Kto może zostać ryczałtowcem?

vul-documents

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z uproszczonych metod opodatkowania osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób pozyskujących przychody z tytułu najmu prywatnego i umów o podobnym charakterze. Kto może opłacać w praktyce ryczałt i jak rozliczać się trzeba wówczas z fiskusem?

Ryczałt dla niektórych firm

Zgodnie z polskim ustawodawstwem, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form opodatkowania niektórych przychodów osiąganych przez małe firmy osób fizycznych. Mogą go opłacać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozpoczynają prowadzenie firmy i wybiorą tę formę opodatkowania podczas rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku podatkowym już posiadali pozarolniczą działalność gospodarczą, ryczałt jest możliwy do wyboru do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, o ile uzyskali oni przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej równowartości 150 000 euro.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych naliczany jest od sumy przychodów, bez pomniejszania ich o koszty uzyskania. Za przychód z działalności, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników, którzy trudnią się sprzedażą towarów i usług, przychodem z tej sprzedaży będzie przychód pomniejszony o należny fiskusowi podatek od towarów i usług.

W przypadku tej metody przedsiębiorca opłaca podatek według stawki właściwej dla jego dziedziny działalności. Może to być 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. lub 20 proc.

Ryczałtowcem mogą zostać osoby fizyczne prowadzące działalność samodzielnie, w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej.

Obowiązki ryczałtowców

W celu poprawnego wyliczania i opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtowcy muszą prowadzić ewidencję przychodów. Ujmuje się w niej każdą sprzedaż związaną z prowadzoną działalnością. Podatnik zobowiązany jest do prowadzenia rejestrów, w tym ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Nie musi tego robić samodzielnie. Takie zadania może realizować odpowiednio wybrane biuro rachunkowe. W Szczecinie biuro ABK oferuje między innymi takie usługi przedsiębiorcom.

2 komentarzy

  1. 1970Mirek pisze:

    Prowadziłem niegdyś gospodarstwo rolne i nie mogłem rozliczać się z żoną wspólnie właśnie po przez ryczałt z naszej drugiej działalności jaką był lokalny sklep. Jak miałem sprzedawać to co zbierzemy z pola jak żona musiała płacić samych podatków co miesiąc z 1400 zł. A gdzie koszty utrzymania sklepu? No i nasz zysk? Zrezygnowaliśmy w końcu z gospodarstwa (syn przejął) a my zajęliśmy się samą sprzedażą w sklepie własnie na zasadzie ryczałtu. Tylko taka możliwość była. Gdyby ktoś chciał kupić nasze produkty to często wystawiamy je tutaj http://nowoczesnafarma.pl/darmowe-ogloszenia-rolnicze.html więc można pooglądać. Zapraszam! :)

  2. Karol pisze:

    Urząd skarbowy pozwala wybrac różne formy opodatkowania, jednak trzeba dobrze się zastanowić bo zmienić formę opodatkowania można tylko raz do roku (do 20 stycznia). Więcej o podatkach można poczytać na blogu urzadskarbowy24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>