Czym jest spółka LLC i jakie płyną z niej korzyści?

Businessman drawing New Job concept

LLC (Limited Liability Company) jest najchętniej wybieraną formą prawną wśród właścicieli małych i średnich działalności gospodarczych w Stanach Zjednoczonych. Powstała w oparciu o znany wcześniej model spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na swoje przejrzyste i bardzo korzystne warunki, każdego roku powstaje nawet ponad milion tego typu spółek. Warto zapoznać się z jej najmocniejszymi stronami, zapewniającymi spore oszczędności przedsiębiorcom.

Kwestia podatkowa

W przeciwieństwie do tradycyjnych spółek kapitałowych, LLC charakteryzuje się transparentnością podatkową. Oznacza to nic innego, jak bezpośrednie przypisywanie przychodów wspólnikom, a w konsekwencji umożliwia zwolnienie z obowiązku płacenia podatku dochodowego. Dodatkowo właściciele i menedżerowie nie ponoszą osobiście odpowiedzialności za jakiekolwiek długi czy zobowiązania finansowe spółki wobec roszczeń wierzycieli, ze względu na osobowość prawną niezależną od właścicieli, gwarantowaną przez LLC.

Na tym rodzaju formy prawnej najlepiej wychodzą przedsiębiorcy niebędący rezydentami Stanów Zjednoczonych, którzy sprawują samodzielną władzę w jednoosobowej spółce. W takiej sytuacji, gdy osiąga ona dochody tylko i wyłącznie poza USA, nie płaci podatku dochodowego.

Konieczne jest jednak dopasowanie lokalizacji firmy do stanu, w którym stawki podatkowe są najniższe. W takiej sytuacji najatrakcyjniejsze będzie otwarcie działalności m.in. w Dakocie Południowej, Waszyngtonie, Wyoming, New Hampshire lub na Florydzie czy Alasce.

Wysoki poziom poufności

Właściwy wybór lokalizacji jest bardzo istotny również ze względu na ten aspekt. Niektóre stany zbierają szczątkowe informacje na temat danych właścicieli spółek LLC. We wspomnianym wcześniej Wyoming, niewymagane jest ujawnienie tożsamości ani jednego jej przedstawiciela. W wielu przypadkach wystarcza też ogólnikowe sprawozdanie roczne, nawet bez konieczności ujawniania stanu majątkowego działalności gospodarczej.

Wybrane stany, tj. Teksas czy Nevada, nie tylko oferują korzystny system podatkowy, lecz również nie współpracują z amerykańską agencją rządową IRS, dzięki czemu nie przykładają większej uwagi do zbierania informacji na temat dochodów i opłacanych podatków przez spółkę.

Decydując się na LLC, spółka automatycznie zyskuje sporą anonimowość, co doskonale sprawdza się również w przypadku ochrony aktywów przed ryzykiem sporów sądowych.

Dostęp do amerykańskiego rynku

Dla przedsiębiorcy inwestującego na terenie Stanów Zjednoczonych jest to w zasadzie okno na świat i mnóstwo dodatkowych możliwości finansowych.

Właściciele firm, którym udało się przebić na tym niezwykle rozwiniętym rynku, mają świadomość jego stabilizacji oraz kolejnych szans na zarobienie, np. dzięki lokowaniu pieniędzy w amerykańskich bankach przez nierezydentów USA. Jest to bardzo popularne rozwiązanie ze względu na jego dyskretność. IRS otrzymuje informacje wyłącznie o tych depozytach, z których odsetki wypłacane są rezydentom amerykańskim.

Więcej informacji na temat zakładania firmy w USA uzyskasz na stronie www.firmausa.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Gracio Seven pisze:

    A jak się mają spółki LLC do działalności rolniczej? Czy można założyć tego typu spółkę w USA i prowadzić działalność farmerską? Gdzieś czytałem chyba na nowoczesnafarma.pl/, że jest to niemożliwe ponieważ w USA podobnie jak w Polsce rolnicy mają nieco inny status. Ale ktoś może to potwierdzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>