CV – czy warto korzystać z gotowych szablonów?

writing-1149962_640Internet kusi, by ubiegając się o pracę skorzystać z gotowych szablonów CV. Są one ogromnym ułatwieniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy i nie mających doświadczenia z tworzeniem dokumentów aplikacyjnych. Czy warto z nich korzystać, gdy w grę wchodzi atrakcyjna posada?

CV obowiązkowe przy naborze do pracy

O ile List Motywacyjny nie jest wymagany przez wszystkich pracodawców, o tyle nie ma procesu rekrutacji bez dokumentu, jakim jest CV. Wszystkie oferty pracy dostępne np. na Pracuj.pl wymieniają je na liście rzeczy wymaganych od kandydata.
Z CV rekruter dowie się, jakie posiadasz wykształcenie, kompetencje i dodatkowe kwalifikacje. Wygląd dokumentu podpowie mu, ile uwagi przykładasz estetycznym aspektom pracy i ile inwencji twórczej wkładasz w realizację projektu. Jak widzisz – CV to nie tylko bezpośredni przekaz informacji, ale też wiele sugestii dotyczących Twojej osobowości. Jeśli więc praca, o którą się ubiegasz stawia duży nacisk na kreatywność i poszukiwania nowatorskich rozwiązań – zrezygnuj z ogólnodostępnych szablonów do tworzenia CV.

Nie kopiuj, modyfikuj

Nie zawsze korzystanie z gotowego szablonu jest praktyką, po której nie można spodziewać się spektakularnych efektów. Można np. skorzystać z nich jako bogatego źródła inspiracji i podpowiedzi, na jakie informacje położyć większy nacisk i jak wyróżnić je w dokumencie, by przykuły uwagę czytającego tuż po wzięciu dokumentu do ręki.
Podstawową zasadą korzystania z gotowych szablonów CV jest unikanie bezmyślnego i automatycznego wypełniania rubryk. Warto zastanowić się na wprowadzenie choćby drobnych modyfikacji. Może okazać się, że dany format jest zbyt sztywny dla stanowiska, o które się ubiegasz. Im więcej siebie wprowadzisz w dany dokument, tym bardziej wyróżni Cię on spośród stosu pozostałych CV odpowiadających na ogłoszenie o pracę.

Tekst opracowano wspólnie z pracownikami ogólnopolskiego portalu pracy https://megapraca.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>