Wyobraź sobie, że możesz wziąć do ręki wszystkie swoje problemy ze skórą – wszelkie przebarwienia, blizny potrądzikowe, drobne zmarszczki – i oderwać je od siebie, aby odkryć nową warstwę błyszczącej, zdrowej skóry. To właśnie robią lasery frakcyjne!
Dlatego zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością i stał się rozwiązaniem dla ludzi, którzy poważnie myślą o usuwaniu niedoskonałości na dobre. Najlepszymi pacjentami decydującymi się na laser frakcyjny są pacjenci z bliznami po trądziku, którzy nie mogą uwierzyć, że coś spowodowało u nich taki wzrost poczucia własnej wartości.
Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć na początek, zanim spróbujesz lasera frakcyjnego na swojej skórze.
Co dokładnie robią lasery frakcyjne?
Większość pacjentów przychodzi do biura medycyny estetycznej, szukając zabiegów laserowych z trzech powodów:
- przebarwienia lub uszkodzenia słoneczne
- zmarszczki
- blizny potrądzikowe
Lasery są najczęściej stosowane na całe twarze, ale szyja, dekolt, ręce i ramiona są również popularnymi obszarami do leczenia tym sposobem.
W przypadku teksturowanych blizn trądzikowych, lasery są bardziej skuteczne niż jakiekolwiek leczenie miejscowe. Są w stanie iść tak głęboko, że można naprawdę rozbić tkankę bliznowatą, która zmętnia różnicę tekstury, podczas gdy krem nie byłby w stanie tego zrobić.
Czy istnieją różne typy laserów frakcyjnych?
Podwójny laser frakcyjny jest najważniejszym typem, który można znaleźć w gabinetach dermatologów. Posiada dwa lasery o różnych długościach fal w jednym urządzeniu: jedno, które celuje w pigmentację i uszkodzenia słońca, a drugie w celu wycelowania w zmarszczki, teksturę i blizny potrądzikowe. Istnieje też laser nieablacyjny i ten który jest najmocniejszy i wykorzystuje frakcjonowany laser ablacyjny z dwutlenkiem węgla do cięższych przypadków. Ten ostatni wymaga dłuższych przestojów pomiędzy zabiegami.
Jak działają lasery frakcyjne?
Bez względu na to, który laser frakcyjny warszawa wybierzesz, mechanizm jest taki sam. Energia z laserów tworzy maleńkie kolumny termicznego oddziaływania na skórę, które stymulują wzrost nowych, zdrowych komórek skóry, zastępując stare, uszkodzone komórki. To naprawdę działa od środka i przyczynia się chociażby do produkcji kolagenu, który jest tak naprawdę przyspieszonym naturalnym procesem gojenia ciała.
Jak przygotować się do zabiegu laserowego?
Po pierwsze, upewnij się, że nie masz rozległych wyprysków, otwartych ran lub infekcji na twarzy. Przestań używać produktów z retinoidami na tydzień przed zabiegiem. W dniu, w którym jesteś, umówiona zarezerwuj sobie 45 minut, sama procedura potrwa od 20 do 30 minut, w zależności od miejsca, które ma być potraktowane laserem.
Czy to boli?
Twoja twarz będzie lekko odrętwiała, ale nie będzie to boleć. Po zabiegu warto sobie zarezerwować od trzech do pięciu dni przestoju. Nie będziesz wyglądać jak surowe mięso, ale w miejscu stosowania lasera skóra będzie czerwona i łuszcząca się. W tym czasie upewnij się, że używasz wystarczającej ilości ochrony przeciwsłonecznej.