Kobiety na budowie

200133447-003

Choć w dzisiejszym świecie panuje przekonanie, że kobiety mogą robić wszystko, to jednak kobieta na budowie, jako pracownik fizyczny, czy fachowiec od elektryki, hydrauliki, lub innej dyscypliny budowlanej, jest wciąż nie do pomyślenia dla przeciętnego człowieka.

No, bo co taka kobieta miałaby robić w budowlance?

Poza tym w Polsce nie ma tradycji, aby kobiety pracowały w zawodach budowlanych. Czy jednak tak powinno być? Oczywiście, że nie. Kobiety jak najbardziej nadają się do pracy na budowie, pomijając te prace, które wymagają dużej siły fizycznej. Zgodnie z rozporządzeniem rządu „w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom”, o budownictwie nie ma ani słowa.

Dlaczego więc tak mało jest kobiet na budowach?

Wynika to ze stereotypu, jaki ukształtował się przez lata. Kobieta jest słaba i nie da sobie rady na budowie. Nie jest to prawdą. Skoro kobieta może pracować w supermarkecie, często wykorzystując swoją siłę fizyczną, skoro kobieta może być żołnierzem, to także może zostać np. hydraulikiem, czy glazurnikiem. Układanie płytek nie jest zbyt skomplikowaną sprawą i każda kobieta zamiast zarabiać np. na kasie w supermarkecie kilkaset złotych, mogłaby wyszkolić się w tym zawodzie i zarabiać nawet kilka tysięcy złotych. Tak samo jest z innymi pracami w budownictwie. Cała „wykończeniówka” może zatrudniać kobiety, a te wcale nie będą gorsze w swej pracy od mężczyzn.

Co na budowie mogłyby robić kobiety?

Mogą np. obsługiwać maszyny budowlane, które dziś, przy tak nowoczesnej technologii, prowadzi się łatwiej, niż samochód osobowy. Nie wymagają one zaangażowania w nie dużej siły fizycznej, której nie posiadałaby kobieta. Takie maszyny prowadzi się bardzo lekko i przyjemnie. Natomiast jest także wiele prac w fazie wykończenia budynków, czy remontów, które mogłaby wykonywać kobieta. Poza układaniem glazury, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta rozprowadzała kable elektryczne, zakładała gniazdka, czy podłączała rozdzielnię elektryczną w budynku.

Jednym słowem śmiało może zostać elektrykiem na budowie i mieć satysfakcję z wykonywanej pracy, oraz wiele śmiechu z przypadkowych min, jakie dostrzeże na twarzach zdziwionych – jej pracą – mężczyzn.

Także hydraulika nie powinna sprawić paniom kłopotu

Nie jest to ciężka praca, pomijając te momenty, gdzie trzeba wkuć rury w ścianę. Generalnie zawód hydraulika jest możliwy do wykonywania przez kobiety pod warunkiem, że one same będą tego chciały i przełamią tradycyjne stereotypy, które je ograniczają. Kolejnym zawodem budowlanym dla kobiet, może okazać się malowanie ścian i tapetowanie, oraz układanie elementów dekoracyjnych.

Jest to przyjemna praca, bardzo popłatna i w sam raz dla kobiet, które posiadają zmysł estetyki w genach. Dobieranie kolorów, czy tapet, także elementów dekoracyjnych do kubatury pomieszczeń to wielka sztuka. Maleńkie pokoiki są klaustrofobiczne dla większości ludzi, dlatego ważne jest, aby zwiększać je optycznie i robić to umiejętnie poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów i dekoracji.

Autorem artykułu jest pracownik firmy produkującej styropian xps wykorzystywany na wszystkich profesjonalnych budowach

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. LenertMan pisze:

    Nie jest to typowy widok na budowie w Polsce ale przyznam jak robiłem trochę w Stanach to częściej widuje się kobiety w tym fachu. U nas to przeważnie kobiety sprawdzają się jako architekci, projektanci wnętrz itp. W naszej firmie np. Pani Kasia zajmuje się projektowaniem elewacji z kamienia (tutaj przykładowe realizacje http://www.piaskowieciwapien.pl). Wydaje się to prostym zajęciem a jednak inni na tym stanowisku nie dali rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>