Praca elektryka – gdzie nauczyć się zawodu? Co z wynagrodzeniem?

electrician-at-work-1-576x320

Bycie elektrykiem do łatwych i bezpiecznych prac wcale nie należy. To właśnie elektrycy w trakcie porywistego wiatru, czy też szalejącej burzy zajmują się naprawami bardzo niebezpiecznych linii wysokiego napięcia. Wykonują oni jeszcze cały szereg innych prac. Jak zostać elektrykiem? Na jakie wynagrodzenie można liczyć? O tym poniżej.

Parę słów o pracy elektryka

Elektryk jest osobą, która zajmuje się projektowaniem i instalacją sieci elektrycznych. Ponadto montuje ona te sieci według określonej dokumentacji technicznej, instaluje i uruchamia maszyny oraz urządzenia elektryczne. Elektryk ma też uprawnienia do wykonywania takich czynności jak: dokonywanie przeglądów technicznych, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych, a także maszyn i innych urządzeń elektrycznych oraz naprawą linii napowietrznych oraz kablowych (warto w tym przypadku zaopatrzyć się specalne listwy maskujące), a także ich konserwacją i naprawą układów automatycznych. Elektryk jest także monterem sieci elektrycznych, czyli może zainstalować oświetlenie, czy też ogrzewanie elektryczne. Ponadto posiadając zawód elektryka można naprawiać i konserwować sprzęt gospodarstwa domowego, naprawiać i przezwajać silniki, czy też zajmować się elektromechaniką pojazdów. Osoby, które ukończyły w tym zakresie studia wyższe mają uprawnienia do: nadzorowania procesu przesyłania oraz wytwarzania energii, kontroli urządzeń elektrycznych i energetycznych w zakładach pracy, prowadzenia i sporządzania dokumentacji technicznych, wytwarzania nowych urządzeń elektrycznych, czy też do ich projektowania, nadzorowania produkcji, gdzie wytwarzany jest sprzęt elektromechaniczny oraz kierowania pracą podległych im elektryków.

Jaką szkołę wybrać?

odzież ochronna i roboczaŻeby zostać elektrykiem nie wystarczy mieć pasję i smykałkę do kabelków i majsterkowania, ale należy ukończyć odpowiednią szkołę. Każdy, kto che zostać elektrykiem ma do wyboru trzy możliwości: ukończyć szkołę zawodową, szkołę średnią (technikum) lub studia wyższe na uczelni technicznej. Od tego jaki wybierze się kierunek związany z pracą elektryka (profil elektryczny, elektromechaniczny, czy też elektroenergetyczny), na takim stanowisku będzie pracowało się w przyszłości. Należy również uwzględnić fakt, iż uprawnienia elektryka można zdobyć także w odpowiednich ośrodkach egzaminacyjnych. Chodzi tutaj o uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) oraz SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich). Dla wszystkich, którzy w przyszłości chcą mieć do czynienia z pracą z urządzeniami pod napięciem uprawnienia SEP są obowiązkowe. Dodatkowo należy też ukończyć kurs BHP. Takie zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach otrzymuje się na okres 5 lat, oczywiście po uprzednio zdanym pozytywnie egzaminie.

Troszeczkę o wynagrodzeniach elektryków

Przeglądając fora internetowe i statystyki, muszę stwierdzić, iż w zarobkach dla elektryków po szkołach zawodowych i średnich tzw. „szału” nie ma. Zarobki takich osób wahają się od najniższej krajowej do 2200 zł netto. Niestety w naszym kraju obywatele nie mogą liczyć na kokosy, zwłaszcza ci, którzy pracują w małych firmach i w małych miejscowościach. Inaczej jest już w przypadku inżynierów, gdyż ci ze względu na swoje uprawnienia, które daje im ukończenie uczelni wyższej mogą liczyć na zarobki od 3.000 do ok. 5.000 netto. Dlatego też w naszym kraju niestety panuje deficyt na elektryków, gdyż wiele osób z takimi kwalifikacjami wyjeżdża po prostu do pracy za granicę, gdyż tam otrzymuje za nią przynajmniej godziwe wynagrodzenie.

Przeglądając zatem powyższy materiał należy stwierdzić, iż w Polsce bardziej opłaca się być inżynierem elektrykiem, niż fachowcem po szkole zawodowej, czy też technikum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>