Samochód nie odpala? Posłuchaj go uważnie!

pexels-fatih-erden-10490621To niesamowite uczucie: wkładasz kluczyk do stacyjki, przekręcasz i… nic się nie dzieje. Jeśli tak się stanie, słuchaj uważnie. Dźwięk, który wydaje Twój samochód – lub nie – jest wskazówką do tego, co dzieje się pod maską i czy powinieneś wezwać holowanie z drogowipomocnicy.pl, czy spróbować naprawić go samodzielnie. Oto niektóre z najczęstszych problemów i co należy z nimi zrobić.

Brak dźwięku, brak świateł

Może to być: Problem z połączeniem akumulatora. Co zrobić?Sprawdź połączenia kablowe przy akumulatorze. Mogą wyglądać dobrze, ale sprawdź, czy możesz je skręcać i obracać ręcznie – jeśli możesz, połączenie jest luźne. Usuń je, wyczyść ręcznikiem papierowym lub szmatką, podłącz ponownie (prawdopodobnie będziesz potrzebować klucza, aby dokręcić zaciski) i spróbuj ponownie.

Może to być: rozładowany akumulator. Co zrobić? Będziesz potrzebować kabli i kogoś z samochodem, aby podłączyć baterię do swojego.

Brak dźwięku, ale zapalają się światła na desce rozdzielczej

Może to być: samochód nie jest w pozycji postojowej lub neutralnej, albo przełącznik z boku skrzyni biegów zepsuł się w pozycji postojowej. Co zrobić? Przesuń bieg na neutralny i sprawdź, czy samochód odpali. Spróbuj też wcisnąć pedał hamulca (lub sprzęgło w samochodzie z manualną skrzynią biegów).

Może to być: uszkodzony rozrusznik, wyłącznik zapłonu lub kable od zapłonu do rozrusznika nie działają prawidłowo. Co zrobić: wezwij holowanie i natychmiast udaj się do warsztatu.

Może to być: Problem z pilotem, na przykład zły transponder lub rozładowana bateria. Co zrobić? Powinna istnieć możliwość uruchomienia samochodu, nawet jeśli bateria breloczka jest całkowicie rozładowana. Sprawdź instrukcję obsługi.

Silnik wydaje dźwięk kliknięcia

Może to być: słaby akumulator. Co zrobić? Włącz reflektory. Jeśli świecą się jasno, bateria jest dobra, a kliknięcie oznacza, że masz złe połączenie lub zły rozrusznik. Jeśli kontrolki świecą się bardzo słabo, problemem jest słaba bateria i należy spróbować odpalić z pomocą kogoś innego.

Normalny rozruch, ale silnik nie zaskakuje

Może to być: skończył ci się gaz/benzyna lub masz bardzo mało. Co zrobić? Zadzwoń po serwis, aby dostarczył ci paliwo.

Może to być: zalany silnik, jeśli masz starszy samochód z silnikiem gaźnikowym. Dzieje się tak, gdy w silniku jest za dużo paliwa, a świece zapłonowe są mokre i nie zapalają. Co należy zrobić? Przytrzymaj pedał gazu do końca i uruchom silnik – to usunie paliwo z komory spalania.

Może to być: przepalony bezpiecznik pompy paliwa lub obwodu zapłonu. Co zrobić? Kiedy bezpiecznik przestanie działać, łatwo go zauważyć — zobaczysz, że metalowy pasek jest zepsuty i ma wokół siebie trochę czerni. Sprawdź w instrukcji obsługi lokalizację skrzynki bezpieczników i wymień bezpiecznik. Większość producentów samochodów zapewnia zapasowe bezpieczniki w dodatkowych miejscach w skrzynce bezpieczników.

Jeśli Twój samochód nie chce się uruchomić, usłyszenie lawety to mile widziany dźwięk. Kolejny fajny dźwięk? To że usłyszysz, że możesz płacić mniej za ubezpieczenie samochodu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>