Od muszli po tytan – ciekawostki na temat implantów dentystycznych

PrzechwytywanieLudzie od dawna rozumieją żywotne znaczenie naszych zębów i od setek lat eksperymentują z wymianą zębów. Na przykład Majowie z Ameryki Północnej i Środkowej z powodzeniem używali muszli do zastępowania zębów już w 600 rne, podczas gdy Europejczycy epoki renesansu wykonywali implanty dentystyczne z zębami usuniętymi z zębów upośledzonych i zwłok (z których wiele zostało skradzionych z grobu! ).

Obecnie implantologia (nauka o implantach dentystycznych) jest zaawansowaną dyscypliną medyczną, która może skutecznie odpowiadać na różnorodne potrzeby w zakresie wymiany zębów. Oprócz wykorzystania naturalnie wyglądających, biokompatybilnych materiałów, postępy w technologii medycznej przyczyniły się do powstania implantów dentystycznych. Dentyści zajmujący się implantami (zwani implantologami) używają teraz trójwymiarowego cyfrowego obrazowania i oprogramowania do planowania chirurgii implantologicznej, aby dokładnie analizować indywidualną anatomię twarzy i sporządzać precyzyjny plan leczenia dla każdego pacjenta. Twój implantolog – Stomatolog Szczecin będzie ściśle z Tobą współpracował, aby opracować zindywidualizowany plan leczenia, który przywróci zdrowie, funkcjonalność i piękno Twojego uśmiechu.

Oto, co musisz wiedzieć o typach implantów dentystycznych i technikach, które mogą być użyte, aby spełnić indywidualne cele i potrzeby związane z implantami.

Rodzaje implantów dentystycznych

Implant dentystyczny to sztuczny korzeń zęba, który jest chirurgicznie umieszczany w szczęce, aby zapewnić stabilną kotwicę dla jednego lub więcej zębów protetycznych. Ponieważ oddziałują z tkankami dziąseł i strukturą kostną jamy ustnej, implanty Szczecin dentystyczne najskuteczniej odtwarzają funkcję i wygląd naturalnych zębów. Istnieją dwa główne typy implantów dentystycznych.

Implanty śródkostne

To najpopularniejszy rodzaj implantów dentystycznych. Ten rodzaj implantu dentystycznego, co oznacza „w kości”, jest chirurgicznie umieszczany bezpośrednio w kości szczęki. W ciągu tygodni po wszczepieniu implantu śródkostnego kość będzie rosła wokół implantu (tzw. Osteointegracja), bezpiecznie mocując implant na miejscu. Istnieją dwa rodzaje implantów śródkostnych – cylindryczne i ostrzowe. Implanty cylindryczne to śruby tytanowe i są to najczęściej stosowane implanty śródkostne. Implanty łopatkowe to cienkie, płaskie kawałki tytanu, które mogą być używane w przypadku zaniku wyrostka zębodołowego (części kości szczęki, która utrzymuje zęby). Oba typy implantów śródkostnych mają słupek (zaczep), który znajduje się nad tkanką dziąsła, na którym ostatecznie umieszcza się ząb lub zęby protetyczne.

Implanty podokostne

Chociaż rzadziej stosowane, implanty podokostnowe są rozważane dla pacjentów, którzy doświadczyli utraty masy kostnej i dla tych, którzy nie mają odpowiedniej naturalnej kości szczęki do podparcia implantu śródkostnego, bez uprzedniej procedury powiększania kości lub przeszczepu. Ten rodzaj implantu dentystycznego umieszcza się pod dziąsłem – na lub powyżej zewnętrznej warstwy tkanki łącznej pokrywającej powierzchnię kości szczęki (zwanej okostną).

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>