Monter Instalacji Grzewczych i Sanitarnych – opis zawodu

pipe-worker

Nikt nie wyobraża sobie mieszkania w budynku bez pewnych standardów. Najważniejsze jest, by w lokalu było ciepło oraz by był dostęp do pewnych urządzeń o przeznaczeniu sanitarnym. Prace montażu tych elementów wykonuje specjalistyczny pracownik, nazywany monterem instalacji grzewczych i sanitarnych. Często można spotkać rozdzielenie tych dwóch kompetencji, czasem poszukuje się pracowników z uprawnieniami do obydwu tych czynności.

Obowiązki

Na instalacje sanitarne składają się wszystkie rury kanalizacyjne, dopływy i odpływy wody, wszystkie urządzenia sanitarne takie jak toalety, umywalki czy zlewy. Do obowiązków montera instalacji grzewczych i sanitarnych należy nie tylko sam montaż, ale również wykonanie odpowiednich pomiarów, uszczelnień i zabezpieczeń. Rury powinny być ułożone i pospawane zgodnie ze sztuką, dlatego warto, by pracownik tej specjalizacji rozszerzył swoje umiejętności właśnie o spawanie. Pozwoli to nie tylko na wykonywanie większego zakresu prac, ale podniesie również wynagrodzenie. Każdy element musi znaleźć się na swoim miejscu przeznaczenia zgodnie z rysunkiem technicznym, który monter otrzymuje na początku swoich robót.

Stąd ważna jest umiejętność ich czytania. Po montażu wszelkich rur, dopływów i odpływów, należy umiejscowić wszystkie końcowe elementy, o których mowa była wcześniej. Muszą być nie tylko ułożone zgodnie ze schematem, ale również być szczelne i bezpieczne w użytkowaniu. W przypadku takich elementów jak grzejniki, monter musi dokładnie sprawdzić, czy ich typ i rodzaj są zgodne z planami budynku, w którym mają zostać zamontowane. Przed wykonaniem czynności regulacyjnych, każdy budynek trzeba sprawdzić pod względem ochrony cieplnej. Wykonane prace wymagają także odebrania i rozliczenia. Wszystkie ewentualne niedopatrzenia i awarie powinny zostać usunięte, zarówno zaraz po zakończeniu prac, jak i w formie prac konserwacyjnych.

Wykształcenie i predyspozycje

By zostać monterem instalacji grzewczych i sanitarnych, potrzebne jest ukończenie minimum zasadniczej szkoły zawodowej o profilu technicznym. Jest to zawód, gdzie doświadczenie jest ważniejsze od pobieranych nauk, stąd ścieżka kariery zawsze rozpoczyna się od bycia pomocnikiem bardziej doświadczonego montera. Niezbędne jest posiadanie pewnych umiejętności i predyspozycji. Prace montażowe są z reguły czynnościami wymagającymi dużej sprawności manualnej i koordynacji ruchowej.

Zmieniające się maszyny i standardy wykonywania prac narzucają monterowi konieczność stałego dokształcania się i uczenia nowych technologii. Nie można zapominać, że obowiązki tego typu pracownika nie polegają tylko na montażu grzejników w zamkniętych pomieszczeniu mieszkania w stanie surowym. Bardzo często jest to praca na otwartej przestrzeni, bez względu na warunki atmosferyczne. Zdarza się również konieczność wykonywania prac na wysokościach, dlatego monter powinien być odporny na wszystkie niedogodności i stres z tym związany. Nie można zapominać o szybkości podejmowania trafnych decyzji, umiejętności kontaktu z ludźmi – w tym z własną ekipą montażową – a także podzielności uwagi dotyczącej wykonywania kilku różnych prac z rzędu, albo nawet równolegle.

Zarobki

Zarobki monterów instalacji grzewczych i sanitarnych są bardzo różne i zależą głównie od posiadanego doświadczenia oraz uprawnień jak chociażby możliwość spawania czy odbioru wykonanych prac. Mediana wynagrodzenia wynosi 2760 złotych brutto, co daje prawie 1990 złotych na rękę. Dość często można spotkać się także z benefitem w postaci służbowego telefonu komórkowego, ale dotyczy to głównie samodzielnych pracowników, a nie każdego członka większej ekipy. Trochę lepsze warunki mogą uzyskać monterzy pracujący w większych firmach, zatrudniających powyżej 50 pracowników. Jest to spowodowane głównie ciężkimi warunkami na rynku działalności gospodarczych.

Często zdarza się, że główny monter i kierownik ekipy zakłada własną firmę, by być bardziej atrakcyjny dla zleceniodawców, a także móc zwiększyć swoje wynagrodzenie za pomocą dodatkowych zleceń. Niestety, nie wszystkim udaje się od razu wybić się nad konkurencję, stąd i stawki oferowane kolegom w ramach takiej działalności są niższe od tych, które dostają monterzy pracujących w wielkich sieciach i korporacjach.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem dostarczającym rozwiązania energetyczne: icieplo.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>