Korzyści dla banku z naszego kredytu – na czym zarabiają takie instytucje?

architectural-design-architecture-bank-1422408Rynek kredytów hipotecznych od dłuższego czasu ma się bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości coś miało się pod tym względem zmienić. Nadal kredyt na kilkadziesiąt lat jest dla większości osób jedyna możliwością zamieszkania we własnych czterech ścianach. Banki mają więc sporo pracy, a jednocześnie mogą cieszyć się całkiem wysokimi dochodami.

Na czym banki zarabiają? Przede wszystkim na różnego rodzaju opłatach. Gdy bierzemy kredyt hipoteczny, jest w niego wliczona marża, prowizja, a także opłaty za uruchomienie kredytu i wiele innych kosztów, na które często nie zwracamy uwagi. Co więcej, oprocentowanie kredytu również jest dla nas kosztem, a dla banku zyskiem. Wystarczy policzyć, że w ciągu dwudziestu czy trzydziestu lat spłacania kredytu oddajemy bankowi dwa razy więcej niż pożyczyliśmy. Jest to więc dla banku czysty zysk.

Kredyt warto ubezpieczyć

Jeśli składamy wniosek o kredyt hipoteczny, na pewno zostaniemy w nim poproszeni i zdecydowanie, czy chcemy ubezpieczyć kredyt czy nie za bardzo. Brak zgody na ubezpieczenie bardzo często wiąże się z brakiem pozytywnej decyzji kredytowej. Ubezpieczenie kredytu jest istotne zarówno z punktu widzenia kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Tego drugiego interesuje chociażby ubezpieczenie niskiego wkładu, które się sprawdza w przypadku tych wnioskodawców, którzy nie dysponując wystarczającym wkładem własnym. Dla kredytobiorców bardzo ważne jest natomiast ubezpieczenie od utraty pracy, dzięki któremu nawet w trudnych życiowych sytuacjach, gdy straci się zatrudnienie, nie trzeba obawiać się, że bank wypowie nam umowę kredytową. Zanim jednak podpiszemy umowę ubezpieczenia, warto bardzo dobrze jej przeczytać, a w szczególności informacje dotyczące zasad skorzystania z niego oraz różnych obostrzeń, które wyłączają wiele zdarzeń z ochrony ubezpieczeniowej.

Rezygnacja z ubezpieczenia

Jeśli chcemy obniżyć koszty kredytu, można zrezygnować z ubezpieczenia już na etapie trwania umowy kredytowej z bankiem. Wtedy bank ma obowiązek zwrócić nam całą pozostałą kwotę składki ubezpieczeniowej. Dzięki temu automatycznie obniża się rata co miesiąc spłacanego kredytu. Nie jest t wysoka kwota, jednak dla osób, które poszukują oszczędności wszędzie, gdzie ty tylko możliwe, taka kwota z pewnością będzie odczuwalna i pozwoli na złapanie finansowego oddechu. Zanim jednak zrezygnujemy z ubezpieczenia, warto przemyśleć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Może się bowiem zdarzyć, że akurat w momencie, gdy ochrony ubezpieczeniowej już nie będziemy mieli, zdarzy się sytuacja, w której ta ochrona bardzo by się przydała. Rezygnacja z ubezpieczenia ma więc niewątpliwe plusy, trzeba mieć jednak świadomość także negatywnych stron takiego rozwiązania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>