Praca cukiernika – predyspozycje, praktyki, kariera

BG

O zawodzie cukiernika

Podstawowymi obowiązkami cukiernika jest przede wszystkim tworzenie deserów, słodyczy, tortów i innych wyrobów cukierniczych, które oprócz walorów smakowych posiadają również wysoko rozwinięte walory wizualne. Cukiernik posiada kilka cech wspólnych z kucharzem. Do zadań jednego i drugiego należy dbanie o czystość miejsca pracy, ale również o zaopatrzenie w niezbędne surowce służące do produkcji słodkości wszelkiego rodzaju.

Jakie wykształcenie

Aby zostać cukiernikiem, należy ukończyć szkołę zawodową w zawodzie cukiernik, a następnie rozwijać swoje umiejętności na kursach czy szkoleniach zawodowych. Przyda się to ze względu na zmieniające się trendy w cukiernictwie, które wpływają na wysokość zarobków. W pracy cukiernika ogromnym plusem jest nie tylko odtwarzanie gotowych przepisów, ale również realizacja autorskich pomysłów. Umożliwia to zapewnienie sobie odpowiednio wysokiej pozycji w branży. Mówiąc o wykształceniu, nie można pominąć również takiej kwestii jak praktyka. Jest to wręcz głównym sposobem na zgłębienie cukierniczego fachu, dlatego też warto znaleźć miejsce, gdzie w wystarczający sposób przyswoimy tajniki przyszłego zawodu. Warto więc znaleźć taką firmę w naszym otoczeniu, która zapewni odpowiednie wykształcenie.

Jakie narzędzia

Cukiernik, podobnie jak kucharz pracuje na urządzeniach kuchennych. Wiele deserów nie miałoby racji bytu, gdyby nie piekarnik czy lodówka, służąca do chłodzenia zimnych deserów. Ale oprócz tego cukiernik posiada również inne gadżety, które usprawniają ich pracę, ale również wpływają na ostateczny wygląd deseru. Mówiąc o przyrządach wykorzystywanych do wykonania deseru, nie można pominąć takich gadżetów, jak wałek, specjalistyczne formy do ciast i ciasteczek, czy takie urządzenie, jak krajalnica do jabłek (np. taka jak znalazłem tutaj: http://epraktyk.pl/oxo-krajalnica-do-jablek.html), usprawniająca formowanie porcji owoców, które często pojawiają się w składzie słodkich smakołyków.

Zarobki

Zaczynając pracę w zawodzie cukiernika można liczyć na zarobki rzędu 1500 złotych. pracując w ekskluzywnej cukierni można liczyć na zarobki na poziomie około 2500 złotych. Na wysokość wynagrodzenie wpływa również doświadczenie zawodowe.

Kariera

Pracując w zawodzie cukiernika można liczyć na pracę w cukierniach, piekarniach ze słodkościami, lodziarniach, a także pracując na własne nazwisko, pracując samodzielnie. Posiadając umiejętności cukiernicze można również wpisać się w niszę, piekąc na przykład torty dla dzieci czy na śluby.

Dla kogo zawód cukiernika

Jak każdy zawód, także zawód cukiernika wymaga odpowiednich predyspozycji. Mówiąc o tym konkretnym zawodzie należy przede wszystkim lubić piec, posiadać predyspozycje do pracy z jedzeniem. Nie bez znaczenia pozostaje również czas pracy, niejednokrotnie przez kilkanaście godzin na dobę czy do późnych godzin wieczornych. Osoba pretendująca do zawodu cukiernika powinna posiadać również zmysł estetyczny, który jest wręcz nieodzowny w dekoracji słodkości. Nie ma wątpliwości, że zawód cukiernika jest zawodem wdzięcznym i przyjemnym, wymaga jednak pewnych umiejętności i predyspozycji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>