Rozliczenie PIT 2020 – jak to zrobić

Rozliczenie PIT 2020 – jak to zrobić

Roczne rozliczenie podatkowe to jeden z obowiązków wobec urzędu skarbowego, jaki ciąży na obywatelach. Druki PIT za 2019 rok musi rozliczyć każdy, kto wykazywał dochód w tym okresie. Czas na rozliczenie jest do końca kwietnia, dlatego już dziś warto zabrać się za to zadanie. Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi: 

  • jak rozliczyć PIT online,
  • czy warto pobrać program PIT,
  • na jakie ulgi możesz liczyć w rozliczeniu Twój e-PIT.

PIT 37 2020

Jak rozliczyć PIT online?

Tradycyjny sposób na rozliczanie wniosków PIT za pomocą wydrukowanego druku i kalkulatora w dłoni powoli przechodzi już do historii. Coraz więcej podatników rozlicza się za pośrednictwem internetu. Nasze państwo także zaleca tę formę rozliczania, argumentując to szybszym obiegiem dokumentów i terminowymi zwrotami nadpłaconego podatku. Także wygodna forma i ograniczona ilość wyjść do Urzędu Skarbowego przemawia za tą formą rozliczenia.

Od ubiegłego roku Ministerstwo Finansów ułatwia obywatelom rozliczanie się za pośrednictwem internetu. Wszystko dzięki programowi Twój e-PIT, dostępnym na stronach rządowych. To w nim można wykonać rozliczenia najprostszych druków, takich jak PIT 37 czy inne. Sprawdzi się najlepiej w sytuacji, w której nie mamy żadnych odliczeń i rozliczamy się jako jedna osoba, uzyskująca dochody od jednego pracodawcy.

Obsługa strony PIT online jest bardzo prosta i intuicyjna. Jeśli uda nam się zgromadzić wszystkie druki PIT za okres 2019 roku, wypełnimy wniosek szybko i bez większych kłopotów. System poprowadzi nas przez wszystkie etapy, opierając się na rozliczeniu złożonym w ubiegłym roku. Będzie pytał użytkowników o konkretne wartości z ubiegłego rozliczenia, a także podstawowe dane z obecnego roku.

Czy warto pobrać program PIT?

Choć rozliczenie za pomocą stron internetowych wydaje się proste i nie przynosi kłopotów, w określonych przypadkach warto posilić się programem PIT. Szczególnym przypadkiem są odliczenia, na jakie możemy liczyć. Ulga na dzieci, czy wspólne rozliczenie z małżonkiem mogą nieco skomplikować sprawę i utrudnić składanie wniosku.

Nowoczesny program PIT to także dobre rozwiązanie dla osób, które rozliczają się z kilku źródeł, a także z działalności gospodarczej. W tym przypadku nie wszystkie procedury są takie same. Rozliczenie jest znacznie trudniejsze i potrzebna jest do tego wiedza, którą udostępnia program. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom programu i licznym podpowiedziom podatnik szybko przebrnie przez cały proces rozliczenia. Program komputerowy do rozliczania jest darmowy, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest też bardzo przystępny dla podatników.

Przed przystąpieniem do rozliczenia, warto pamiętać, że będziemy składać wniosek za rok 2019. W takim razie z nazwy PIT 2020 możemy korzystać tylko w kontekście tego, że w obecnym roku dokonujemy fizycznie rozliczenia. Jednak bierzemy pod uwagę dochody, które uzyskaliśmy w 2019 roku.

Na jakie ulgi możesz liczyć w rozliczeniu Twój e-PIT?

W zależności od tego, w jakiej sytuacji życiowej znajduje się podatnik, mogą przysługiwać mu pewne ulgi. Dzięki nim podatek będzie mniejszy, a zwrot nadpłaty zostanie przelany na wskazane konto. Do najbardziej popularnych ulg należą między innymi ulga na dzieci do 18 roku życia lub uczące się. Na zwolnienie z części podatku mogą liczyć także osoby, które zdecydowały się w danym roku rozliczeniowym na termomodernizację. 

Do innych ulg, z których Polacy często korzystają, należy ulga dla osób niepełnosprawnych na rehabilitację. W tym wypadku można także obniżyć część kosztów wyjazdów kolonijnych dla dzieci. Warto wspomnieć także o nowej uldze, w ramach której części podatku nie zapłacą osoby poniżej 26 roku życia.

Polecamy:
CIT-8 – jak złożyć wniosek online?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>