Czym kierować się wybierając księgowego

shutterstock_105216713

W części przypadków, kiedy przedsiębiorstwo działa na dużą skalę decyduje się na wybór zatrudnienia samodzielnej księgowej. Sytuacja taka jest spotykana nie tylko wtedy, kiedy firma posiada dużo formalności związanych z dokumentacją, ale przede wszystkim, kiedy może sobie pozwolić na zatrudnienie samodzielnej księgowej na etat. O ile w przypadku wyboru biura rachunkowego sytuacja jest relatywnie łatwa, tak poszukiwania, sprawdzonego, godnego zaufania księgowego nie jest już sprawą tak łatwą. Jeśli nie mamy księgowego z polecenia, należy uzbroić się w cierpliwość i zacząć poszukiwania idealnego księgowego.

Na co zwracać uwagę szukając księgowego?

Podstawą pracy w charakterze księgowego jest odpowiednie wykształcenie. Aby móc pracować w zawodzie, należy pochwalić się dyplomem studiów z rachunkowości lub pokrewnych kierunków. Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem konkretnego kandydata jest doświadczenie. Nie jest to wymóg konieczny, jednak doświadczenie zawodowe przemawia na korzyść konkretnego kandydata i świadczy o tym, że księgowy będzie w stanie pomóc w sytuacjach związanych z dokumentacją firmy. Mówiąc o doświadczeniu dobrze jest sprawdzić, czy kandydat na księgowego posiada referencje. Dokument potwierdzający jakość współpracy z poprzednim pracodawcą jest obligatoryjny, jednak pomaga wybrać pracownika.

Dokonując ostatecznego wyboru pracownika warto jest zweryfikować znajomość wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie rachunkowości. Obecnie na rynku istnieje dość sporo programów do obsługi rachunkowości firm, więc ich znajomość będzie dodatkowym atutem, a dodatkowo będzie świadczyć o umiejętności korzystania z nowoczesnych rozwiązań i chęci przyswajania nowej wiedzy.

Jakie etapy rekrutacji?

Najlepszą metodą zdobycia uczciwego pracownika jest popytanie wśród znajomych i zatrudnienie księgowego z polecenia. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i energię na zatrudnienie sprawdzonego pracownika. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, najlepiej jest wykorzystać Internet i strony z ogłoszeniami. Dobrym rozwiązaniem będą również fora tematyczne, na których udzielają się księgowi.

Księgowy czy biuro rachunkowe?

biegły księgowySzukając usług księgowości przedsiębiorca ma do wyboru skorzystanie z usług biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowego na etat. Istnieje kilka różnic we współpracy z biurem i księgowym, dlatego też wiele zależy od tego, jaki rodzaj firmy prowadzimy oraz jaki zakres obowiązków będziemy zlecać księgowemu.

Księgowy zatrudniony na etacie pracuje dla nas na wyłączność, dzięki czemu możemy liczyć na lepszy rodzaj współpracy i znacznie lepszy kontakt. Biuro rachunkowe jest często wybierane przez przedsiębiorstwa prowadzące prostszą formę rozliczeń firmy, a także szukające tańszych rozwiązań (zobacz przykładowe biuro rachunkowe Warszawa Praga). Szukając usług księgowych do swojego przedsiębiorstwa, niezależnie od formy, jaką finalnie wybierze przedsiębiorca należy skupić się na oczekiwaniach i przyszłych obowiązkach względem księgowego, a także szukać takiego rozwiązania, które będzie odpowiadało właśnie naszym oczekiwaniom.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>