Większość osób posiadających umiejętności plastyczne najczęściej rozważa rozpoczęcie kariery architekta bądź grafika, gdyż na oba te zawody obecnie na polskim rynku jest dosyć duże zapotrzebowanie. Niestety, aby dostać się na politechnikę i podjąć studia na wydziale architektury, trzeba również dosyć dobrze zdać rozszerzoną maturę z matematyki i fizyki, co niestety na wstępie wyklucza umysły humanistyczne, dla których poruszanie się w świecie liczb i skomplikowanych wzorów stanowi prawdziwą męczarnie. W takim wypadku duża część osób ze zdolnościami artystycznymi decyduje się na zostanie grafikiem, jednak w dwudziestym pierwszym wieku praca ta związana jest w dużej mierze z obsługiwaniem komputera i skomplikowanych programów do projektowania, co nie musi się spodobać osobom niezainteresowanym informatyką i nowoczesnymi technologiami. Jaką ścieżkę kariery powinna wybrać osoba kochająca malowanie i rysowanie, która jednak nie chce wykonywać żadnego z dwóch wymienionych powyżej zawodów?
Pomysł na karierę: ilustrator
Wydaje się, że nieco zapomniana w ostatnich latach sztuka ilustracji powoli wraca do łask i różne redakcje i wydawnictwa nieustannie poszukują zdolnych ilustratorów w swej pracy wykorzystujących nie nowoczesne technologie, a najważniejsze i najbardziej podstawowe w tej profesji narzędzie – czyli swoje umiejętności manualne. Oczywiście, tak jak w przypadku innych zawodów, ilustrator ma możliwość pracy w bardzo różnych miejscach – może zajmować się przygotowywaniem rysunków satyrycznych do dzienników, tygodników czy miesięczników, może być także ilustratorem książek.
Choć kariera ilustratora w powszechnej świadomości społecznej kojarzy się przede wszystkim z przygotowywaniem obrazków do książek dla dzieci, w rzeczywistości przed osobami trudniącymi się tą profesją niejednokrotnie stają o wiele trudniejsze zadania. Wystarczy pomyśleć o skomplikowanych ilustracjach przedstawiających przekroje tkanek roślinnych i zwierzęcych w encyklopediach botanicznych czy atlasach anatomicznych, by zdać sobie sprawę z tego, jak trudna jest praca ilustratora.
Niezbędne umiejętności i wykształcenie
Ludzie, którym pomysł na karierę: ilustratora jest zwieńczeniem wszelkich marzeń, mogą zdobyć ten zawód, wybierając rozmaite ścieżki kształcenia, niewątpliwie jednak spośród wielu dostępnych opcji wybierają wydział rysunku bądź malarstwa na jednej z kilku polskich akademii artystycznych funkcjonujących na terenie naszego kraju. Oczywiście, żadna szkoła, nawet najlepsza, nie jest w stanie w pełni przygotować studenta do przygotowywania zawodu, jeśli nie posiada on ku temu odpowiednich predyspozycji.
W pracy ilustratora kluczową rolę odgrywają pewne cechy charakteru, bez których realizowanie zleceń mogłoby się okazać bardzo utrudnione. Jakie to cechy? Przede wszystkim: upór, cierpliwość i bujna wyobraźnia. Warto pamiętać o tym, że niejednokrotnie ilustrator realizujący konkretne zlecenie musi nanosić potem kilka lub nawet kilkanaście poprawek – co dowodzi tego, jak bardzo potrzebna jest wytrwałość i spokój.
Dziękujemy stronie http://ewajezyk.pl/ewa-jezyk/ za dostarczenie pomocy merytorycznych dzięki, którym opracowaliśmy niniejszy artykuł.