Organizując wyjazd za granicę w celach zarobkowych należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach związanych zarówno z samą pracą, ale również z dodatkowymi aspektami związanymi z życiem poza granicą. Jedną z dość istotnych kwestii podczas organizowania życia poza Polską jest kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, które umożliwi ewentualne leczenie w miejscu pobytu.
Na jakie ubezpieczenie można liczyć za granicą?
Zasadniczo istnieje kilka możliwości związanych z ubezpieczeniem za granicą. Osoby decydujące się na pracę tymczasową poza Polską mogą zdecydować się na polisę na wyjazd służbowy. Obejmuje ona czas od wyjazdu do powrotu i zapewnia leczenie oraz pobyt w szpitalu. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że polisę to obowiązuje jednorazowa opłata, a w razie większych potrzeb można dokupić dodatkowe opcje ubezpieczenia. Jeśli decydujemy się na dłuższy wyjazd za granicę, należy zdecydować się na polisę całoroczną. Ta polisa obejmuje koszty związane z leczeniem czy pobytem w szpitalu, a powiększony pakiet obejmuje również część NNW. Plusem tego rodzaju ubezpieczenia jest możliwość opłaty w systemie miesięcznym, a dodatkowo korzystając z pracy poprzez agencję pośrednictwa możemy być spokojni o wszelkie formalności związane z załatwieniem ubezpieczenia.
Zalety ubezpieczenia dla pracujących za granicą
Osoby wyjeżdżające w celach zarobkowych nie są nastawione na wydawanie pieniędzy, a niestety należy liczyć się z tym, że podczas dłuższego pobytu za granicą mogą nas spotkać problemy natury zdrowotnej. Udając się za granicę należy pamiętać, że leczenie poza Polską jest dużo droższe. Warto zwrócić uwagę na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej w kraju Unii Europejskiej w czasie krótkich wyjazdów. Dokument taki można uzyskać w właściwym dla nas Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Na co uważać podczas załatwiania pracy za granicą?
Decydując się na pracę za granicą często w głównej mierze myślimy o samej pracy i przyszłym zakwaterowaniu. Przygotowując się do wyjazdu poza Polskę w celach zarobkowych należy zabezpieczyć się przed różnymi, nie zawsze miłymi przygodami. Istnieje kilka możliwości związanych z uzyskaniem ubezpieczenia, chociażby ze względu na długość planowanego wyjazdu. W razie braku stosownego ubezpieczenia osoby pracujące za granicą muszą się liczyć z wymogami opłat za uzyskane leczenie i starać się o zwrot kosztów dopiero po powrocie do kraju.
Praca za granicą- tak czy nie?
Choć decyzja odnośnie pracy za granicą jest łatwiejsza niż kiedyś, to nadal wymaga dość sporo załatwiania. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję związaną z wyjazdem do pracy poza Polskę, to warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zapoznać się z opiniami dotyczącymi życia w konkretnym kraju, jak i samego pracodawcy. Kiedy już zdecydujemy się na zagraniczny wyjazd, niezwykle przydatna okaże się lista z niezbędnymi do załatwienia kwestiami, co ułatwi samo przygotowanie do wyjazdu do pracy.
Opracowano wspólnie z serwisem diagnostycznym E-diagnostyka.pl – badania genetyczne
Czy ktoś się orientuje czy podczas wyjazdu za granice również możliwy jest wynajem z oc sprawcy w razie kolizji? Czy to trzeba jakieś specjalne ubezpieczenie wykupywać?