Księgowy online – wady i zalety

ksiegowosc

W świecie elektronicznych książek, kont bankowych, mobilnych aplikacji, coraz popularniejsza staje się księgowość online. W wielkim skrócie oznacza ona po prostu dostęp do usług księgowych przez internet. Co wydaje się oczywiste i wynika z wszechobecnego charakteru tego medium pozwala to na dostęp do tego rodzaju usług z dowolnego miejsca, przez całą dobę. Potrzebne jest łącze internetowe – może być stałe lub mobilne, rejestracja konta u usługodawcy i można w prosty sposób korzystać z aplikacji oraz narzędzi do zarządzania firmą, jaki oferuje nam księgowy online. Wszystko, szybko, wygodnie i przede wszystkim taniej, a to wydaje się wręcz sprawą kluczową. Jednak trzeba rozważyć wszystkie dobre i złe strony przed podjęciem decyzji, czy zdecydować się na księgowość elektronicznie.

Rozwiązanie dla każdego?

Mogłoby się wydawać, że jest to rozwianie nie dla każdego. Ale czy aby na pewno? Czy nie jest ona adresowana dla każdego? Niewątpliwie księgowość online to bardzo wygodne i zarazem nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z programu lub aplikacji do pełnej lub małej księgowości – w zależności od potrzeb i oczekiwań. Tak więc, czy jest to tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, małe, czy też średnie przedsiębiorstwo – wszyscy otrzymują za pomocą elektronicznych platform dostęp do szybkich rozliczeń, weryfikacji dokumentów przez dedykowanych specjalistów.

Wady i zalety

Wracając jednak do głównego wątku, jakim są zalety i wady księgowości elektronicznej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podstawową rzecz, która bardzo, często decyduje o tym, czy decydować się w ogóle na księgowego, czy robić to samodzielnie – a mianowicie cena. Często ludzie zastanawiając się nad tym, dzwonią, wysyłają maile, chodzą od jednego biura do drugiego i wybierają na tej podstawie księgowego. Często jednak nie biorą oni pod uwagę tego, że można także sprawdzić, jak kształtują się ceny tych samych usług – tyle, że w ofercie online. A to spore niedopatrzenie, ponieważ koszty usług księgowości elektronicznej w porównaniu do tych świadczonych tradycyjnie przez biura rachunkowe są znacznie niższe. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie ma potrzeby wynajmowania przestrzeni biurowej – pracować można z domu i to w różnych porach dania lub nocy.

To jednak nie wszystko, bowiem oszczędność pieniędzy idzie także w parze z oszczędnością czasu. I to niemałą, biorąc pod uwagę ile czasu traci się na dojazdy, czekanie w biurze na swoją kolej, opóźnienia i innego rodzaju przeszkody, które wynikają z tego, że trzeba do takiego biura pojechać, lub wysłać dokumenty pocztą. W przypadku biur wirtualnych wszystkie operacje księgowe odbywają się drogą elektroniczną, a więc oszczędzamy nasz czas. A w końcu czas to pieniądz.

Szeroka dostępność usług

Kolejną sprawą jest właśnie dostępność tego rodzaju usług dla przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że księgowość w elektronicznym wydaniu pozwala także na dostęp do usług księgowych przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Widać, że przedsiębiorcy coraz bardzie zaczynają cenić swój czas i korzystają z coraz nowocześniejszych rozwiązań. Stawiają na to, co pozwala na efektywne działanie prze minimalnych kosztach, a bez wątpienia takie możliwości swoim klientom oferują elektroniczne biura księgowe. Poza tym zaczyna odstraszać to, że stacjonarnemu biurowi rachunkowemu należy dostarczyć dokumenty. Z drugiej strony wizyta w biurze może pozwolić na bardziej fachową obsługę, bowiem w przypadku kontaktu elektronicznego trzeba liczyć się z tym, że nie wszyscy muszą być specjalistami, a więc występuje ryzyko niskiego poziomu doradztwa w sprawach finansowo-księgowych. Inna, ale równie ważną sprawą jest to, że księgowość elektroniczna często wymusza na firmie konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji dla własnych potrzeb. Teoretycznie zawsze istnieje dostęp do dokumentów, ale nie wszyscy są skłonni zaufać takiej metodzie. Natomiast w przypadku tradycyjnego biura rachunkowego istnieje spora bariera w dostępie do dokumentów poza godzinami otwarcia biura.

Księgowi online stają się normą

Wszystko to sprawia księgowość online dla przedsiębiorców staje się powoli normą w biznesie. Wydaje się więc, że nadchodzi era księgowości online, stworzona dla lubiących nowoczesne, mobilne rozwiązania, jednocześnie ceniących sobie własny czas, pieniądze, a przede wszystkim dostęp do szybkiej informacji.

Artykuł powstał dzięki portalowi www.doradcy.pl – poruszającego również kwestię jaką jest biuro rachunkowe Kraków.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

3 komentarzy

  1. DamianSowa pisze:

    W Rybniku jest takie biuro rachunkowe (adres macie tutaj http://www.mrwallet.pl), które prowadzi pełną obsługę firm. Wystarczy się do nich przejechać kilka razy i porozmawiać z kadrą pracowniczą aby się przekonać, że usługi online są o wiele gorsze. Brak im kontaktów między ludzkich.

  2. Piotrek pisze:

    Jak dla mnie outsourcing to bardzo dobre rozwiązanie. Wynajmuję dla swojej firmy biuro i mam spokój z papierkami, do tego pewność, że wszystko będzie poprawnie ogarnięte. Warto wykonać taką inwestycję. Wraca się :)

  3. Saba pisze:

    Zakładam właśnie własną firmę. Nic wielkiego, póki co zwykła jednoosobowa działalność gospodarcza. Od samego początku gubię się jednak we wszystkich formalnościach, dokumentach i przede wszystkim w księgowości. Potrzebna mi chyba dobra i sprawdzona księgowa Lublin, która bez problemu ogarnie firmową dokumentację. Znacie kogoś fajnego i godnego polecenia? Najlepiej kogoś, z czyich usług sami już korzystaliście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>