Kto może zostać ryczałtowcem?

vul-documents

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z uproszczonych metod opodatkowania osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób pozyskujących przychody z tytułu najmu prywatnego i umów o podobnym charakterze. Kto może opłacać w praktyce ryczałt i jak rozliczać się trzeba wówczas z fiskusem?

Ryczałt dla niektórych firm

Zgodnie z polskim ustawodawstwem, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form opodatkowania niektórych przychodów osiąganych przez małe firmy osób fizycznych. Mogą go opłacać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozpoczynają prowadzenie firmy i wybiorą tę formę opodatkowania podczas rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku podatkowym już posiadali pozarolniczą działalność gospodarczą, ryczałt jest możliwy do wyboru do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, o ile uzyskali oni przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej równowartości 150 000 euro.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych naliczany jest od sumy przychodów, bez pomniejszania ich o koszty uzyskania. Za przychód z działalności, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników, którzy trudnią się sprzedażą towarów i usług, przychodem z tej sprzedaży będzie przychód pomniejszony o należny fiskusowi podatek od towarów i usług.

W przypadku tej metody przedsiębiorca opłaca podatek według stawki właściwej dla jego dziedziny działalności. Może to być 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. lub 20 proc.

Ryczałtowcem mogą zostać osoby fizyczne prowadzące działalność samodzielnie, w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej.

Obowiązki ryczałtowców

W celu poprawnego wyliczania i opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtowcy muszą prowadzić ewidencję przychodów. Ujmuje się w niej każdą sprzedaż związaną z prowadzoną działalnością. Podatnik zobowiązany jest do prowadzenia rejestrów, w tym ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Nie musi tego robić samodzielnie. Takie zadania może realizować odpowiednio wybrane biuro rachunkowe. W Szczecinie biuro ABK oferuje między innymi takie usługi przedsiębiorcom.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. 1970Mirek pisze:

    Prowadziłem niegdyś gospodarstwo rolne i nie mogłem rozliczać się z żoną wspólnie właśnie po przez ryczałt z naszej drugiej działalności jaką był lokalny sklep. Jak miałem sprzedawać to co zbierzemy z pola jak żona musiała płacić samych podatków co miesiąc z 1400 zł. A gdzie koszty utrzymania sklepu? No i nasz zysk? Zrezygnowaliśmy w końcu z gospodarstwa (syn przejął) a my zajęliśmy się samą sprzedażą w sklepie własnie na zasadzie ryczałtu. Tylko taka możliwość była. Gdyby ktoś chciał kupić nasze produkty to często wystawiamy je tutaj http://nowoczesnafarma.pl/darmowe-ogloszenia-rolnicze.html więc można pooglądać. Zapraszam! :)

  2. Karol pisze:

    Urząd skarbowy pozwala wybrac różne formy opodatkowania, jednak trzeba dobrze się zastanowić bo zmienić formę opodatkowania można tylko raz do roku (do 20 stycznia). Więcej o podatkach można poczytać na blogu urzadskarbowy24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>