Prąd dla firm w 2019 roku – jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

andrik-langfield-350372-unsplash

W dniu 31 grudnia 2018 roku w Dzienniku Ustaw opublikowana została opublikowana została Ustawa z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zrewolucjonizowała ona rynek energii w Polsce.

Najważniejsze zmiany dotyczące klientów indywidualnych i biznesowych to: ceny energii elektrycznej nie mogą być wyższe od cen z dnia 30.06.2018, opłaty dystrybucyjne nie mogą być wyższe od obowiązujących w dniu 31.12.2018 roku. Obniżki miały zostać wprowadzone z mocą wsteczną począwszy od 1 stycznia 2019 r. „Ustawa prądowa” miała obejmować wszystkie rodzaje umów dotyczących sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego. W ostatnich dniach (tj. 29 maja 2019) rząd zdecydował jednak, że średnie i duże firmy będą płacić ceny rynkowe za prąd już od 1 lipca, co wiążę się z podwyżkami. Ceny pozostaną zamrożone wyłącznie dla gospodarstw domowych i jednostek publicznych.

Kiedy firma można zmienić sprzedawcę prądu?

Zgodnie z unijną zasadą Third-party Access (zasada dostępu stron trzecich), dostosowaną do polskiego prawa energetycznego, końcowi odbiorcy mogą zakupić prąd u dowolnego sprzedawcy, korzystając z sieci lokalnego dostawcy energii.  Zmiana dystrybutora prądu nie jest możliwa. Sprzedawcę taniego prądu dla firm (zobacz ofertę: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/) można wybrać spośród kilkuset firm posiadających koncesję na obrót energią elektryczną. Wybór nowego sprzedawcy energii elektrycznej to ważna decyzja biznesowa. Zmiany sprzedawcy prądu dla firmy najlepiej dokonać w związku z zakończeniem umowy z dotychczasowym sprzedawcą. Unikamy wtedy kary umownej za wcześniejsze zakończenie umowy.  Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i mało absorbująca czasowo. Wystarczy udzielenie pełnomocnictwa i wszystkie formalności załatwi w wybrany nowy sprzedawca energii. Od zawartej umowy zdalnej (podpisanej poza lokalem sprzedawcy) można odstąpić bez podania powodu w terminie 14 dni od daty jej podpisania. Wybór sprzedawcy prądu, oprócz ceny energii i czasu trwania umowy ułatwiają także proste i jasne regulaminy obowiązujące w solidnych firmach takich jak Po Prostu Energia.

Jakie korzyści może dać firmie zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?

Ceny energii elektrycznej miały zostać zamrożone przez cały rok dla wszystkich. W ostatnich dniach (tj. 29 maja 2019) rząd zdecydował jednak, że już od 1 lipca bieżącego roku  średnie i duże firmy będą płacić ceny rynkowe za prąd. Warto więc zawczasu pomyśleć o oszczędnościach, tym bardziej, że przy podsumowaniu całorocznych kosztów mogą się one okazać niemałe.

Zmianę sprzedawcy prądu można potraktować jak beznakładową inwestycję. Korzyścią dla firmy jest też zawarcie długoterminowej umowy i możliwość planowania cen w dłuższym okresie czasowym. Decydującymi o zmianie sprzedawcy powinny być dwa czynniki: dobra cena oraz jasne i proste regulaminy sprzedawcy prądu. Te warunki spełniają stabilne, solidne firmy takie jak Po Prostu Energia, spółka szwajcarskiej grupy ALPIQ, firmy o stu-letniej tradycji w branży energetycznej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>