Społeczności są tworzone przez relacje- co ma największy nacisk nie tyle na życie osobiste, co na biznes. Dlatego KRS umożliwił śledzenie relacji tego rodzaju do śledzenia w naszym kraju. Na ich stronie można zdefiniować relacje między osobami indywidualnymi i organizacjami (więcej informacji tutaj).
Czym są takie powiązania?
Relacje, inaczej powiązania definiują związek pomiędzy dwiema osobami, dwiema organizacjami lub osobą i organizacją. Można z użyć tych relacji, aby posortować wszystkich, którzy mają związek z określoną jednostką lub z każdym, kto ma określony związek z daną firmą. To proste i w świecie biznesu narzędzie naprawdę nieocenione.
Relacje między osobą a organizacją
Te relacje można tworzyć tylko między osobą a organizacją. Są to przykładowo:
• Członek zarządu w powiązaniu z organizacją, w której pracuje.
• Konsultant, w powiązaniu z organizacją, w której prowadzi konsultacje.
• Pracownik w powiązaniu z pracodawcą.
Kiedy sprawdzenie takich relacji może być przydatne?
Na przykład, jeśli ubiegasz się o dotację z fundacji, możesz rozmawiać z trzema osobami tzn. osoba starająca się o dotacje może porozmawiać z urzędnikiem ds. dotacji, a dyrektor wykonawczy może porozmawiać z założycielem fundacji po południu, natomiast następnego dnia urzędnik ds. programu może porozmawiać z wiceprzewodniczącym ds. komunikacji. Ponieważ wszyscy są w mniej lub bardziej ściśle połączeni z fundacją, wszystkie trzy kontakty mogą przyczynić się do tego, że będzie się miało większą szansę na dotację.
Relacje między organizacjami – te relacje można tworzyć tylko między jedną firmą a innymi. Nie ma tutaj miejsca na jednostki indywidualne.
Powyższe relacje w kolejności przekładają się na stosunki biznesowe
Stosunki biznesowe to powiązania, które pojawiają się między podmiotami zaangażowanymi w proces biznesowy. Określenie stosunki handlowe odnosi się do powiązań między różnymi zainteresowanymi stronami w środowisku biznesowym, w tym relacji między pracodawcami a pracodawcami, pracodawcami i partnerami biznesowymi, a także wszystkimi firmami, z którymi firma jest bądź była związana.
Na przykład stosunki handlowe jednego przedsiębiorstwa mogą obejmować długą listę klientów, dostawców, potencjalnych klientów, banków, maklerów i wszelkich agencji rządowych, miejskich, państwowych. Zasadniczo relacje biznesowe to wszystkie podmioty, z którymi firma jest związana lub oczekuje powiązania.
Jakie mają one znaczenie?
Firmy uzależnione są od rozwoju i utrzymania ważnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi, dostawcami, klientami – każdą osobą lub podmiotem zaangażowanym w proces biznesowy. Firmy, które celowo pielęgnują i utrzymują kontakty, mogą być skuteczniejsze niż te, które ignorują te opcje. Silne relacje biznesowe mogą promować lojalność klientów, utrzymywać klientów i współpracować między firmami w łańcuchu dostaw.
Z finansowego punktu widzenia relacje biznesowe mogą teoretycznie tworzyć lub zniszczyć interesy. Silne relacje mogą prowadzić do lepszych procesów biznesowych, poprawy komunikacji, lepszych polityk i procedur, a także wzajemnej współpracy, czego wynikiem są lepsze produkty, usługi i przychody.