Licencja pośrednika nieruchomości jest podstawowym dokumentem, uprawniającym do pracy w zawodzie. Aby ją uzyskać należy spełniać pewne warunku, a samo jej uzyskanie również wygląda charakterystycznie. Jakie więc warunki należy spełnić i co zrobić, aby stać się posiadaczem licencji pośrednika nieruchomości?
Jakie warunki trzeba spełnić?
Podstawową jednostką umożliwiającą wydawanie licencji jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości. To właśnie w niej najczęściej zdobywa się właściwy dokument. Instytucja podaje, że aby uzyskać licencję, należy spełnić kilka warunków. Należy do nich posiadanie wykształcenia minimum średniego, akceptują Regulamin nadawania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości, a także zobowiązać się do przestrzegania Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.
Jak uzyskać odpowiednią licencję?
Istnieją dwie drogi uzyskania wspomnianego dokumentu. Pierwsza z nich dotyczy osób posiadających państwową licencję pośrednika nieruchomości. Jeśli wydana została do końca 2013 roku, należy wejść na stronę internetową podaną na łamach strony www Federacji, wpisać swoje dane, a po pomyślnej weryfikacji można bezpłatnie pobrać gotowy dokument. Drugi wariant dotyczy absolwentów studiów, którzy odbyli praktykę w zawodzie pośrednika nieruchomości. Po uzyskaniu dyplomu oraz odbyciu praktyk można zgłosić się do Stowarzyszenia i otrzymać licencję umożliwiającą pracę w zawodzie. Nieco inny przypadek stanowią osoby, które ukończyły studia o niższym stopniu, których materiał w minimalnym stopniu odpowiada kursowi. Wówczas koniecznym będzie podejście do egzaminu, organizowanego przez instytucję. W tym celu należy zgłosić się do placówki, okazać dokument potwierdzający ukończenie studiów oraz oczekiwanie na najbliższy termin egzaminu.
Co dla kandydatów na pośrednika nieruchomości?
Osoby chcące pracować jako pośrednik nieruchomości powinny posiadać wykształcenie co najmniej średnie. Kolejnym krokiem będzie odbycie kursu na pośrednika nieruchomości, organizowany przez instytucję. Po pozytywnym wyniku kursu należy zarejestrować się na stronie podanej przez Federację Rynku Nieruchomości, na jej stronie www i pobrać licencję. Ważne jest, aby wiedzieć, że zdobyta licencja jest czasowa. Oznacza to, że raz na trzy lata dokument wymaga odnowienia. Koszt tego procederu jest niewielki i wynosi kilkadziesiąt złotych jednorazowo na trzy lata.
O zawodzie pośrednika
Zawód pośrednika nieruchomości wyróżnia się swoistą specyfiką, dlatego też doskonale odnajdą się w nim osoby lubiące kontakt z ludźmi, otwarte na wyzwania, przygotowane na często nienormowany czas pracy oraz otwarte na możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Praca wymaga kontaktów z klientem, zaspokajania ich oczekiwań, umiejętności w obrocie nieruchomościami, a to z kolei wymaga odpowiednich predyspozycji do pracy na tym stanowisku. Jednak zyskując pracę i odpowiednią pozycję na rynku można spodziewać się atrakcyjnych zarobków.
Porad na temat licencji agenta nieruchomości dostarczyło Biuro Nieruchomości http://remax-gold.pl/
to chyba nic trudnego