Jeśli w Polsce jest lato, to chyba pora ścinać drewno opałowe na zimę. Ale czy wraz z inwazją kornika w ten sposób nie sprowadzasz szkodnika na swoje podwórko, gdzie zabije twoje drzewa i drzewa twoich sąsiadów? Prawdopodobnie tak będzie jeśli wycinasz drzewo dotknięte tą inwazją. Najlepiej jest okorować drewno, zanim przyniesiesz je do domu. Ale kto ma na to czas? Ponieważ kornik ostatnio chętnie się pojawia, gdzie tylko się da – może to być przegrana bitwa, ale z drugiej strony znajomość cyklu życia tych chrząszczy może uratować to drzewo na twoim podwórku i pozwolić Ci na skuteczne zwalczanie korników.
Korniki atakują świerki białe, są rzadko spotykane w świerku czarnym lub sośnie zwyczajnej. Żyją w warstwie między korą a drewnem, gdzie składają jaja, a dorosłe osobniki mają tylko 1/4 cm długości. Według danych to, że nie ma ich widocznych w drewnie nie oznacza, że samo drewno może być wykorzystywane do budowy przez jakiś czas. Jedna samica chrząszcza może złożyć od 10 do 150 jaj, a duży powalony świerk może mieć 100 chrząszczy na kwadrat kory pożywienia.
Chrząszcze wyłaniają się z powalonych drzew i latają na nowe drzewa żywicielskie od połowy maja do połowy lipca, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni. Nie atakują drzew takich jak brzozy, cykuty, osiki, topoli ani innych drzew.
Chrząszcze świerkowe – korniki wolą atakować niedawno wyrzucone przez wiatr, chore lub osłabione drzewa, a są to drzewa często używane jako drewno opałowe.
Oto, co musisz wiedzieć!
Podczas pierwszej zimy po zarażeniu pod korą mogą znajdować się larwy i dorosłe chrząszcze. Podczas drugiej zimy dorosłe chrząszcze mogą znajdować się pod korą wokół podstawy drzewa i mogą pojawić się następnej wiosny. Dwa lata po ataku korniki opuszczą drzewo. Więc patrzysz na dwuletni cykl życia. Dorosłe chrząszcze mogą przeskoczyć do pobliskich świerków, jeśli przyniesiesz do domu chrząszcze w drewnie opałowym.
Jeśli musisz przechowywać drewno opałowe z zeszłego lub poprzedniego roku, nie przechowuj go obok domu lub w pobliżu żywego świerku. I nie nakładaj pestycydów na drewno opałowe. Oto, co mówią specjaliści, co należy zrobić podczas zbierania drewna opałowego, jeśli kora delikatnie odchodzi od drewna i drewno nie pęka. Przechowuj tylko tyle drewna na opał na jedną zimę. Możesz to podzielić na kawałki wielkości pieca do wyschnięcia, najlepiej układać luźno lub oddzielnie, aby zapewnić maksymalną cyrkulację powietrza. Suche drewno zniechęca do nowych ataków chrząszczy świerkowych. Najlepiej też usunąć korę w celu wyeliminowania potencjalnego siedliska korników.
Do zapamiętania:
• Przechowuj tylko tyle drewna na opał ile potrzebujesz na jedną zimę.
• Staraj się podzielić na kawałki wielkości pieca do wyschnięcia.
• Najlepiej układać luźno lub oddzielnie, aby zapewnić maksymalną cyrkulację powietrza. To wysuszy larwy i ich źródło pożywienia.
Dodatkowo zawsze upewnij się, że masz pozwolenie na cięcie drewna opałowego na gruntach państwowych.