Odświeżenie drewnianych schodów – jak to zrobić ostrożnie?

pexels-photo-9572703Chcesz odnowić stare, drewniane schody kryjące się pod wykładziną? Nie spiesząc się, znajdź krawędź wykładziny na górnym schodku i mocno pociągnij, wykonując tak z każdym stopniem po kolei, schodząc w dół. Na tym etapie możesz użyć noża, aby pociąć dywan na łatwe do opanowania kwadraty. Zachowaj ostrożność podczas zdejmowania dywanu, aby nie stracić równowagi na schodach.

Po usunięciu dywanu użyj szpadla, aby dostać się pod drewniane listwy i ostrożnie je podważ, uważając, aby nie uszkodzić drewna pod spodem. Podczas przesuwania pasków zszywających należy nosić rękawice ochronne, ponieważ mogą być ostre.

Krok drugi: usuń zszywki i gwoździe

Nie spiesząc się na każdym stopniu, użyj szczypiec, aby wyciągnąć zszywki do dywanów. Jeśli znajdziesz jakieś wystające gwoździe, wbij je tak, aby główka gwoździa znajdowała się tuż poniżej poziomu lica drewna. Jesteś teraz gotowy do walki z farbą/lakierem.

Krok trzeci: usuń lakier/farbę

Wiele klatek schodowych było kiedyś pomalowanych lub polakierowanych. Zatem zastanawiając się jak odnowić schody drewniane pamiętaj, że o ile nie planujesz pomalować schodów w całości, musisz usunąć istniejącą farbę lub lakier.

Można to zrobić na dwa sposoby. Możesz kupić opalarkę i ostrożnie podgrzać lakier lub farbę, aż zacznie bulgotać, a następnie zeskrobać skrobaczką do farb. Alternatywnie możesz użyć zmywacza do lakieru, aby chemicznie usunąć lakier.

Krok czwarty: przeszlifuj powierzchnie

Szlifowanie powierzchni jest kluczem do uzyskania gładkiego wykończenia. Używając szlifierki z papierem ściernym o ziarnistości 80, przeszlifuj stopnie schodowe i podstopnicę, przesuwając szlifierkę ze ziarnem. Zwilż szmatkę benzyną lakową, wyczyść schody i pozostaw do wyschnięcia, przechodząc na kolejne schody. Pamiętaj, aby sprawdzać papier ścierny po każdym schodach, ponieważ straci on swoją ziarnistość i będzie musiał być regularnie wymieniany.

Kiedy wszystkie schody zostaną wykonane z ziarnistością 80, zmień na ziarnistość 100 i powtórz proces. I jeszcze raz z ziarnistością 120. Po wypiaskowaniu i oczyszczeniu wszystkich schodów użyj wysokiej jakości szpachli do drewna, aby wypełnić wszelkie dziury lub wyżłobienia.

Krok piąty: malowanie/lakierowanie

Jeśli decydujesz się malować podstopnice na biało, najpierw nałóż warstwę podkładu i pozostaw do wyschnięcia. Następnie nałóż lakier na stopnie. Zachowaj ostrożność podczas lakierowania, aby pokryć otaczające obszary, aby zapobiec ich poplamieniu.

Krok szósty: wypełnienie luki

Jeśli w Twoim domu drewniana podłoga nie styka się ze schodami, możesz temu zaradzić, wypełniając szczelinę paskiem z pianki PE, a następnie wypełnić szpachlą do drewna, wyrównując skrobakiem tak, aby była na poziomie podłogi.

I gotowe – masz to, totalna transformacja schodów! Jeśli masz jakieś pytania, nie bój się szukać dodatkowych wskazówek w sieci, a jeśli czujesz od razu po prostu, że to robota nie dla Ciebie – warto powierzyć zadanie profesjonalistom, będzie to w takich okolicznościach zdecydowanie mądra inwestycja.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>