Praca na wysokościach jest dla większości z nas zajęciem niewyobrażalnym. Nie wyobrażamy sobie jak można przykładowo myć okna w wieżowcu będąc zawieszonym na linie, albo praca na wysokich rusztowaniach w budownictwie. Są to zawody, które przerażają przeciętnego człowieka ale spokojnie, nikt nie każe nam wyjść na rusztowanie i ocieplać budynku jeżeli nie mamy odpowiednich uprawnień. Tak, praca na wysokościach zaliczana jest do zawodów, w których nasze predyspozycje fizyczne oraz same szczere chęci do pracy nie wystarczą. Tutaj trzeba przejść szereg testów psychologicznych a także zdać egzamin z umiejętności i zasad bezpieczeństwa na wysokościach. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach, mają kilku sprawdzonych pracowników, którzy owe badania i egzaminy mają zaliczone.
Dzięki temu mogą przyjmować najcięższe zlecenia pracy związanej z wysokościami. Nie jest tajemnicą, że takie osoby prywatnie uwielbiają wspinaczkę alpejską albo inne wspinaczki na ściankach i skałach. Jest to bowiem połączone zajęcie i daje równie duża satysfakcję. W mniejszych miejscowościach trudno jest znaleźć osobę, które może wykonywać prace na wysokościach dlatego warto przemyśleć czy nie byłoby korzystne wyrobić sobie licencje pracownika wysokościowego i oferować swoje usługi w swoim mieście. Coraz częściej bowiem widać oferty pracy, które poszukują właśnie takich fachowców.
Nawet odśnieżanie dachów w zimie wymaga tego typu licencji. Otwarcie firmy, która świadczy usługi odśnieżania dachów hipermarketów to świetna propozycja dla kogoś kto w swoim sąsiedztwie ma większą ilość tego typu sklepów. Prace wysokościowe powiedzmy w Bielsku lub we Wrocławiu są świetnym przykładem na to, że warto inwestować w szkolenia pracowników w tym kierunku bowiem zarządy tych miast jasno i dokładnie określiły co wolno a czego nie wolno robić firmą wysokościowym. Warto więc zapoznać się z zasadami tego typu działalności.