
Aby zobaczyć inne opakowania – wzory, zapraszamy na stronę autora niniejszego poradnika opakowaniaswiata.pl
Aby pracować na magazynie to powiem wam też trzeba mieć stalowe nerwy. Kumpel raz widłakiem strącił towar z górnej półki za 40 tys. złotych. Musiał to odpracowywać potem spory kawał czasu. Nie był ubezpieczony od tego typu wypadków. Chodził nawet do psychoterapeuty http://psychoterapia-sensus.pl bo był cały roztrzęsiony.