Praca elektryka – gdzie nauczyć się zawodu? Co z wynagrodzeniem?

electrician-at-work-1-576x320

Bycie elektrykiem do łatwych i bezpiecznych prac wcale nie należy. To właśnie elektrycy w trakcie porywistego wiatru, czy też szalejącej burzy zajmują się naprawami bardzo niebezpiecznych linii wysokiego napięcia. Wykonują oni jeszcze cały szereg innych prac. Jak zostać elektrykiem? Na jakie wynagrodzenie można liczyć? O tym poniżej.

Parę słów o pracy elektryka

Elektryk jest osobą, która zajmuje się projektowaniem i instalacją sieci elektrycznych. Ponadto montuje ona te sieci według określonej dokumentacji technicznej, instaluje i uruchamia maszyny oraz urządzenia elektryczne. Elektryk ma też uprawnienia do wykonywania takich czynności jak: dokonywanie przeglądów technicznych, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych, a także maszyn i innych urządzeń elektrycznych oraz naprawą linii napowietrznych oraz kablowych (warto w tym przypadku zaopatrzyć się specalne listwy maskujące), a także ich konserwacją i naprawą układów automatycznych. Elektryk jest także monterem sieci elektrycznych, czyli może zainstalować oświetlenie, czy też ogrzewanie elektryczne. Ponadto posiadając zawód elektryka można naprawiać i konserwować sprzęt gospodarstwa domowego, naprawiać i przezwajać silniki, czy też zajmować się elektromechaniką pojazdów. Osoby, które ukończyły w tym zakresie studia wyższe mają uprawnienia do: nadzorowania procesu przesyłania oraz wytwarzania energii, kontroli urządzeń elektrycznych i energetycznych w zakładach pracy, prowadzenia i sporządzania dokumentacji technicznych, wytwarzania nowych urządzeń elektrycznych, czy też do ich projektowania, nadzorowania produkcji, gdzie wytwarzany jest sprzęt elektromechaniczny oraz kierowania pracą podległych im elektryków.

Jaką szkołę wybrać?

odzież ochronna i roboczaŻeby zostać elektrykiem nie wystarczy mieć pasję i smykałkę do kabelków i majsterkowania, ale należy ukończyć odpowiednią szkołę. Każdy, kto che zostać elektrykiem ma do wyboru trzy możliwości: ukończyć szkołę zawodową, szkołę średnią (technikum) lub studia wyższe na uczelni technicznej. Od tego jaki wybierze się kierunek związany z pracą elektryka (profil elektryczny, elektromechaniczny, czy też elektroenergetyczny), na takim stanowisku będzie pracowało się w przyszłości. Należy również uwzględnić fakt, iż uprawnienia elektryka można zdobyć także w odpowiednich ośrodkach egzaminacyjnych. Chodzi tutaj o uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) oraz SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich). Dla wszystkich, którzy w przyszłości chcą mieć do czynienia z pracą z urządzeniami pod napięciem uprawnienia SEP są obowiązkowe. Dodatkowo należy też ukończyć kurs BHP. Takie zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach otrzymuje się na okres 5 lat, oczywiście po uprzednio zdanym pozytywnie egzaminie.

Troszeczkę o wynagrodzeniach elektryków

Przeglądając fora internetowe i statystyki, muszę stwierdzić, iż w zarobkach dla elektryków po szkołach zawodowych i średnich tzw. „szału” nie ma. Zarobki takich osób wahają się od najniższej krajowej do 2200 zł netto. Niestety w naszym kraju obywatele nie mogą liczyć na kokosy, zwłaszcza ci, którzy pracują w małych firmach i w małych miejscowościach. Inaczej jest już w przypadku inżynierów, gdyż ci ze względu na swoje uprawnienia, które daje im ukończenie uczelni wyższej mogą liczyć na zarobki od 3.000 do ok. 5.000 netto. Dlatego też w naszym kraju niestety panuje deficyt na elektryków, gdyż wiele osób z takimi kwalifikacjami wyjeżdża po prostu do pracy za granicę, gdyż tam otrzymuje za nią przynajmniej godziwe wynagrodzenie.

Przeglądając zatem powyższy materiał należy stwierdzić, iż w Polsce bardziej opłaca się być inżynierem elektrykiem, niż fachowcem po szkole zawodowej, czy też technikum.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>