Komputer przemysłowy – dowiedz się, dlaczego jest Ci potrzebny zamiast podstawowego!

Informatyka jest równie ważna w produkcji i przemyśle, co w sektorze biurowym. Poza wieloma zautomatyzowanymi procesami produkcyjnymi, które muszą być kontrolowane przez komputer, wiele aplikacji, takich jak kontrola zapasów i wysyłka, jest teraz znacznie wydajniej osiąganych za pomocą procesora. Jednak potrzeby przemysłu i produkcji znacznie różnią się od potrzeb komputerów biurowych.

analytics-2697949_960_720

Większość sprzętu biurowego działa w optymalnych warunkach: ładnie klimatyzowane apartamenty, wolne od kurzu, wody i bez ryzyka uderzenia lub uderzenia przez ciężkie maszyny. Niestety wymagania dotyczące produkcji i przemysłu są zupełnie inne, gdy w grę wchodzi komputer przemysłowy. Wiele (jeśli nie większość) środowisk przemysłowych jest zakurzonych i brudnych. Często temperatury mogą przewyższać zalecenia dla większości urządzeń komputerowych (zwłaszcza, gdy środowisko przemysłowe wykorzystuje w procesach piec lub zamrażarkę, gdzie warunki pracy można określić jako ekstremalne), a wózki widłowe i wózki paletowe są stałym elementem korytarzy, zagrażającym wszystkiemu co można spotkać po drodze.

Wymagania komputera przemysłowego różnią się zatem znacznie od potrzeb komputera biurowego.

Potrzeby komputera przemysłowego również będą się znacznie różnić w zależności od branży. Komputery stosowane w produkcji żywności mogą być wodoodporne i samoistnie uszczelnione, aby zapobiec wybuchom w atmosferach potencjalnie wybuchowych i zapylonych, a jednocześnie muszą być wykonane ze stali nierdzewnej lub innego łatwego do czyszczenia materiał. Jednak komputery w przemyśle ciężkim mogą być również zmuszone do ochrony przed kurzem i brudem, a równocześnie muszą być w stanie wytrzymać:

  • nadmierne temperatury
  • uderzenia
  • wibracje

Wymagania dotyczące komputerów w przemyśle są wysokie.

Maszyny przemysłowe muszą radzić sobie z wieloma wrogimi elementami, zapewniając jednocześnie niezawodne przetwarzanie danych. Tradycyjnie komputery przemysłowe były specyficznymi maszynami na zamówienie. Te komputery przemysłowe mają tendencję do możliwości podłączenia do nich wyłącznie starego sprzętu i wersji oprogramowania. Chociaż ma to tę zaletę, że maszyny są stabilne i niezawodne, przestarzała technologia może oznaczać, że procesy kontrolowane przez maszynę nie są wykonywane tak wydajnie, jak można by tego od nich oczekiwać. Maszyny te są również bardzo drogie i muszą być okresowo wymieniane, ponieważ sprzęt i oprogramowanie w końcu staną się przestarzałe.

Lepszym rozwiązaniem dla zróżnicowanych i ekstremalnych wymagań komputerów w przemyśle jest użycie zwykłego komputera PC, ale umieszczonego w przemysłowej obudowie komputera. Ma to tę zaletę, że tradycyjny komputer przemysłowy jest w stanie wytrzymać brud, kurz, gaz, uderzenia, ciepło i zimno, zachowując elastyczność zwykłego komputera. Umożliwienie wyboru, naprawy, wymiany lub modernizacji maszyny zamiast oczekiwania na inżyniera też jest jego dodatkowym atutem. Obudowy te mogą być również ponownie wykorzystane i będą działać dłużej niż komputery przemysłowe, które ostatecznie ulegną awarii (jak wszystkie komputery PC).

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>