Do wykonywania zawodu stolarza niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznych maszyn. Im bardziej niezawodna i nowoczesna, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu, utraty tak cennego materiału, a także zagrożenia zdrowia dla samego pracownika. Choć te najnowsze są z reguły bardzo drogie, to jeśli jest taka możliwość, warto w nie zainwestować.
Strugarki do krótkich elementów
Jednym z największych wyzwań każdego stolarza jest obróbka krótkich elementów. Nie każda maszyna potrafi to zrobić, a ręczne wykonywanie takiej pracy jest mozolne i ryzykowne dla zdrowia stolarza. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup lub wynajęcie specjalnej strugarki przeznaczonej właśnie do krótkich elementów. Minimalna długość fragmentu nie może być mniejsza niż 12 centymetrów, co w porównaniu do normalnych strugarek jest dobrym wynikiem. Różna konfiguracja wrzecion pozwala na swobodną obróbkę drewna według potrzeb. Prędkość posuwu to nawet 30 metrów na minutę, a szybkość wrzecion sięga 6 tysięcy obrotów. W najnowszych strugarkach istnieje możliwość zamontowania piły na najwyższym wrzecionie, dzięki czemu przepiłowanie nawet małego fragmentu drewna jest bardzo proste.
Piły formatowe
Obróbka drewna polega na wykonaniu pewnego elementu z wielkiej bryły materiału, jakim jest drewno. Zadanie to byłoby praktycznie niemożliwe bez udziału pił różnego rodzaju. Kiedyś były to narzędzia ręczne, obecnie wystarczy prąd i sporo miejsca w zakładzie stolarskim - instruuje nas pan Bogdan z firmy wmsbudownictwo.pl. Najnowocześniejsze piły formatowe są praktycznie w pełni zautomatyzowane. 5000 obrotów na minutę przy stole długości ponad trzech metrów pozwoli na swobodne cięcie dużych płatów drewna – dodaje. Niezbędna może być także piła panelowa. Dzięki najnowocześniejszej technologii wykonania chwytaków, najmniejszy wymiar cięcia wynosi tylko 4.5 centymetra. Tylna ładowarka hydrauliczna poradzi sobie z największym nawet sztaplem płyt, a system niezależnych magnetycznych rolek pozwoli na precyzyjne pomiary wysokości ładowania. Maksymalna prędkość cięcia to 12.5 centymetra na minutę.
Wiertarki
Wiertarka to nie tylko małe i poręczne narzędzie do tworzenia otworów. Może to być także wielka maszyna z opcją kołkowania, co pozwoli na szybkie i solidne tworzenie gotowych do montażu płyt drewnianych. Dzięki niej można wykonać szuflady, elementy ramkowe czy listwy z drzewa litego. Urządzenie można w pełni zaprogramować dzięki specjalnym kontrolerom oraz wejściu w postaci 15’ panelu dotykowego. Diagnoza na odległość dzięki systemowi „Premium Remote Suport“ pozwoli na kontaktowanie się maszyny z innymi komputerami za pomocą karty sieciowej. Kurtyna lamelowa daje zabezpieczenie, by mechanizm nie uszkodził samego siebie. Idealnie dopasowuje się do wielkości materiału. Kołki przechowywane są w specjalnym zasobniku, którego stan jest monitorowany za pomocą lustra kontrolnego. Te wszystkie elementy dają gwarancję szybkiej i bezpiecznej pracy ze specjalistyczną stolarską wiertarką.
Postarzanie drewna
Niektórzy klienci pragną starych mebli w nowym wykonaniu. Zadanie to wymaga nie lada wysiłku, gdyż zazwyczaj widać, że drewno jest młode i świeże. By zadowolić kontrahentów, stosuje się specjalną maszynę do postarzania drewna. Za pomocą specjalnych agregatów szczotkujących, drewno przechodzi metamorfozę. Do wyboru są szczotki stalowe o różnych funkcjach: szlifujące, czyszczące, polerujące. Maksymalny posuw wynosi nawet 18 metrów na minutę. Postarzane w ten sposób drzewo będzie się pięknie komponować w starodawnym salonie.
Wysokie koszty
Przedstawione wyżej maszyny nie należą do tanich. Ich średnia cena z reguły przekracza 100 tysięcy złotych. Czy warto jednak zainwestować w rozwój swojej firmy za ich pomocą? Z pewnością. Lepsza maszyna to łatwiejsze życie i prostsze obowiązki do wykonania – podsumowuje pan Bogdan. Można być pewnym, że żadna ilość przyjmowanych zleceń nie będzie zbyt duża, a ewentualne odpadki drewniane będą znikome. Pełna automatyzacja zapobiegnie nadmiarowym pomyłkom, a zabezpieczenia uchronią przed utratą zdrowia lub życia przez pracowników.
Dlatego nie ma się co dziwić jak chcemy porządne meble to trzeba troszeczkę zapłacić.
Jeżeli chce się prowadzić własną działalność związaną ze stolarką, a nie mamy pieniędzy na całe to wyposażenie, można zakupić maszynę wielofunkcyjną, która zmniejszy nasze wydatki.
Jak sądzicie, czy schody drewniane to dobre rozwiązanie do nowoczesnego wnętrza? Na stronie producenta http://www.drewdom.com.pl/schody-drewniane znalazłem naprawdę fajne schody, które robione są na życzenie klienta i potem od razu montowane u niego w domu. Chciałbym poczytać opinie osób, które już korzystały z usług tych wykonawców. Schody to zbyt duża inwestycja, aby kupować ją tak zupełnie bez zorientowania się w opiniach o wykonawcach.