Liceum o profilu biologiczno-chemicznym – czy można liczyć po jego ukończeniu na zatrudnienie?

how-to-study-chemistry

Dlaczego uczniowie decydują się na profil biologiczno-chemiczny? Jeśli ktoś już decyduje się na liceum to z całą pewnością chce dostać się na jakieś wyższe stanowisko. Obok prawa i inżynierii za najbardziej wymagający, a zarazem dochodowy kierunek uznaje się medycynę. Niestety dzieci w tym wieku często nie są jeszcze do końca zdecydowane, co tak właściwie chcą robić w życiu, a wybór dokonywany jest z reguły pod presją ich rodziców.

Nie można się oszukiwać – profil biologiczno-chemiczny jest bardzo trudny i wymaga niesamowitego nakładu sił oraz wielu godzin ciężkiej pracy. Jeśli ktoś podejmuje się tego wyzwania, to musi celować jak najwyżej, czyli na studia medyczne, na które zazwyczaj udaje się każdy taki licealista po napisaniu egzaminu maturalnego. Problem jest jednak taki, że są to uczelnie bardzo wymagające i nie każdemu udaje się na nie dostać. Trzeba zadać sobie w takiej sytuacji pytanie – czy wiedza nabyta podczas tych trzech lat nauki może przydać się na coś jeszcze? Ciężko jest bowiem uwierzyć, że tak duży wysiłek może pójść na marne.

Zawodność edukacji opierającej się na teorii

Niestety, rzeczywistość nieustannie udowadnia, że kilka, pozornie banalnych decyzji, może skutecznie przekreślić ponad połowę lat spędzonych na edukacji. Jest bardzo niewiele zawodów, które można podjąć zaraz po nabyciu średniego wykształcenia.

Prawda jest taka, że jedyne, co zapewnia profil biologiczno-chemiczny to podłoże dla późniejszego wykształcenia w kierunku medycznym. Nie dochodzi się w szkole do niczego nowego. Na przykład, wiedza o DNA jest bezużyteczna, jeśli nie jest się na stanowisku prowadzącym faktyczne badania w tym kierunku, a takie zajmują wyspecjalizowani profesorowie, a nie uczniowie świeżo po liceum. Jeśli ma się szczęscie, bądź znajomości, być może uda się zostać technologiem lub testerem składu chemicznego różnych produktów. Można również być asystentem w jakimś labolatorium, co jest, w niektórych przypadkach, dobrą alternatywą dla studiów, gdyż nabiera się tam praktycznego doświadczenia, koniecznego do dalszego rozwoju. Niezwykle łatwo można znaleźć coś dla siebie na http://laboratorium-badanie.pl/.

Jeśli jesteś skłonny do pokornego usługiwania jakiemuś doktorowi podczas niezliczonych godzin poświęconych na podpatrywaniu jego pracy, to jest zajęcie dla ciebie. Takie stanowisko raczej nie jest o wiele lepiej płatne niż pozycja kasjera czy sprzątacza, jednak to nie wypłata jest jego największą zaletą. Aby w ogóle ci się to opłacało, musisz skupić się na wyniesieniu z takiego stażu jakiejkolwiek wiedzy. Rzecz jasna, nie są to lekcje w klasycznym tego słowa rozumieniu, twój przełożony nie będzie miał czasu na odpowiadanie na jakiekolwiek, zbędne pytania, a same instrukcje ograniczą się tylko i wyłącznie do konkretnych poleceń. Jest to jednak lepsze niż nic.

Co dalej?

Nabycie praktycznej wiedzy to zaledwie początek zawodowej kariery. Posiadając już pewne doświadczenie otworzą się przed tobą drzwi do wielu różnych dziedzin, jak na przykład farmacji, medycyny kosmetycznej czy produkcji farb i innych chemikaliów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Izabela pisze:

    Edukacja jest ważna, ale nie tylko w tzw. “dziedzinie wyuczonej” – czyli jeśli ktoś skończył szkołę taką, o jakiej się pisze w tym artykule, to inne wiadomości nie są mu potrzebne. Oczywiście, nie każdy jest omnibusem i nie musi wszystkiego wiedzieć. Ale podstawowe informacje z innych dziedzin, warto poznać. Np. http://www.wikacup.pl/, można się dowiedzieć, jak zachować sylwetkę po ciąży, albo jak chronić dzieci przed kontuzjami. To ważne informacje, mogące zadecydować o przyszłości nas i naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>