Badania wariografem – podstawowe informacje

nose-156596_960_720Z zadowoleniem przyjmujemy możliwość zaprezentowania w tym krótkim tekście kilku istotnych faktów dotyczących testu wykrywcza kłamstw, który legalnie jest prowadzony w naszym kraju w miejscach takich jak Instytut Badań Wariograficznych. Mamy nadzieję, że informacje te okażą się i dla Ciebie interesujące, a jeśli szukasz dodatkowych materiałów i informacji, których możesz potrzebować odsyłamy na stronę: http://www.wariograf.com.pl.

Czym jest wariograf?

Nazwa odnosi się do sposobu jednoczesnego rejestrowania wybranych czynności fizjologicznych. Egzaminatorzy wariografów używają konwencjonalnych instrumentów, czasami odnoszących się do instrumentów analogowych lub instrumentów komputerowych. Ważne jest, aby zrozumieć, co pociąga za sobą badanie wariograficzne. Wariograf będzie gromadził dane fizjologiczne z co najmniej trzech układów w organizmie.

Faliste gumowe rurki (lub czujniki elektroniczne) umieszczone nad klatką piersiową i brzuchem badanego rejestrują aktywność oddechową. Dwie małe metalowe płytki lub jednorazowe elektrody samoprzylepne, przymocowane do palców, będą rejestrować aktywność gruczołów potowych, a mankiet do pomiaru ciśnienia krwi lub podobne urządzenie będzie rejestrować aktywność układu krążenia. Niektóre instrumenty monitorują również inne działania. Na przykład często stosuje się pletyzmograf palcowy, który monitoruje objętość krwi w czubku palca, lub czujniki ruchu, które monitorują ogólne ruchy, które mogą zakłócać dane testowe. Ważne jest, aby zauważyć, że poligraf nie obejmuje analizy fizjologii związanej z głosem. Instrumenty, które twierdzą, że rejestrują stres głosowy, nie są wariografami i nie wykazano, że działają lepiej niż klasyczny wykrywacz kłamstw.

Typowe badanie wariograficzne okres zwany wywiadem przed testem, fazą zbierania wykresów i fazą analizy danych testowych. Podczas testu wstępnego egzaminator wypełni wymagane dokumenty i porozmawia z badanym o teście, odpowiadając na wszelkie pytania, które może mieć badany. Podczas tej fazy egzaminator omawia pytania testowe i zapoznaje egzaminowanego z procedurą testowania. Podczas fazy zbierania wykresów egzaminator będzie administrował i zbierał szereg wykresów wariograficznych. Liczba pytań i liczba wykresów będą się różnić w zależności od liczby problemów i zastosowanej techniki. Następnie egzaminator przeanalizuje wykresy i wyda opinię na temat prawdziwości wypowiedzi badanego. Egzaminator, w stosownych przypadkach, zaoferuje badanemu możliwość wyjaśnienia odpowiedzi fizjologicznych w odniesieniu do jednego lub więcej pytań przedstawionych podczas testu.

Kto używa wariografu?

Cztery sektory korzystające z wariografu to organy ścigania, społeczność prawna, agencje rządowe i sektor prywatny. Są one dalej opisane w następujący sposób: organy ścigania – państwowe organy ścigania i lokalne organy ścigania, takie jak wydziały policji, społeczność prawna – urzędy adwokackie, prokuratury okręgowe, biura obrońcy publicznego, adwokaci obrony, wydziały zwolnień warunkowych i kurateli.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>