Na czym polega praca doradcy kosmetycznego?

Avon_Invites_You_to_a_Fragrance_TryOn

W życiu prywatnym każdego z nas jest tak, że kiedy czegoś nie wiemy, nie znamy się na czymś, to prosimy o radę osobę, której ufamy, którą uważamy za kompetentną i wiarygodną. Jeżeli wybieramy na przykład auto, poprosimy o pomoc znajomego mechanika. Oczywiście nie zawsze muszą to być kwestie tak specjalistyczne, bo przecież nawet wybierając sukienkę na ważną dla nas okazję, radzimy się przyjaciółki, czy kogoś w kogo dobry gust wierzymy. Podobnie jest z doradcą kosmetycznym – chcemy, aby była to osoba, której rady nam pomogą a nie zaszkodzą, osoba której zaufamy.

Kompetencje i predyspozycje

Doradca kosmetyczny, poza szeroko rozumianą wiedzą z zakresu kosmetologii, najlepiej popartą dyplomami i doświadczeniem, musi posiadać przyjazne, budzące zaufanie i sympatie usposobienie. Taka osoba musi również, a może nawet przede wszystkim, sprawdzać się w kontakcie bezpośrednim z klientem. Obecnie wiele szkół wyższych ma w swojej ofercie, bardzo zresztą popularny, kierunek „Kosmetologia”, również wiele ośrodków szkoleniowych prowadzi kursy z tegoż zakresu. Duża grupa firm z branży kosmetycznej swoją sprzedaż opiera głównie na pracy wykwalifikowanej i doskonale przeszkolonej kadry doradców kosmetycznych. Jako przykład jednej z nich możemy podać dobrze nam wszystkim znany Avon. Firma ta postawiła na sprzedaż bezpośrednią i był to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? To proste – klientka nie wie czy lepiej jej w różowej czy w czerwonej szmince, czy podkład powinien mieć chłodny czy ciepły odcień, ale świetnie przeszkolony i utożsamiający się z marką doradca wyżej wymienionej grupy to wie! Firma ta swoim doradcom zapewnia nie tylko regularne szkolenia, ale również wsparcie i pomoc w rozwoju osobistym.

Specyfika pracy

Studio Tatuażu WarszawaJeżeli chodzi o specyfikę i warunki pracy doradcy kosmetycznego, to należy pamiętać, iż opiera się ona głównie na ciągłym kontakcie z klientem. Doradca kosmetyczny pomaga w doborze odpowiednich kosmetyków, ale również zabiegów kosmetycznych. Osoba taka, powinna dążyć do tego, aby zdobyć zaufanie klienta, aby stać się w pewnym stopniu jego przyjacielem. Każdego klienta powinna traktować indywidualnie i, co bardzo ważne, powinna go pamiętać, tak aby przy każdym kolejnym spotkaniu nie powtarzać wywiadu z poprzedniego. Doradca kosmetyczny, podobnie jak fryzjer, powinien umieć rozmawiać z klientem, nie tylko na tematy branżowe. Powinien cechować się łatwością we wplataniu w tematy kosmetyczne prywatnych wątków – pomoże mu to poznać klienta i zdobyć jego sympatię. Firma Avon jest doskonałym na to przykładem – jej doradcy pracują głównie wśród grupy swoich przyjaciół, znajomych, rodziny, osób które znają, i które im ufają.

Zarobki

Zarobki doradcy kosmetycznego są uzależnione głównie od formy pracy. Jeżeli osoba taka zatrudniona jest, mówiąc kolokwialnie, na etacie, to jej zarobki wahają się w granicach średniej krajowej. Jeżeli natomiast wykonuje ona pracę na tzw. umowę o dzieło, bądź w firmach działających na bazie piramid finansowych, wtedy zarobki mogą być dużo niższe, ale równie dobrze mogą one być sporo wyższe – wszystko w tym wypadku zależy od motywacji i zaangażowania. Często bowiem doradca kosmetyczny swoje wynagrodzenie otrzymuje w systemie prowizyjnym, jest tak między innymi w wyżej wspomnianej firmie, prowadzącej sprzedaż katalogową – im zatem więcej klientów sobie zjedna, tym większe będzie jego wynagrodzenie.
Konkludując, praca doradcy kosmetycznego, nie jest pracą trudną, ani ciężką, ale na pewno też nie jest pracą dla każdego. Podejmując się jej, należy zweryfikować swoją wiedzę na tematy kosmetyczne, ale również przeanalizować nasze predyspozycje psychologiczne. Dla osób nieśmiałych i mających problemy z kontaktami międzyludzkimi, może to być doskonała forma terapii. Obecnie jest to kierunek popularny wśród pracodawców, jest to kierunek przyszłości. Ludzie coraz częściej udają się po porady kosmetyczne do specjalistów, coraz bardziej dbają o swój wygląd i chcą aby ktoś im pomógł, aby ktoś nimi pokierował, dlatego też warto poszerzać swoją wiedzę i kwalifikacje z omawianego w tym artykule zakresu.

Źródło:

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Lucyna pisze:

    Ta praca bardzo mi się podoba. Czy szkoła typu kosmetologia pozwoli mi na pracę w tym zawodzie czy to trzeba iść w innym kierunku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>