Koszty otwarcia gabinetu stomatologicznego – czy konieczna jest pożyczka?

female-associate-dentist

Chyba nie ma stomatologa, który nie chciałby pracować we własnym gabinecie stomatologicznym. Oczywiście można skorzystać z wynajmowanego pomieszczenia, jednak nie wszystkie posiadają niezbędne wyposażenie, które dokładnie sprawdza Sanepid. Sprawdźmy więc, na jakie koszty narażony jest dentysta zakładający własny gabinet.

Co o tym mówią przepisy?

Już na wstępie uwagę należy zwrócić na powierzchnię gabinetu stomatologicznego. Oprócz przebieralni dla pracowników, między 10, a 12 metrów kwadratowych powinna zawierać powierzchnia właściwa gabinetu. Nie można zapomnieć również o poczekalni, łazienkach czy recepcji, a same meble powinny być wykonane z jasnych surowców łatwych do utrzymania w czystości. Tyle tytułem wstępu, teraz zwrócimy szczególną uwagę na wyposażenie specjalistyczne, które należy do najdroższych części dentystycznego gabinetu.

Dokładne wyposażenie lekarskie gabinetu stomatologicznego

Podstawą dentystycznego sprzętu jest unit dentystyczny. Choć jego cena waha się między 30, a 50 000 złotych wraz z wyposażeniem, czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu powinna być funkcjonalność oraz możliwość doczepienia innych elementów w przyszłości. Pozostałe narzędzia, takie jak ssaki, kątnice, piaskarki czy wiertła to koszt kolejnych 10 tysięcy złotych. Nie można również zapomnieć o takich elementach wyposażenia, jak dodatkowe kamery, aparaty RTG, lampy ultradźwiękowe i inne sprzęty to kolejne koszta, jednak koszt wymienionych sprzętów jest tak zróżnicowany, że trudno podać uśrednioną kwotę.

O czym pamiętać wybierając wyposażenie gabinetu dentystycznego?

nanolazienki.plSą przedmioty i części wyposażenia niezbędne do pracy stomatologa, niezależnie od zakresu jego działalności. Oprócz wyposażenia podstawowego należy dobrać elementy dodatkowe, które będą dopasowane do działalności konkretnego gabinetu. Decydując się na swój własny gabinet można skorzystać z możliwości zakupu używanego sprzętu, dzięki czemu całościowa kwota inwestycji się obniży, jednak na wstępie można liczyć, że właściciel gabinetu dentystycznego wyda między 80, a nawet 100 000 złotych. Nie jest to mała kwota inwestycji nawet dla osoby regularnie odkładającej gotówkę, dlatego dentyści zakładający własny gabinet często sięgają po możliwość zdobycia gotówki, jaką jest kredyt.

Własny gabinet dentystyczny – tak czy nie?

Rozważania dotyczące własnego gabinetu ma większość lekarzy, niezależnie od specjalizacji jaką wykonują. Dentyści są jedną z częściej odwiedzanych specjalizacji lekarskich, dlatego też na rynku spotkać można naprawdę samodzielnie działających gabinetów dentystycznych. Patrząc na koszty związane z wyposażeniem, znalezieniem lokalu i dodatkowym personelem, można się zniechęcić do założenia własnego gabinetu lekarskiego. Warto jest więc szukać alternatywnych rozwiązań, jak na przykład założenie własnego gabinetu wraz ze wspólnikiem. Rozwiązań jest dużo, a dentysta z dobrą renomą szybko zyska stałe grono pacjentów, przez co szybko zwróci zainwestowane pieniądze.

Materiały dostarczył: DENTICA – stomatologia zachowawcza Wrocław

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

5 komentarzy

 1. Karol pisze:

  We Wrocławiu co prawda nie korzystałam z usług stomatologa, ale w Krakowie już tak. I tutaj mogę porównać np. http://stomatologiatomaszewska.com/ z innymi gabinetami i muszę powiedzieć, że ten wymieniony wygląda na tle konkurencji bardzo dobrze. Można powiedzieć, że to stomatolog pełną gębą :)

 2. grandeco24.pl pisze:

  A ja mogę do twojego gabinetu stomatologicznego porównać ( bo w obu byłam ) do mojego z Krakowa. Oba spełniają moje oczekiwania, jednak w idental czuje większe zaangażowanie w stosunku do klienta. Może to moje subiektywne odczucie. W każdym razie polecam.

 3. szkoła tanga pisze:

  Jak dobrze, że trafiłam ostatnio na stronę profitssmpl. Narzędzia NSK można u nich kupić najtaniej na rynku.

 4. Baran pisze:

  Właśnie ostatnio zastanawialiśmy się ze znajomymi jak otworzyć gabinet stomatologiczny. Wychodzi na to że w pierwszej kolejności należy dobrać personel, który będzie pracować w nowej przychodni i kupić odpowiedni sprzęt. Na całe szczęście inwestycja powinna szybko się zwrócić.

 5. Adam pisze:

  Remont łazienki to spore wyzwanie, które wymaga przemyślanej koncepcji i sprawnej realizacji. Planując zmianę wystroju czy elementów wyposażenia warto brać pod uwagę przede wszystkim jakość. Bez względu na to, czy potrzebujesz baterii, zestawu prysznicowego, wanny czy umywalki, na lazienkiabc.pl znajdziesz rozwiązania, które pod każdym względem spełnią Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>